Dolnośląskie firmy i naukowcy tworzą nano-klaster

We Wrocławiu uruchomiono Dolnośląski Klaster Nanotechnologii. Będzie on wspierał firmy z regionu w rozwoju nanotechnologii.

W projekcie będą uczestniczyć przedsiębiorstwa, które będą w ścisłej współpracy z jednostkami naukowymi. W porozumieniu uczestniczyli przedstawiciele fundacji Nanonet, EIT+ oraz miasta Wrocław.

Dolnośląski Klaster Nanotechnologii został oficjalnie uruchomiony. Stało się to podczas spotkania na Kampusie Prace. Jest to wspólny projekt fundacji Nanonet, która na ten cel otrzymała dofinansowanie z funduszy województwa dolnośląskiego. Partnerem tego projektu jest także Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Wrocław jako miasto.

– Celem powołanego klastra jest przede wszystkim wspieranie na Dolnym Śląsku rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii opartej na współpracy sektora naukowego i gospodarczego – tłumaczy Agnieszka Piekara, koordynator Dolnośląskiego Klastra Nanotechnologii.

Podpisane porozumienie nie jest pierwszą tego typu inwestycją w skali kraju. Jest to kolejny krok po utworzeniu Śląskiego Klastra NANO. Powstał on rok temu i cieszy się dużą popularnością. Teraz do gry włącza się Dolny Śląsk, a to oznacza kolejne możliwości synergii nie tylko ze względów geograficznych. Oba województwa mogą przy dobrej współpracy ugruntować wiodącą pozycję na rynku badań i wdrożeń przemysłowych w kwestii nanotechnologii.

– To element spajający dla wielu firm z regionu Dolnego i Górnego Śląska. Misją obu organizacji jest tworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia nanotechnologii w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego naszego kraju. Klastery umożliwiają przede wszystkim spójną i konstruktywną komunikację, wymianę doświadczeń oraz tworzenie projektów, które odpowiadają na potrzeby rynku – komentuje Tomasz Gondek, wiceprezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

Członkowie-uczestnicy Dolnośląskiego Klastra Nanotechnologii będą mieli za zadanie zdobywać fundusze na rozwój nowych technologii, a także na prace badawcze w dziedzinie nano. Kolejnym poważnym zadaniem , które przed nimi stoi to ulepszanie mechanizmów współpracy pomiędzy biznesem, a nauką oraz instytucjami publicznymi.

(seb)

Powiązane artykuły