Biznes w chmurze

Chmura przeciętnemu Kowalskiemu kojarzy się z deszczem lub brakiem słońca, a temu bardziej zorientowanemu w kwestiach IT z korzystaniem z poczty, śledzeniem mediów społecznościowych i przesyłaniem zdjęć. Jednak chmura to coś więcej, szczególnie jeśli mówimy o chmurze dla biznesu. Jej wdrożenie to oszczędność przestrzeni dyskowej, całkiem nowe wykorzystanie dostępnych, kompleksowych rozwiązań sprzętowych, czy dostęp do informacji z dowolnego miejsca na ziemi.

Chmura to również rozliczanie kontrahentów, wystawianie faktur, sprzedaż produktów i zaopatrzenie. Jak zatem wdrożenie chmury może zmienić biznes? Czy warto w nią zainwestować?

Szacuje się, że aż 15% budżetu IT jest obecnie przeznaczanych na rozwiązania w chmurze. Według analityków IDC, wydatki te wzrosną nawet do 35%. Te liczby nie pozostawiają złudzeń. To właśnie w tym kierunku będzie zmierzał biznes. W końcu według raportu CISCO, do 2018 roku niemal 78% zadań będzie realizowanych w chmurze. Prognozy pokazują również, że ilość połączonych ze sobą za pomocą sieci urządzeń wzrośnie do niemal 50 mld. Zresztą już dziś można śmiało stwierdzić, że ok. 70% globalnych biznesów w pewnym zakresie korzysta już z technologii opartych na chmurze.

Inwestycja w chmurę, a nowa perspektywa dla biznesu

Według raportu IBM „Mądrzejszy biznes w erze Cloud Computing i analityki Big Data” firmy wdrażając technologie oparte na chmurze mogą optymalizować koszty. Dzięki zastosowaniu chmury, nawet o 55% zwiększamy efektywność biznesową oraz o niemal 49% podnosimy mobilność pracowników. Mówiąc o chmurze nie można zapomnieć o możliwościach wprowadzania innowacji oraz modyfikacji dotychczas istniejących produktów i usług. Co więcej w erze technologii opartych na chmurze, mamy możliwość wzbogacania oferty produktami, które dotychczas były niemal niemożliwe do wdrożenia.

Oprogramowanie w chmurze pokazuje, jak proste i szybkie może być zarządzanie biznesem. W dzisiejszych czasach nawiązanie relacji między IT a biznesem to must have w niemal każdej branży. Do tego dochodzi elastyczność, bez której nie mogą obejść się startujące firmy.

Dlaczego warto zainwestować w chmurę?

Decyzja o wdrożeniu oprogramowania dla biznesu w chmurze powinna być poprzedzona analizą funkcji, które faktycznie są niezbędne dla firmy. Zawsze na pierwszym miejscu powinien być klient dlatego bardzo ważne jest, aby dać mu dokładnie taką ofertę, jaka sprosta jego oczekiwaniom, a w tym może właśnie pomóc oprogramowanie w chmurze. Funkcjonalność chmury usprawni pracę, podniesie komfort obsługi i ułatwi zarządzanie.

Kolejną kwestią, która przemawia za wdrożeniem rozwiązań w chmurze są zmiany dyktowane przez rynek. Szacuje się, że do 2020 roku sektor IT będzie wart ok. 241 mld dolarów. Trudno zatem zostać w tyle i nie inwestować w tym segmencie rynku.

– Inwestycja w chmurę to duży skok w zarządzaniu firmą, w porównaniu do tradycyjnych systemów. Obecnie „chmury” mają tak wiele do zaoferowania, że biznesy z każdej branży znajdą w nich coś dla siebie. Czasem taka mała rzecz, jak dostęp do raportów 24/7 z dowolnego miejsca na ziemi pozwala całkowicie inaczej spojrzeć na biznes, przebudować ofertę czy zwyczajnie sprawdzić kondycję firmy – komentuje Rafał Marek, Prezes firmy NetPOS

Wyższy poziom biznesu

Rozwiązania w chmurze dają przedsiębiorcom szerokie pole do działania. Przede wszystkim umożliwiają dostęp do wszystkich firmowych dokumentów przez całą dobę, dzięki czemu pracownicy i kadra zarządzająca mają szansę na pracę z domu, bądź o preferowanych godzinach.

W czym zatem dokładnie może pomóc technologia w chmurze? Jedną z zalet jest możliwość zdalnego wystawiania faktur. Wystarczy zaledwie kilka sekund i faktura jest gotowa. Wszystko dzięki temu, że dane sprzedażowe oraz dane kontrahentów są zapisane w systemie. Technologie w chmurze to również cały magazyn pod kontrolą. Dzięki tym systemom można na bieżąco ewidencjonować ilość i wartość towarów oraz przeprowadzać inwentaryzację.

– Mając wgląd do danych sprzedażowych można na bieżąco reagować na sytuację w firmie. Tak dla przykładu: jeśli widzimy, że w prowadzonej przez nas restauracji sprzedała się niewielka ilość jednego z dań warto zareagować i np. wdrożyć „cenę na do widzenia”. Wprowadzając to zdalnie każdy pracownik będzie mógł się z tą akcją zapoznać i poinformować o niej klientów – przekonuje Rafał Marek z NetPOS.

Technologia w chmurze to również uproszczona księgowość. System sam gromadzi najważniejsze dane, dokumenty łatwo się generuje, a tworzenie raportów magazynowych, sprzedażowych czy kadrowych jest niezwykle proste. Jednak największą zaletą systemów w chmurze jest ich dostępność przez 24/7. Będąc na wakacjach, w sklepie czy z wizytą u klienta można podejmować kluczowe decyzje biznesowe.

(MKO)

Powiązane artykuły