10 filmów, które przedsiębiorca powinien obejrzeć

Fot \ Glengarry-Glen-Ross

Fot \ Glengarry-Glen-Ross

Życie przedsiębiorcy do łatwych nie należy. Miliony przeszkód stoją na drodze każdego dnia. Zwykły człowiek już dawno wywiesiłby białą flagę. Ale przedsiębiorca to nie zwykły człowiek. Przedsiębiorca, nawet gdy wiatr w oczy wieje, idzie naprzód.

Gdy jednak życie zbyt mocno przytłacza, trzeba odpocząć i poszukać motywacji. Czy jest na to lepszy sposób niż oglądanie filmów i to o takich samych nieprzeciętnych ludziach jak my?

Poniżej TOP LISTA 10 filmów, które każdy przedsiębiorca powinien obejrzeć.

The Social Network

1. The Social Network Amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Fischera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha „Miliarderzy z przypadku”. W październiku 2003 Mark, po zerwaniu z dziewczyną, włamuje się do uniwersyteckiej sieci komputerowej. Tworzy stronę internetową, która jest bazą studentek Harvardu. Robi też konkurs, w którym użytkownicy witryny wybierają (z dwóch zdjęć umieszczonych obok siebie), która dziewczyna jest atrakcyjniejsza. Strona nazwana Facemash staje się bardzo popularna i kontrowersyjna. Mark zostaje oskarżony o celowe złamania zabezpieczeń, naruszenie prywatności i praw autorskich. Rodzi się początkowy zarys serwisu Facebook, następnie Mark tworzy stronę thefacebook.com, która staje się najpopularniejszym serwisem społecznościowym. Dlaczego warto film obejrzeć? Bo pokazuje, że w biznesie ważny jest pomysł i kreatywność.

Glengarry Glen Ros

2. Glengarry Glen Ross Czwórce agentów nieruchomości grozi utrata pracy. Jedynie ci, którzy osiągną najlepsze wyniki sprzedaży, utrzymają posadę. W biurze podupadającej firmy handlującej nieruchomościami „Premiere Properties” czterech długoletnich agentów zostaje poddanych ciężkiej próbie. Pewnego dnia zjawia się przysłany przez szefostwo młody, energiczny i pewny siebie doradca Blake, który stawia ultimatum niewydajnym w ostatnich czasach pracownikom. Albo przystąpią do konkursu na najlepsze wyniki sprzedaży i zrealizują stare niechodliwe zlecenia – za co można dostać w nagrodę cadillaka – albo grozi im zwolnienie z pracy. I agenci podejmują wyzwanie. Kłamią, oszukują, kradną, robią wszystko, by przeżyć w bezwzględnym świecie. Dlaczego warto film obejrzeć? Bo uczy, że nie zawsze warto grać według reguł narzucanych przez innych.

Piraci z Krzemowej Doliny

3. Piratem of Silikon Valley Polski tytuł – Piraci z Doliny Krzemowej. Film biograficzny z 1999 roku w reżyserii Martyna Burke zrealizowany na podstawie dwóch książek – Paula Freibergera „Fire in the Valley” oraz Michaela Swaine „Fire in the Valley”. Opowiada wczesne losy założycieli dwóch film komputerowych: Apple`a – Amerykanina żydowskiego pochodzenia Steve` Jobsa i polskiego pochodzenia Steve Wozniaka oraz Microsoftu Billa Gatesa Paula Allena i później Steve`a Ballmera. W filmie mamy próbę porównania obu firm. Dlaczego warto film obejrzeć? Przedsiębiorcy wciąż szukają inspiracji w tych dwóch kultowych firmach „piratów”. Historia dostarcza wskazówek i uczy, pokazując dzieje najlepszych.

Citizen Kane

4. Citizen Kane Polski tytuł – Obywatel Kane. Amerykański film fabularny z 1941 roku Orsona Wellesa. Często uważany za najlepszy film w historii kina. Dzieło Wellesa jest przykładem film a clef, tj. przedstawia prawdziwą historię za fasadą fikcyjnego scenariusza, używając zmienionych nazwisk. Fabuła to historia kariery potężnego magnata prasowego Charlesa Fostera Kane’a. Po jego śmierci reporter Jerry Thompson podejmuje próbę wyjaśnienia znaczenia słowa „Różyczka”, wypowiedzianego przez Kane’a w chwili śmierci. Dziennikarz poprzez serię rozmów z ludźmi z otoczenia swojego bohatera odkrywa, jak skomplikowaną osobowością był ten enigmatyczny i na pozór pozbawiony skrupułów w robieniu kariery człowiek. Przez ostatnie lata życia mieszkał w rezydencji Xanadu, opatrzonej ogromnym napisem „Zakaz wstępu”. Pierwowzorem postaci Kane’a był William Randolph Hearst, ale Orson Welles dodał do niej elementy autobiograficzne. Dlaczego warto film obejrzeć? By dowiedzieć się, że pieniądze to nie jest jedyny cel udanego biznesu.

The Pursuit of Happyness

5. The Pursuit Happyness Polskie tytuł – W pogoni za szczęściem. Amerykański film fabularny z 2006 roku w reżyserii Gabriele Muchino. Film oparty jest na powieści “The Pursuit of Happyness” Christophera Gardnera. Bohater to człowiek inteligentny i utalentowany, który zarabia na życie, sprzedając wyposażenie medyczne. To prowadzi go na dno. Traci żonę, dom, pieniądze. Pozostaje tylko syn i marzenia. Chris odbija się od dna, dzięki wielkiej determinacji i zostaje maklerem giełdowym. Odnosi sukces. Dlaczego warto film obejrzeć? Bo pokazuje, że pasja i poświęcenie to coś, co każdy przedsiębiorca mieć powinien.

Moneyball

6. Moneyball Nazywa się Billy Beane, istnieje naprawdę i zarządza klubem Oakland Athletics. W filmie (jego scenariusz oparto na książce pod tym samym tytułem) poznajemy go zaraz po tym, jak przyjmuje posadę, a „Atleci z Oakland” są drugorzędną drużyną, której najlepszych zawodników podkupują bogatsze kluby. Beane ma ambicje, by stworzyć świetną ekipę, choć jego budżet jest mocno ograniczony. Wyjątkowe okoliczności wymagają od niego niesztampowego myślenia. Jednak nie uzyskuje wsparcia ani ze strony starszych, podążających utartymi ścieżkami menadżerów klubu, ani trenera, którego interesują głównie warunki własnego kontraktu. Przełom następuje, gdy bohater spotyka Petera Branda – młodego chłopaka z ekonomicznym wykształceniem, pracującego w innym klubie i świadomego absurdalnego zawyżania stawek niektórych zawodników. Podkupuje go i panowie razem przystępują do kompletnej zmiany reguły gry: wyrzucają do śmietnika przyjęte w baseballu zasady wyceny zawodników i przygotowują nowe, oparte na statystyce i komputerowej analizie. W rezultacie przystępują do kontrowersyjnych posunięć: wyciągają z zapomnienia długo pomijanych zawodników i rozstawiają ich na zaskakujących pozycjach na boisku. Dlaczego film warto obejrzeć? Bo pokazuje, że myślenie niestandardowe w każdym biznesie przyniesie w końcu sukces.

Rocky

7. Rocky Film produkcji amerykańskiej z 1976 roku z Sylvestrem Stallone w roli Rocky’ego Balboa – tytułowego bohatera. Slogan tego filmu brzmi His whole life was a milion-to-one shot (Zawsze miał jedną szansę na milion). Rocky jest bokserem, który walczy w podrzędnych klubach i ściąga długi dla gangstera Tony’ego Gazzo. Podkochuje się w Adrian – dziewczynie ze sklepu zoologicznego. Pewnego dnia dostaje wielką szansę od losu: mistrz świata wagi ciężkiej – Apollo Creed szuka nikomu nieznanego boksera do walki o tytuł, gdyż jego przeciwnik – Mac Lee Green doznał kontuzji dłoni. Wybór pada właśnie na Rocky’ego. Balboa ma szansę na tytuł – tak twierdzi jego trener Goldmill. Bohater przez pięć tygodni ciężko trenuje, a jednocześnie zdobywa miłość Adrian. Pojedynek pięściarzy trwa bardzo długo. Ostatecznie Apollo wygrywa z Rockym na punkty. Widzowie doceniają jednak starania Rocky’ego i bez względu na wynik jest jasne, że uznają go za nową gwiazdę. Dlaczego film warto obejrzeć? By się dowiedzieć, że nawet przegrana, może się okazać wygraną.

Wall Street

8. Wall Street Wall Street – Pieniądz nie śpi to amerykański film fabularny z 1987 roku w reżyserii Oliviera Stone’a. Opowiada historię Buda Foksa, młodego maklera giełdowego, który za wszelką cenę pragnie dostać się na szczyty świata finansjery. W tym celu podejmuje pracę u bogatego, ale bezwzględnego Gordona Gekko. Ten rekin finansjery otoczony przepychem i pięknymi kobietami, logiczny i wyrachowany, wywiera magnetyczny wpływ na Buda Foxa – młodego maklera giełdowego, marzącego o wielkiej fortunie. Bud jest gotowy zrobić wszystko dla swej kariery, również dokonywać wyborów niezgodnych z własnym sumieniem. Czy jest granica, której nie odważy się przekroczyć? W 1987 roku Michael Douglas za rolę w tym filmie otrzymał Oscara. Dlaczego warto obejrzeć ten film? By nie dokonywać wyborów niezgodnych z własnym sumieniem.

Jerry Maguire

9. Jerry Maguire Tytułowy Jerry Maguire zdobył w życiu wszystko: jest cenionym agentem sportowym, zajmuje wpływową pozycję, świetnie zarabia, ma atrakcyjną dziewczynę. Pewnego dnia jednak decyduje się przedstawić zwierzchnikom manifest, w którym krytykuje bezmyślną pogoń za karierą i pieniędzmi. W wyniku swego czynu traci wszystko, czym żył do tej pory, pracę, pieniądze i przyjaciół, staje za to przed szansą na prawdziwie romantyczne uczucie do dziewczyny, która samotnie wychowuje kilkuletniego synka.. Dlaczego warto obejrzeć ten film? By sobie przypomnieć, że w życiu liczą się uczucia, a biznes to… tylko biznes.

Office Space

10. Office Space Polski tytuł – Życie biurowe to amerykańska komedia z 1999 roku w reżyserii Mike’a Judge’a. Film przedstawia w krzywym zwierciadle obraz życia zawodowego w typowej softwarowej firmie lat 90. i koncentruje się na garstce osób, znudzonych i mających dosyć ich obecnej pracy. Sympatyczny portret zwykłych pracowników IT stał się pozycją kultową wśród ludzi związanych z profesją, ale nawiązywał on także do motywów oscylujących wokół pracy biurowej generalnie. Akcja filmu zaczyna się w Dallas w roku 1999. Peter Gibbons jest niezadowolonym programistą pracującym dla Intechu, przedsiębiorstwa nękanego nadmierną ilością personelu kierowniczego. Peter spędza swoje dni „wpatrując się w biurko”, jest przygnębiony, znudzony, pomiatany przez szefa w pracy i obawia się, że może znaleźć się na liście pracowników do zwolnienia. Idzie na hipnoterapię. Otyły terapeuta dr Swanson umiera nagle na atak serca, nim jest w stanie wyprowadzić Petera ze stanu kompletnej relaksacji. Nowo narodzony i w połowie – zahipnotyzowany Peter budzi się następnego dnia i… Dlaczego warto obejrzeć ten film? Bo życie biurowe, choć wydaje się komiczne, może okazać się horrorem.

PA (z pomocą wikipedii, filmweb i stopklatka)