Coraz bliżej otwarcia kopalni w rejonie Nowej Rudy

W Ludwikowicach Kłodzkich może być więcej niż 120 milionów ton węgla.

Odwierty badawcze prowadzone przez australijską spółkę Coal Holding, potwierdziły obecność węgla. Inwestor wykonał już cztery odwierty badające złoża. Szacunkowy czas uruchomienia kopalni węgla koksującego to 2017-2018 rok.

Prace poszukiwawcze, które obejmuje koncesja spółki, prowadzone są od listopada 2013 roku. Do końca bieżącego roku inwestor wykona jeszcze dwa odwierty, zaprezentuje także wirtualny model kopalni. Jak zapewnia dyrektor generalny Coal Holdung Sp. z o.o., Andrzej Zibrow, w 2015 roku zostanie również złożony wniosek do ministerstwa o uzyskanie koncesji na eksploatację. Pierwsze złoża znaleziono już na głębokości około kilometra. Inwestycja ma pochłonąć co najmniej 100 milionów dolarów. Celem prowadzonych odwiertów jest dokładne rozpoznanie złoża i opracowanie dokumentacji według standardów międzynarodowych. Uruchomienie kopalni jest dużą szansą dla regionu Nowej Rudy, gdzie bezrobocie sięga 38 procent.

Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holdung Sp. z o.o. o projekcie „Nowa Ruda – Węgiel Koksujący”:

– Zgodnie z harmonogramem i podpisaną umową ze Skarbem Państwa o ustanowieniu użytkowania górniczego, Spółka Coal Holding na bieżąco realizuje zapisy Koncesji Nr 8/2013/p przyznanej na rozpoznanie złoża węgla kamiennego. Renomowana angielska firma opracowała wstępną ocenę wielkości i jakości złoża węgla kamiennego w rejonie Nowej Rudy wg. międzynarodowych standardów JORC. Zostały podpisane umowy z Ministerstwem Środowiska na korzystanie za wynagrodzeniem z informacji geologicznej dotyczącej złoża węgla kamiennego dla Pola Piast Rejon Wacław – Lech. Na bieżąco i zgodnie z harmonogramem realizowane są prace wiertnicze w rejonie obszaru koncesyjnego w celu wykonania 5 otworów do głębokości 1000 m każdy. Całkowicie wykonano już jeden otwór a cztery kolejne są w realizacji z terminem ukończenia wszystkich otworów do końca listopada 2014 r. W otworach wiertniczych prowadzone są pomiary geofizyczne. Na bieżąco laboratorium jak i doświadczalna kopalnia „Barbara” z Głównego Instytutu Górnictwa realizuje zadania w zakresie badania właściwości węgla i skał z pobranych rdzeni otworowych. Główny Instytut Górnictwa realizuje również prace w celu opracowania Raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowej inwestycji. Spółka Coal Holding zleciła opracowanie geologicznej bazy danych co umożliwiło nam na wykonanie numerycznego modelu struktury złoża oraz zwektoryzowana historycznych map górniczych i dostępnej geologicznej dokumentacji. Podjęto działania w celu opracowania przez renomowaną Spółkę Projektu Zagospodarowania Złoża dla przyznanego obszaru koncesyjnego. W przyszłym roku zamierzamy złożyć wniosek koncesyjny na eksploatację złoża w rejonie Nowej Rudy.

Powiązane artykuły