Cud 10 minut czasu – sztuka dokonywania wyborów

Długoterminowe cele powodują, że nie frustrujesz się krótkoterminowymi porażkami – mawiał James Cash Penney, amerykański przedsiębiorca, założyciel sieci domów handlowych. Jednak na drodze do sukcesu czekają inne frustracje, bo łatwo sięgnąć po słodycze, nawet jeśli w długiej perspektywie planowane było zrzucenie kilku kilogramów, wydać małe oszczędności nim się z nich uzbiera kwota potrzebna do kupna samochodu, a także palić papierosy wbrew zapewnieniom, że najważniejszym celem perspektywicznym jest zdrowie. Wystarczy jednak zastosować „CUD 10 minut”, by uniknąć natychmiastowej gratyfikacji, a dzięki temu osiągnąć cele długoterminowe.

Wewnętrzny trener

Odchudzający się sięga po ciastko i jest na drodze do zrujnowania kosztownej oraz dotąd skutecznej diety. Jak powstrzymać się przed tym, skoro ciastko jest pyszne i wyzwala w mózgu endorfiny, wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie. Myśli walczą, jak drużyny podczas meczu koszykówki. Katastrofalny obrót trwającego w umyśle sportowego spotkania obserwuje rozsądek, czyli wewnętrzny trener. W krytycznym momencie prosi on sędziego o krótką przerwę „Time Out”, składając ręce w literę „T”. Czas przerwy wykorzysta na zmotywowanie graczy swojej drużyny i ustalenie taktyki dalszej gry. Taka chwila potrafi zaważyć o losie meczu, czyli zapobiec zwycięstwu krótkotrwałego zadowolenia nad realizacją długofalowych celów.

Stawianie sobie wyzwań

Jeśli chcemy przekonać się o dobroczynnym działaniu „cudu 10 minut” powinniśmy ustalić długoterminowe cele. Ich realizacja powinna pozytywnie wpływać na zdrowie, stan finansów, relacje rodzinne, itp. Ważne jest jednak, że ich osiągnięcie nie trwa krótko i wymaga wysiłku oraz niejednokrotnie sporych wyrzeczeń. Takim celem może być rzucenie palenia, schudnięcie, osiągnięcie smukłej, wyćwiczonej sylwetki, zaoszczędzenie pieniędzy, inwestowanie przez zastopowanie wydatków, znalezienie lepszego zajęcia, terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych, stanie się profesjonalistką, lepszą partnerką dla ukochanego, super matką… W realizacji tych celów przeszkadzają pokusy, których w życiu jest niemało.

Samokontrola i czas na zastanowienie

Mówienie „NIE” swojemu wewnętrznemu głosowi daje wiele satysfakcji z wygranej potyczki, a co najważniejsze, również realną szansę na zwycięstwo. Jeśli powiemy sobie „NIE”, jest szansa na dobre samopoczucie i dumę. Peter Drucker uznaje kluczową rolę samokontroli na drodze zawodowej pisząc, że największą korzyścią płynącą z zarządzania przez wyznaczanie celów jest umożliwienie menedżerom kontroli własnych osiągnięć. Samokontrola oznacza silniejszą motywację: oznacza pragnienie robienia wszystkiego jak najlepiej, a nie tylko wystarczająco dobrze. Należy też docenić rolę samokontroli w życiu prywatnym. Warto zatem zastąpić pośpiech i nim drobne przyjemności zniweczą nasze plany, dać sobie czas na przemyślenia. To spowoduje odroczenie natychmiastowej korzyści i dzięki „magicznym 10 minutom” jest duże prawdopodobieństwo, że unikniemy złej decyzji i wybierzemy mądrze – stawiając na realizację długoterminowych celów i zachowanie jasności umysłu. Przezwyciężenie chwilowej słabości do błogiego lenistwa, podjadania słodyczy, palenia, czy nadmiernego wydawania pieniędzy nie jest proste, ale samokontrolę można ćwiczyć. Anthony Robins w książce „Obudź w sobie olbrzyma i miej w pływ na swoje życie” proponuje wówczas zastosować dźwignię, polegającą na połączeniu wielkiego cierpienia z niedokonaniem zmiany i wielką przyjemność z jej natychmiastowym wprowadzeniem.

Alternatywne korzyści

W skutecznym działaniu na rzecz budowania samokontroli mogą pomóc alternatywne korzyści, pełniące rolę nagród zastępczych. Jeśli uda się osiągnąć coś, co było zaplanowane, zwycięzcę przepełniają uczucia dumy i szczęścia. Niestety również łamanie własnych zasad bywa chwilowo przyjemne. Ulotna radość z ulegnięcia pokusie szybko jednak zmienia się w gorycz i żal błędu. Towarzyszy temu poczucie winy.

Aby uniknąć negatywnych uczuć, rozterek i nabrać pewności siebie, bez zbędnych ograniczeń, można odmawiać sobie zgubnych przyjemności zdrowymi substytutami. Przykładowo, dietę mogą zrujnować lody, a mimo wszystko są bardzo kuszące. Nim sięgniemy po tę bombę kaloryczną można zastosować „10 minut Time Out”. Na początku trudno sobie odmówić przyjemności, dlatego warto w krytycznym momencie postawić na alternatywną przyjemność np. zjedzenie truskawek. Owoce te są nie tylko pyszne, co sprawi podniebieniu radość, ale i zdrowe, dzięki czemu nie będziemy tego żałować.

mgr Agnieszka Kühl, coach,międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Ekspert w dziedzinie składników stosowanych w kosmetykach.Laureatka w Ogólnopolskim konkursie magazynu Business Woman and Life: Business Woman Roku 2014 w kat. Lider w Zarządzaniu Salonami kosmetycznymi i SPA

mgr Agnieszka Kühl, coach,międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Ekspert w dziedzinie składników stosowanych w kosmetykach.Laureatka w Ogólnopolskim konkursie magazynu Business Woman and Life: Business Woman Roku 2014 w kat. Lider w Zarządzaniu Salonami kosmetycznymi i SPA

Wyszukiwanie pozytywnych długofalowo alternatyw podczas magicznych 10 minut pozwoli dodatkowo odciągnąć myśli od natychmiastowej gratyfikacji. Takie mówienie sobie „NIE” jest podwójnie przyjemne, bo wiąże się z małą zdrową przyjemnością, ale też pozytywnie rokuje dla realizacji długofalowej strategii. Każdy wyszukujący kuszących zdrowych alternatyw zna siebie najlepiej, dlatego wie, co może dać mu przyjemność bez rezygnacji z planów na przyszłość. Ćwiczenia prowadzące do skutecznego odmawiania sobie podczas „10 minut Time Out” szybko wchodzą w nawyk i dają wyćwiczony „mięsień samokontroli”. Dzięki niemu można spokojnie i lekko mówić NIE wszystkiemu, co stoi na drodze do życia naszych marzeń.

Proponuję stawianie sobie celów długofalowych oraz samokontrolę. Piszę o tym w książce „1000 nowych klientów w ciągu roku” i profilu Facebooka, we wpisie z 6 i 7 maja 2014 roku, pt. „SZTUKA dokonywania właściwego wyboru”. „Powiedz NIE i poczuj się dobrze” oraz „CUD 10 MINUT CZASU”.

 

 

Sugerowana literatura dodatkowa nt. samokontroli w biznesie:

1. Augustynek Andrzej, Psychologia. Jak ślimak piął się pod górę, Difin, Warszawa 2008, Wojciech Warecki, Marek Warecki, Słowo o manipulacji czyli krótki podręcznik samoobrony, POLTEXT, Warszawa 2005,

2. Drucker Peter, Myśli przewodnie Druckera, MT Biznes, Warszawa 2000,

3. Goleman Daniel, Inteligencja emocjonalna w praktyce. W jaki sposób inteligencja emocjonalna pomaga odnieść sukces zawodowy, Media Rodzina, Poznań 1999,

4. Hamrol Adam, Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1998,

5. Robins Anthony, Obudź w sobie olbrzyma ,Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2014,

6. Robbins Stephen P., Zachowania w organizacji, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004,

7. Szczepańska Katarzyna, Kompleksowe Zarządzanie Jakością TQM, Alfa-Wero, Warszawa 1998,

8. Tracy Brian, Maksimum osiągnięć, Muza, Warszawa 2009.

Powiązane artykuły