Hierarchia postępowania z odpadami – Redukcja w powstawaniu odpadów

We współczesnym świecie produkcja odpadów wzrasta w niebotycznym tempie. Każdy z nas rocznie wytwarza nawet do 300 kg odpadów. Nabywane towary zawierają opakowania, które w dalszej fazie pełnią rolę odpadu. Jednym z kluczowych zadań strategii realizowanej w ramach gospodarki odpadami jest zapobieganie oraz redukcja powstawaniu odpadów. Istnieje wiele sposobów umożliwiających ograniczenie wytwarzania śmieci. Codziennych, a zarazem nie absorbujących, dzięki którym przyczyniamy się do ochrony otaczającego nas środowiska, co z kolei ma bezpośredni wpływ na jakość życia.

W czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu warto stosować się do kilku podstawowych reguł:

  • korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku, dzięki temu ograniczymy do minimum zużycie foliowych toreb jednorazowych;
  • w miarę możliwości unikajmy zakupu produktów pakowanych oddzielnie. Warto zwracać uwagę na produkty bez opakowania lub takie, które posiadają opakowanie wielokrotnego użytku;
  • wybierajmy produkty składające się z surowców wtórnych;
  • kupujmy produkty zawierające większe opakowania, nie kupujmy dużej ilości produktów w niewielkich opakowaniach;
  • stosujmy żarówki energooszczędne pozwalające zaoszczędzić energię elektryczną;
  • wybierajmy produkty trwalsze charakteryzujące się dłuższą żywotnością, a więc będą nam służyły przez dłuższy czas;
  • produkcja aluminium pobiera dużą ilość energii dla tego też starajmy się nabywać napoje w butelkach;
  • zwracamy uwagę na drobne szczegóły. Długopis z wymiennym wkładem posłuży nam w miejsce kilkunastu jednorazowych;
  • w sklepach znajdują się specjalne pojemniki do składowania baterii oraz niewielkiego sprzętu elektronicznego. W aptekach z kolei funkcjonują pojemniki przeznaczone do składowania leków.

Odpowiedzialne sposób dokonywania zakupów to nie jedyny sposób na ograniczenie produkcji odpadów. Ważnym obszarem polityki gospodarki odpadami są nasze mieszkania. Pamiętajmy, aby przynoszone do domów worki oraz torby foliowe wykorzystywać jako worki na śmieci. Z kolei opakowania plastikowe niech posłużą do przechowywania drobnego asortymentu. Unikajmy korzystania z naczyń jednorazowych, papierowych ręczników (sprzątanie, ścieranie kurzów). Tematem wartym poruszenia są przydomowe kompostowniki powstające na skutek pielęgnacji ogrodów. Są one idealnym sposobem służącym pozbywaniu się odpadów biodegradalnych (liście, trawy, gałęzie). W kompostowniach składać można również odpady kuchenne pokroju resztek żywności, odpadów po owocach, warzywach itp. Kompostownia zmniejszają ilość odpadów kierowanych na wysypiska nawet do 50% przy niskim koszcie inwestycji i eksploatacji. Warto założyć kompostownik w celu wykorzystywania ich jako nawozu naturalnego.

(BaPu)