Ekologicznie znaczy oszczędnie

Ekologiczny styl życia jest często skuteczną metodą oszczędzania. W Polsce moda na ekologiczność przebija się z trudem. Tymczasem gdyby Europejczycy wyłączali swoje urządzenia elektroniczne, można by zamknąć kilka elektrowni!

Fundacja Zaradni promuje nie tylko oszczędny, ale również ekologiczny styl życia i dbałość o środowisko. Te dwa spojrzenia idą ze sobą w parze, ponieważ „ekologicznie” oznacza najczęściej „oszczędnie”. Dla ochrony domowego budżetu warto, a nawet trzeba być także „eko”.

– Naukę tego jak być eko-oszczędnym włączyliśmy do naszych programów edukacyjnych – mówi Dariusz Olejnik, prezes zarządu Fundacji Zaradni.

Bardzo ciekawe wskazówki do tego jak żyć proekologicznie i oszczędnie zebrał raport Politechniki Lubelskiej i stowarzyszenia EkoLubelszczyzna. Raport radzi jak żyć ekologicznie, w jaki sposób oszczędzać energie elektryczną, jak gospodarować odpadami, jak racjonalnie korzystać z zasobów, tłumaczy czym jest zrównoważony rozwój. Autorzy podsumowali doświadczenia Niemców, Islandczyków, Finów i Polaków.

Kilka prostych porad, które drastycznie zmniejszyłyby w skali kontynentu i w budżecie domowym zużycie energii, to m.in.:

  • nieużywanie opcji „stand-by”, ale wyłączanie urządzeń elektronicznych, kiedy z nich nie korzystamy;
  • wyłączanie wszystkich urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz korzystanie z listew elektrycznych, które całkowicie zamykają dopływ energii do urządzeń RTV oraz elektroniki;
  • wyjmowanie z gniazdek nieużywanych ładowarek do telefonów, laptopów etc.;
  • korzystanie z alternatywnych wobec własnego auta środków transportu (rower lub środki komunikacji miejskiej oraz „współdzielenie podróży” np. z sąsiadem, rodziną) – mniejszy koszt własny i lepsza ochrona środowiska;
  • zmniejszenie zużycia energii cieplnej poprzez przykręcanie grzejników; nie ogrzewanie pomieszczeń, z których nie korzystamy; docieplenie budynku;
  • oszczędne i racjonalne korzystanie z wody podczas mycia, kąpieli, sprzątania; wykorzystywanie deszczówki;
  • stosowanie urządzeń AGD i oświetlenia, które są energooszczędne;

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie Biblioteki Cyfrowej Politechniki Lubelskiej: www.bc.pollub.pl

(MKO)

Powiązane artykuły