Czy warto inwestować w złoto?

O złocie jest szczególnie głośno w okresie, gdy jego cena drastycznie spada albo wzrasta, pobijając kolejne historyczne rekordy. Wtedy zapewne nie jedna osoba zastanawia się czy warto zainteresować się tym pięknym metalem szlachetnym w perspektywie inwestowania. A więc czy złoto jest opłacalną inwestycją?

Co trzeba wiedzieć o złocie?

Bez wątpienia złoto stanowi pieniądz uniwersalny. Przez wiele wieków było i jest do czasów obecnych akceptowanym przedmiotem zapłaty za dobra i usługi prawie w każdym zakątku ziemi.  Złoto nie jest kontrolowane przez rządy i banki centralne, dzięki czemu jego siła nabywcza nie może zostać zdewaluowana. Ponadto posiada cechę, jakiej nie może osiągnąć żadna inna waluta. Otóż w długim okresie czasu ma stałą siłę nabywczą. Dlaczego? Mianowicie podaż papierowego pieniądza jest co roku zwiększana o kilka, a czasami nawet kilkadziesiąt procent. Złota natomiast nie można dodrukować, a ilość tego metalu szlachetnego może zostać zwiększona tylko w jeden sposób – poprzez wykopanie go z ograniczonych złóż pod ziemią.

Doskonały przykład stałej siły nabywczej złota stanowi zakup samochodu marki Ford. 100 lat temu za 20 uncji złota, czyli równowartości 400 dolarów można było nabyć to auto. Obecnie także za taką ilość złota można zakupić nowy samochód tej marki (oczywiście bardziej zaawansowany technologicznie), ale 400 dolarów na ten cel to już za mało.

Dlaczego ludzie inwestują w złoto?

Dwa najważniejsze powody są następujące:

  • Szukanie bezpieczeństwa i ochrony;
  • Szukanie zysku (spekulacje).

Dla pierwszej grupy złoto jest gwarancją bezpieczeństwa finansowego. Przede wszystkim stanowi ono ochronę przed inflacją powstającą na skutek nieustannego zwiększania podaży pieniądza przez największe banki centralne. Dodatkowo jest ono zabezpieczeniem w razie wystąpienia krachu na rynku akcji (poprzez dywersyfikację portfela). Wielu ekspertów przekonuje, że do inwestycji w ten metal szlachetny należy podchodzić nie jak do typowej inwestycji. Ich zdaniem złoto inwestycyjne to przede wszystkim ochrona kapitału.

Wśród drugiej grupy złoto budzi zainteresowanie głównie z powodu zmian jego cen. Otóż inwestorzy kupują je w korzystnych cenach, po to aby, podczas wzrostu jego kursu odsprzedać z zyskiem.

Złoto – pewniak zysku w krótkim czasie czy długoterminowa inwestycja tylko dla cierpliwych?

Stanowczo należy zaznaczyć, że złoto nie stanowi cudownego produktu inwestycyjnego, który zapewni zysk na poziomie kilku czy kilkunastu procent rocznie i to niezależnie od sytuacji gospodarczej. Mitem jest także powtarzany pogląd, że ceny złota w przyszłości zawsze będą szły w górę i nigdy nie zanotują spadku. Trzeba podkreślić, że każda inwestycja związana jest z ryzykiem, także ta w metale szlachetne. Oczywiście złoto należy do tzw. rzadkich dóbr, a więc jego podaż jest ograniczona. Stanowi ono towar deficytowy. Stąd też można przypuszczać, że jego cena w przyszłości będzie rosła, a nie spadała. Jednocześnie osiągniecie zysku najbardziej prawdopodobne jest w długim okresie czasu, ponieważ nawet jeżeli zanotuje jakieś spadki, to w późniejszym czasie będzie mogło je nadrobić. Tak, więc inwestowanie w złoto wymaga cierpliwości.

Złoto – opłacalna inwestycja w niepewnych czasach? 

Historia pokazuje, że cena złota podczas kryzysów finansowych czy katastrof naturalnych wzrastała, podczas gdy inne aktywa finansowe odnosiły straty. Ponadto na cenę złota nie oddziałuje sytuacja na rynku papierów wartościowych, dlatego też często bywa wykorzystywane do stabilizacji portfela inwestycyjnego. Dodatkowo jest to instrument, który jest pozbawiony ryzyka kredytowego, w przeciwieństwie do akcji czy obligacji. Kupujący złoto nie jest narażony na niewypłacalność czy bankructwo emitenta, tak jak w przypadku innych papierów wartościowych.

Ostatni kryzys gospodarczy 2008/2009 pokazał siłę złota. Osoby mające zainwestowane fundusze w ten metal szlachetny wygrały w stosunku do tych, które swoje pieniądze zaangażowały w lokaty bankowe, akcje czy nieruchomości. Przede wszystkim złoto w portfelu inwestycyjnym jest niezbędne przy niskich stopach procentowych, kiedy to inne papiery wartościowe i lokaty bankowe nie dają możliwości wypracowania zysku.

Inwestycja w złoto jest w szczególności polecana w niepewnych czasach. Jednakże w ten metal szlachetny należy inwestować środki pieniężne, których nie trzeba będzie w krótkim okresie czasu zamienić na gotówkę. W sytuacji, gdy horyzont inwestycji wynosi np. okres roku i inwestor chce osiągnąć spektakularne efekty to w portfelu produktów powinno się zrezygnować ze złota.

Niewątpliwe wskazane powyżej korzyści są przyczyną zainteresowania złotem zarówno początkowych jak i doświadczonych inwestorów. Specjaliści przekonują, że około 10-20% (niektórzy nawet 30%) pieniędzy warto trzymać w złocie, zwłaszcza w tak burzliwym i zmiennym otoczeniu społeczno-gospodarczym, jakie mamy obecnie. Naturalnie na pytanie postawione w tytule trzeba odpowiedzieć twierdząco. W złoto warto inwestować i stanowi ono opłacalną alokację kapitału, w szczególności w długim horyzoncie czasowym. Więcej o zaletach złota inwestycyjnego można przeczytać na przykład na tej stronie: www.mennica.com.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie złota?

W złoto można inwestować poprzez zakup monet kolekcjonerskich, bulionowych czy po prostu sztabek owego metalu szlachetnego. Podczas zakupu trzeba kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy wybrać wiarygodnego sprzedającego. Stanowi on gwarancję najwyższej jakości produktu, ale także bezpieczeństwa transakcji. Z tego względu trzeba wybierać sprawdzonych dostawców. Warto pamiętać także, że przy zakupie powinno się otrzymać certyfikat wystawiony przez producenta.

W Polsce jedynym z dystrybutorów złota jest Mennica Polska. Prowadzi ona sprzedaż w sklepach stacjonarnych w największych miastach, jak i w sklepie on-line.

(MKO)

Powiązane artykuły