Afrykarium jeszcze w tym miesiącu!

To będzie gratka nie tylko dla wrocławian, ale także dla całego regionu. Już 26 października zostanie otwarte Afrykarium – jedyny taki obiekt w Europie.

Kilka dni temu odbyły się dni testowe nowego obiektu, podczas których prawie 2 tysiące odwiedzających mogło zobaczyć Afrykarium na kilka tygodni przed oficjalną premierą.

Cała inwestycja została zapoczątkowana w 2008 roku konkursem architektonicznym. Zwycięzcą przetargu została firma Arc2, bardzo dobrze znana we Wrocławiu z wielu awangardowych projektów. Prawie cztery lata trwało przygotowywanie niezbędnej dokumentacji oraz szczegółowych projektów. Budowa ruszyła wczesną wiosną 2012 roku, a w ostatnich tygodniach mają miejsce ostateczne odbiory. Jest to najdroższa inwestycja w historii wrocławskiego zoo. Całość pochłonęła ponad 220 milionów złotych.

Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław, był pomysłodawcą całego projektu, a także nazwy, która oznacza połączenie Afryki i akwarium. Jak zapowiadają twórcy, główną atrakcją tego obiektu będzie imersja. Odwiedzający będzie mógł poczuć się  jak uczestnik każdego biotopu. Zwierzęta będą tam żyły jak na wolności, a człowiek będzie jedynie dyskretnym podglądaczem. Projektanci zadbali o to, by cały obiekt ułatwiał wygodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym.

W ramach Afrykarium dostępne będzie kilka ekosystemów i biotopów. Będziemy mogli zobaczyć jak prezentuje się fauna i flora nad Morzem Czerwonym. Pojawi się rafa koralowa oraz pustynne żółwie. Kolejny punkt wycieczki to Wielkie Jeziora Afrykańskie, czyli gratka dla miłośników akwarystyki. Kilkadziesiąt gatunków ryb, a w tym płaszczki, rekiny młoty oraz lamparcie. Pojawi się klimat Wschodniej Afryki, a co za tym idzie hipopotamy, dikdiki czy mrówniki. Pingwiny i kotiki pojawią się w strefie Wybrzeża Namibii, a krokodyle, wydry czy tilapie poznamy w dżungli nad rzeką Kongo.

Przez ponad dwa lata budowy zużyto tam 36 tys. m2 betonu i 4,8 tys. ton stali. Na potrzeby Afrykarium wykopano i wywieziono ponad 100 tys. m3 ziemi. Stworzenie tego wyjątkowego biotopu wymagało użycia sporej ilości soli. Według szacunków na odpowiednie zasolenie wody zużyto 140 ton soli. W całym obiekcie i jego basenach w obiegu znajdzie się 15 tys. m3 wody. Dla porównania jest to tyle, co w 6 basenach olimpijskich.

Ile będzie kosztował wstęp do Afrykarium? Władze wrocławskiego zoo podają, że na początek będzie on wynosił tyle, co dotychczasowy bilet, czyli 30 zł (20 zł ulgowy). Na pewno do wiosny przyszłego roku ceny nie wzrosną. Obiekt będzie czynny cały rok.

(seb)

Powiązane artykuły