Biegający lekarze

We Wrocławiu laryngolodzy, dermatolodzy, onkolodzy i lekarze innych profesji wybiegną wspólnie na ulice. Ruszyły zapisy do Biegu Uniwersytetu Medycznego, w którym wezmą udział lekarze i oraz ich pacjenci.

3 października na starcie staną obok siebie pracownicy naukowi, studenci, lekarze i byli pacjenci związani z wrocławskimi klinikami. Nie trzeba być wyczynowcem, by pobiec z nami – zachęcają organizatorzy.

– Z jednej strony wyzwanie – kolejna możliwość sprawdzenia formy na atestowanym odcinku 10 kilometrów, z drugiej okazja do spotkania i dzielenia się pasją ludzi związanych z Uniwersytetem Medycznym czy szpitalami klinicznymi, ale też ważna z naszego punktu widzenia okazja do propagowania zdrowego stylu życia – ruchu i dbania o siebie. To wszystko złożyło się na pomysł zorganizowania kolejnego biegu we Wrocławiu – wyjaśnia jego organizator dr hab. Tomasz Zatoński, na co dzień nauczyciel uniwersytecki i laryngolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy Borowskiej we Wrocławiu.

To właśnie w okolicach tej placówki wytyczona została trasa biegu.

– Sam staram się biegać jak najczęściej, pilnuję żeby były to 2 treningi w tygodniu i dłuższe wybieganie w weekend – przyznaje dr Zatoński.

plakat_bieg_5Biegających lekarzy nie brakuje – najlepiej świadczą o tym przykłady ambasadorów biegu. Prof. Andrzej Pupka, szef Zakładu Chirurgii Endowaskularnej Uniwersytetu Medycznego, ukończył trzykrotnie dystans Ironmana w triathlonie, wiele biegów triathlonowych na krótszych dystansach, prof. Andrzej Bieniek – na co dzień specjalista chirurgii plastycznej, ma na koncie 6 maratonów i wiele krótszych biegów, Dominik Samotij z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii jest Mistrzem Polski Lekarzy w biegu na 10 km z minionego roku. Deklarację startu złożyła prof. Alicja Chybicka, Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej naszego Uniwersytetu.

 

 

 

 

 

– Nie trzeba mieć wielu dokonań, by do nas dołączyć i. Nie trzeba nawet być związanym ze środowiskiem medycznym, zapisy na bieg otwarte są dla wszystkich chętnych. Cieszę się, że dołączają do nas także pacjenci – ludzie po przeszczepach, dzieci i dorośli walczący z rakiem, to dowód na to, że sport jest dostępny i ważny dla wszystkich. Chcemy pokazać, że pomimo rozmaitych przykrych i poważnych chorób można być aktywnym biegać i dbać o swoje zdrowie. Profilaktyki prozdrowotnej na pewno w czasie biegu nie zabraknie – przekonuje jednak dr Tomasz Zatoński.

Organizatorzy w miasteczku biegowym przygotowali atrakcje dla dzieci i stoiska przypominające dorosłym jak ważne są regularne badania i ćwiczenia fizyczne. Wysoki poziom imprezy gwarantuje fundacja Wroactiv, organizator popularnego wiosennego biegu ulicznego we Wrocławiu: Dziesiątki Wroactiv.

– Mam nadzieję, że Bieg Uniwersytetu Medycznego na stałe wpisze się w kalendarz imprez biegowych we Wrocławiu – mówi dr Tomasz Zatoński.

Honorowy patronat nad biegiem objął Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek.

Zapisy i informacje o regulaminie dostępne są na stronie www.bieg.umed.wroc.pl

(MIRKA)

Powiązane artykuły