Będą pieniądze dla małych i średnich

Mają wspomagać rozwój dolnośląskich firm – głównie tych nie największych.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego powołał właśnie Dolnośląską Instytucję Finansującą.

O nowej inicjatywie, która będzie wspomagać dynamiczny rozwój gospodarczy Dolnego Śląska podczas konferencji prasowej mówili Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej oraz Leszek Cybulski, pełnomocnik Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego sp. z o.o.

Głównym celem nowej inicjatywy jest konsolidacja rozproszonej obecnie oferty wsparcia dla sektora MŚP.  W tej chwili wsparcie z inicjatywy Jeremie w postaci pożyczek i poręczeń realizowane jest przez kilka spółek, agencji i podmiotów komercyjnych. Tak duże rozdrobnienie – zdaniem władz województwa – nie działa jednak korzystnie na prowadzenie działalności gospodarczej i rozwój gospodarczy regionu.

Nowa koncepcja zakłada korzystanie z instrumentów zwrotnych, w tym pożyczek, poręczeń, gwarancji. Wykorzystywać będzie również tzw. instrumenty kapitałopodobne, czyli pożyczki podporządkowane z okresem finansowania 5-10 lat, gwarancje emisji obligacji korporacyjnych oraz instrumenty kapitałowe, czyli finansowanie kapitałem zalążkowym (seed capital) przedsiębiorstw we wczesnych fazach rozwoju.

Dodatkowo do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw skierowana zostanie specjalnie przygotowana oferta szkoleniowo doradcza zawierająca szkolenia z zakresu prowadzenia biznesu oraz doradztwo z zakresu działalności gospodarczej.

Środki finansowe na nowe przedsięwzięcie zapewni m.in. inicjatywa JEREMIE, kapitał Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego i DFG Pożyczki oraz pieniądze przewidziane na zwrotne instrumenty finansowe z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Skąd pieniądze na to?

– Bieżące koszty funkcjonowania Dolnośląskiej Instytucji Finansującej będą pokrywane między innymi z kosztów kwalifikowanych przewidzianych w projektach, polityki lokacyjno – depozytowej nowego podmiotu oraz z tak zwanej „zachęty” wynoszącej do 0,6% kwoty sumy za terminowe realizowanie projektów – informuje rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. – To natomiast oznacza brak kosztów dla Budżetu Województwa z tytułu powstania i funkcjonowania Instytucji.

(Pa)

Powiązane artykuły