Dzięki wrocławskiej firmie powstanie więcej studni w Sudanie Południowym

Wrocławska firma Futuro Finance sfinansowała zakup maszyny wiertniczej do budowy studni w Sudanie Południowym. Dzięki niej Polska Akcja Humanitarna zapewni dostęp do czystej wody ponad 11 tysiącom mieszkańców kraju w skali roku. Koszt sprzętu to ok. 138 tys. zł.

Pierwsze odwierty odbędą się jeszcze w styczniu. Za nową maszynę dziękuje założycielka organizacji – Janina Ochojska.

Brak dostępu do czystej wody pitnej jest jednym z największych problemów mieszkańców dotkniętego konfliktem wewnętrznym Sudanu Południowego. Dotyczy szczególnie obszarów wiejskich, na których mieszka 83% ludności kraju. Zapotrzebowanie na studnie jest olbrzymie. Dlatego od 2006 roku Polska Akcja Humanitarna prowadzi misję, której najważniejszym celem jest dostarczenie czystej wody mieszkańcom kraju. Pieniądze na studnie pochodzą z programów pomocy humanitarnej finansowanych m.in. przez ONZ i UE oraz ze środków przekazywanych przez polskie firmy i darczyńców prywatnych.

Nową wiertnicę sfinansowała wrocławska firma Futuro Finance, którą prowadzi Agata Brucko – Stępkowska, pełniąca funkcję Ambasador Biznesowej PAH.

– Mieszkańcy Sudanu Południowego każdego dnia pokonują wiele kilometrów, by zdobyć wodę. Sytuacja ta najbardziej dotyka dzieci i kobiety, które najczęściej są odpowiedzialne za zdobycie wody. W efekcie te pierwsze opuszczają zajęcia w szkole, a ich matki nie mogą wykonywać innych obowiązków. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów. Mamy na nie realny wpływ, dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z Polską Akcją Humanitarną i na zakupienie na jej potrzeby nowoczesnej maszyny wiertniczej – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes Futuro Finance, Ambasador Biznesowa PAH.

Sprzęt za ok 41 tys. dolarów (ok. 138 tys. zł) trafił już do Sudanu Południowego. Zadowolenia z tego nie kryje założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej – Janina Ochojska, która przygotowała specjalne wideo z miejsca misji:

– To jest ta piękna wiertnica, którą mamy dzięki pani. Nasi pracownicy są niezwykle zadowoleni, bo jest mocna, nowoczesna, łatwa do transportowania. Bardzo, bardzo dziękujemy i czekamy na nowe studnie – powiedziała.

Według wstępnych planów pierwsze odwierty z użyciem nowej wiertnicy będą przeprowadzone jeszcze w styczniu tego roku w hrabstwie Luri, w wiosce Joppa na obrzeżach stolicy Sudanu Południowego, Dżuby. Kolejny w wiosce Lobone w hrabstwie Magwi.

Nowa wiertnica ma bardziej wydajny silnik. Jest także mniejsza i bardziej kompaktowa – dzięki temu o wiele łatwiej ją przewieźć na miejsce planowanego odwiertu, a transport jest jednym z największych wyzwań w udzielaniu pomocy humanitarnej w Sudanie Południowym. Maszyna pozwoli wykonać średnio 16 odwiertów rocznie (zakładając, że sytuacja w miejscowościach, gdzie planowana jest budowa studni jest stabilna pod względem bezpieczeństwa i warunków pogodowych). Zgodnie ze standardami wypracowanymi w SPHERE Project, dotyczącymi jakości i skuteczności pomocy humanitarnej, z jednej studni korzysta około 500 osób. Jednak w Sudanie Południowym, kraju, w którym wiele społeczności nie ma stałego dostępu do wody pitnej, liczba ta wzrasta często do 600-700 osób.

Agata Brucko-Stępkowska, założycielka i prezes firmy doradztwa finansowego Futuro Finance jako pierwsza w historii została Ambasadorem Biznesowym PAH. Jej rola polega na promowaniu idei organizacji wśród przedsiębiorców oraz inicjowanie wydarzeń, które przyczynią się do pozyskiwania na większą skalę środków na działania PAH.

(Kris)

Powiązane artykuły