Fortum wybudowało sieć ciepłowniczą na Nowe Żerniki

Fortum zakończyło prace związane z podłączeniem do sieci ciepłowniczej wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki. W ramach projektu inwestycyjnego, wartego łącznie 10 milionów złotych, firma zbudowała dwukilometrowy odcinek nowej magistrali od ulicy Hermanowskiej do projektowanego osiedla. Jest to największa dotychczasowa inwestycja związana z rozbudową sieci ciepłowniczej Fortum we Wrocławiu.

Wybudowany fragment sieci ciepłowniczej przebiega w całości pod ziemią, między innymi pod rzeką Ślęzą oraz Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Aby pokonać te przeszkody, Fortum wykorzystało innowacyjną technologię mikrotunelingu sterowanego, która pozwala na bezwykopowe tworzenie instalacji podziemnych. Dzięki temu możliwe było zminimalizowanie ingerencji plac budowlanych w otoczenie. Nowa sieć składa się wyłącznie z rur preizolowanych, wyposażonych w system automatycznego wykrywania wilgoci, co pozwala na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

Budowa sieci ciepłowniczej na potrzeby osiedla Nowe Żerniki rozpoczęła się w lipcu i stanowi największy dotychczasowy projekt inwestycyjny Fortum we Wrocławiu. Eksperci firmy szacują, że łączne zapotrzebowanie na ciepło sieciowe osiedla będzie wynosiło około 19 megawatów, co oznacza, że skorzysta z niego od 8 do 10 tysięcy przyszłych mieszkańców. Dodatkowo nowa sieć będzie dysponowała odpowiednią rezerwą mocy, która umożliwi dalszą jej rozbudowę w kierunku zachodnim i północnym, na przykład na potrzeby nowego szpitala we Wrocławiu.

– Zapotrzebowanie na ciepło sieciowe we Wrocławiu stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej na łączną moc blisko 56 MW. Konsekwentnie podłączamy do sieci kolejne istniejące budynki na terenie miasta i planujemy jej dalszy rozwój – mówi Jacek Uhryn, manager sprzedaży i marketingu Fortum.

Osiedle Nowe Żerniki zostanie zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Znajdą w nim zastosowanie proekologiczne rozwiązania odpowiadające potrzebom mieszkańców nowoczesnego miasta. Jednym z nich jest ciepło sieciowe, należące do najbardziej efektywnych i przyjaznych środowisku sposobów ogrzewania pomieszczeń. Długość sieci rozprowadzającej ciepło na osiedlu wyniesie ok. 2,5 km.

(Kris)

Powiązane artykuły