Główny Urząd Statystyczny potwierdza wzrost PKB w drugim kwartale

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2016 roku wzrósł o 3,1% (r/r). W pierwszym kwartale gospodarka rozwijała się w tempie 3,0% (r/r). Główny Urząd statystyczny potwierdził tym samym wcześniejsze szacunki z 12 sierpnia, dotyczące wzrostu PKB Polski w II kwartale bieżącego roku.

GUS podał także, że w ujęciu kwartalnym, PKB w II kwartale wzrosło o 0,9%, po spadku o 0,1% (k/k) w I kwartale. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość, ale także na strukturę wzrostu. Gospodarka ostatnio dobrze się rozwijała dzięki wydatkom Polaków. W drugim kwartale przyczyniły się one do wzrostu PKB o 1,9% (r/r). Pozytywny wpływ na gospodarkę miały również spożycie publiczne (0,8%) i eksport netto (0,8%).

Wykres 1. Struktura wzrostu PKB

rozkład składowych PKB Polski

W II kwartale pogłębił się ujemny wpływ popytu inwestycyjnego (-0,9%) w stosunku do notowanego w I kwartale tego roku (-0,2%). Dodatkowo przy nie dużym wpływie przyrostu rzeczowych środków obrotowych (0,5%) przełożyło się to na negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego, w wielkości -0,4%.

Na poniższym wykresie widzimy, że niepokojąco wygląda dynamika inwestycji, które zmalały o 4,9% (r/r) po tym, jak w pierwszym kwartale zmalały o 1,8%.

Wykres 2. Zmiany dynamiki inwestycji

dynamika realna PKB

Minister Mateusz Morawiecki wskazał, że obecne spadki dynamiki inwestycji powiązane są z przestojem między poprzednią a obecną perspektywą budżetową dla środków unijnych. Dodał również, że w końcówce roku powinno nastąpić ożywienie w inwestycjach, a w ślad za inwestycjami publicznymi podążą inwestycje prywatne. To wszytko ma się przełożyć na dobrą końcówkę roku a wzrost PKB w 2016 roku może wynieść 3,3-3,4%. Widzimy więc, że gospodarka Polski w 2016 roku będzie się rozwijać nieco wolniej niż zakładane w ustawie budżetowej poziom 3,8%.

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły