Szkolenie Zmiany w podatkach dochodowych CIT i PIT

11 maja w siedzibie FRW Media Group (Rynek 38 Świdnica) odbędzie się szkolenie z tematu: ZMIANY W PODATKACH DOCHODOWYCH CIT i PIT W 2016 R. 

W programie min.: przełomowe zmiany w zakresie korekty kosztów i przychodów podatkowych, nowe zasady opodatkowania ukrytych dochodów od stycznia 2016 roku i zmiany w zakresie dokumentacji w sprawie cen transferowych.

Wykładowca:

Aleksander Gniłka absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Specjalizuje się w zagadnieniach podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych, ubezpieczeń społecznych i problematyce cen transferowych. Wcześniej pracownik międzynarodowej firmy doradczej Rödl & Partner. Autor publikacji z tematyki prawa podatkowego (Grupa wydawnicza INFOR, Wydawnictwo Presscom, Rzeczpospolita). Wykładowca na studiach podyplomowych „Doradca Podatkowy” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Prowadzi szkolenia m.in. dla BDO, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Krajowej Izby Podatkowej.

INFORMACJE I SZCZEGÓŁY

tel. 74/644 70 80 lub 695 707 004

www.naszbiznes24.pl; e-mail: szkolenia@frwmedia.pl

PROGRAM SZKOLENIA

09.30-15.30

I. Zmiany w CIT i PIT w 2016 r. – praktyczne aspekty obowiązywania nowych regulacji:

1. Przełomowe zmiany w zakresie korekty kosztów i przychodów podatkowych:

a) przyczyna korekty a moment ujęcia korekty kosztów i przychodów,

b) przepisy przejściowe w zakresie korekty kosztów i przychodów.

2. Zmiany w zakresie konieczności zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, w związku z niezapłaconym zobowiązaniem:

a) przykłady praktyczne,

b) zastosowanie przejściowych przepisów na przełomie 2015/2016 roku,

c) wskazanie zasad postępowania w przypadku niezapłaconych faktur od stycznia 2016 roku.

3. Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników.

4. Ułatwienia podatkowe w zakresie tworzenia żłobków, przedszkoli przez pracodawcę, nowe zwolnienia podatkowe świadczeń dla pracownika z tyt. posiadania dziecka,

5. Ograniczenia w zakresie zwolnień od podatku dywidend wypłacanych między spółkami powiązanymi w Polsce oraz Unii Europejskiej.

6. Nowe zasady opodatkowania ukrytych dochodów od stycznia 2016 roku:

a) definicja przychodów, które nie mają pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzą ze źródeł nieujawnionych,

b) zmiana terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe.

7. Inne zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych.

II. Zagadnienia z zakresu cen transferowych oraz uprzednich porozumień cenowych (APA) zmiany od 2016 i 2017r.

1. Zmiany w zakresie dokumentacji w sprawie cen transferowych:

a) nowy katalog podmiotów zobowiązanych do tworzenia dokumentacji;

b) zakres obowiązków dokumentacyjnych w zależności od wielkości

podmiotu:

a. dokumentacja podstawowa,

b. analiza porównawcza,

c. dokumentacja „master-file” – podatnicy, których przychody lub koszty

przekroczą w danym roku 20 000 000 euro, będą także zobowiązani do

przygotowania dokumentacji grupowej, tzw. master-file, prezentującej

mechanizmy rozliczeń z perspektywy grupy,

d. sprawozdania dołączane do zeznań podatkowych.

III. Wybrane zagadnienia w podatkach dochodowych

1. Przychody i koszty dotyczące 2015, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych oraz wyroków sądów administracyjnych, w tym m.in.:

a) co ma wpływ na datę uzyskania przychodów, gdy data faktury różni się od daty wykonania usługi, wydania towaru lub otrzymania zapłaty? b) jak postępować w przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych? c) kiedy przychód powstaje już z chwilą otrzymania zapłaty? d) zasady korygowania przychodów i kosztów (rabat, skonto, zwrot towarów oraz inne przyczyny korekty) – wątpliwości związane z obowiązkiem dokonywania korekty wstecz. e) podatkowa i bilansowa prezentacja kosztów bezpośrednich i pośrednich- moment ujęcia w podstawie opodatkowania oraz wyniku finansowym na wybranych przykładach: wynagrodzenia pracowników, składki ZUS, koszty remontów, f) zmiana stanowiska organów podatkowych w stosunku do nie niektórych wydatków na reprezentację. g) kiedy kary umowne i odszkodowania mogą być kosztem podatkowym? h) obniżenie stawek amortyzacyjnych do 0%. i) świadczenia na rzecz pracowników i współpracowników na gruncie CIT i PIT – koszty i przychody podatkowe (wynagrodzenia i składki, imprezy integracyjne, szkolenia, ubezpieczenia dodatkowe, nagrody, działania socjalne, świadczenia na rzecz członków zarządów i rad nadzorczych, podróże służbowe), omówienie skutków przełomowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r.

j) wierzytelności, jako koszty uzyskania przychodów (wierzytelności przedawnione, umorzone, odpisy aktualizujące, wierzytelności nieściągalne, zbywanie wierzytelności).

2. Podatek u źródła: a) ograniczony oraz nieograniczony obowiązek podatkowy, stawki podatku, b) przedmiot opodatkowania – odsetki / należności licencyjne / dywidendy /usługi niematerialne i inne, c) problematyka związana z brakiem możliwości pozyskania certyfikatu rezydencji – „ubruttowienie” wypłacanych należności, d) certyfikat rezydencji – problemy praktyczne e) obliczanie i pobór podatku – informacje i zeznania (IFT – 2R, CIT 10 – Z).

3. Przychody podatkowe w PIT: a) katalog źródeł przychodów – zasady prawidłowej kwalifikacji danego przychodu do konkretnego źródła, b) ogólne pojęcie przychodów, zasady ustalania wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, c) przychody ze stosunku pracy, zakres podmiotowy i przedmiotowy – czy każde świadczenie na rzecz pracownika będzie stanowić u niego przychód ze stosunku pracy? d) przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, o wykonanie dzieła, kontrakty menadżerskie, inne stosunki cywilnoprawne), e) przychody z działalności gospodarczej na gruncie ustawy o PIT, f) pozostałe źródła przychodów.

4. Inne zagadnienia w tym między innymi:

a) opłata ryczałtowa z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych, samochody służbowe wykorzystywane na cele prywatne oraz samochody prywatne pracowników wykorzystywane na cele służbowe, dokumentacja, prawidłowe ustalenie odpłatności, (przełomowy wyrok WSA we Wrocławiu dotyczący kosztów paliwa w wartości świadczenia), b) zwolnienie z opodatkowania wartości świadczenia dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę,) zwolnienie z opodatkowania wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, c) podróże służbowe pracowników i innych osób: dieta i odliczenia od diety, zwrot kosztów przejazdu, zwrot kosztów noclegu, zwrot kosztów poruszania się komunikacją miejscową w kraju i zagranicą, zwrot innych wydatków w podróży służbowej.

Oferta szkolenia CIT i PIT

Powiązane artykuły