Co trzeba wiedzieć, by świadomie pielęgnować skórę?

To jak wyglądamy odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu i to nie tylko prywatnym.

Wygląd potrafi zadecydować o przebiegu kariery zawodowej, przy czym nie chodzi tu wyłącznie o sukces w showbiznesie. Kobiety robią co mogą by dobrze się prezentować i powstrzymać nieuchronny upływ czasu. Ale czy te wszystkie starania są skuteczne?

Niestety , kobiety nie czytają INCI, czyli podawanego na opakowaniu składu kosmetyków. Tę informacje może rozszyfrować lekarz, dobry kosmetolog lub biochemik. Kupują produkty pielęgnacyjne pod wpływem reklam telewizyjnych, pism kobiecych, czy za namową koleżanek. Często zmieniają i mieszają kosmetyki, myśląc, że jedne mają określone składniki, ale brakuje im innych. Wnioskują więc, że trzeba stosować różne preparaty, żeby lepiej odżywiać skórę.

Mało która z pań posiada wiedzę o olejach mineralnych produkowanych z ropy naftowej, na bazie których skonstruowanych jest większość kosmetyków. Działanie ich jest odwrotne do oczekiwanego, ponieważ zamiast nawilżać, wysuszają one skórę i powodują jej przyśpieszone starzenie się. Kobiety wierzą w dobroczynne działanie filtrów UV, jednak nic nie wiedzą o chemicznych filtrach przeciwsłonecznych i jak mogą być one szkodliwe.

Kupując kosmetyki w drogerii czy aptece, wiekszośc pań nie opiera się na wiedzy jak funkcjonuje skóra, ponieważ takiej wiedzy nie mają. Nie wiedzą co to są ceramidy i jaka jest ich rola, jaka pielęgnacja domowa jest najbardziej korzystna, aby jak najpóźniej korzystać z drogich zabiegów medycyny estetycznej.

Nasz organizm, zawiera ponad 70% wody. Od 20 do 40% wody znajduje się w skórze. Świadomość funkcjonowania mechanizmów, które wpływają na jej zatrzymywanie, to połowa sukcesu w pielęgnacji skóry, ponieważ im mniej wody, tym szybciej postępuje proces starzenia się skóry.

Jakie to mechanizmy?

Pierwszym z nich jest produkcja przez gruczoly potowe i łojowe płaszcza lipidowego. Impregnuje on skórę i zabezpiecza ją przed utratą wody. Od 22 roku życia u kobiet zwalnia się produkcja płaszcza lipidowego. Po 33 roku spada dość gwałtownie, a w okresie menopazy ustaje.

Drugi mechanizm, to produkowanie przez skórę ceramidów, które uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe. Duża ich koncentracja zmniejsza ucieczkę wody. Około 40 roku życia przestajemy produkować ceramidy, co oznacza wiekszą utratę wody ze skóry i jej przyśpieszone starzenie się.

Trzeci mechanizm, to produkcja kwasu hialuronowego. Jego jedna cząsteczka wiąże do 200 cząsteczek wody. Włókna kolagenowe i sprężyste, decydujące o jędrności skóry, w celu zachowania prawidłowych funkcji muszą się znajdować w dobrze uwodnionym środowisku. Około 40 roku życia mamy tylko 50% kwasu hialuronowego, a po sześćdziesiątce tylko do 15%, w porównaniu z czasami młodości. A stopniowa utrata wody, to przyspieszony proces starzenia się skóry.

Jak temu zapobiegać? Jaki krem jest najlepszy?

Kobiety ogromną uwagę przywiązują do kremów. A tak na prawdę mają one spełniać tylko jedną funkcje: zaimitować płaszcz lipidowy. Odpowiedź jaki krem jest najlepszy, jest więc prosta: to taki, który imituje własny płaszcz lipidowy, czyli to co produkują gruczoły łojowe i wydzielina gruczołów potowych. Im skład kremu jest bardziej zbliżony do składu płaszcza lipidowego tym lepiej: występuje wtedy mniej podrażnień i zmniejsza się ryzyko reakcji alergicznej. Nie ma potrzeby dodawania do kosmetyków sproszkowanych diamentów, złota itp., bo w płaszczu lipidowym one nie występują ! Zmywając skórę, usuwamy płaszcz lipidowy. Potrzebne są dwie godziny, żeby się ponowenie odtworzył. Krem ma zamknąć skórę i zablokować ucieczkę wody. Jego przenikalność do głębszych warstw naskórka jest bardzo mała.

mgr Agnieszka Kühl, coach,międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Ekspert w dziedzinie składników stosowanych w kosmetykach

mgr Agnieszka Kühl, coach,międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Ekspert w dziedzinie składników stosowanych w kosmetykach

 

 

 

 

– Aby spowolnić starzenie się skóry należy uzupełniać braki ceramidów, które ją uszczelniają oraz uzupełnianie niedobory kwasu hialuronowego. Frima Dr Baumann proponuje liposomy z 3% ceramidami, które penetrują wgłąb skóry i uwalniają ceramidy, blokując ucieczkę wody oraz zmikronizowane czasteczki kwasu hialuronowego. Już po tygodniowym stosowaniu liposomów z ceramidami nawilżenie skóry wzrasta o 100%.

Powiązane artykuły