Inteligentnie skrojona oferta – postaw na smart home

Już 2 na 3 Polaków oczekuje w nowych inwestycjach systemów smart home. Te pojawiają się w ofertach architektów, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi i podnosząc standard projektów. Jakie jeszcze korzyści stoją za automatyką domową?

Wkraczająca do mieszkań automatyka domowa trafiła na podatny grunt – już 2 na 3 Polaków oczekuje rozwiązań smart home w nowoczesnych inwestycjach. Wnętrza wysmakowane, a jednocześnie niebywale funkcjonalne dzięki technologii? Uwzględnienie w projekcie systemów inteligentnego domu niesie za sobą korzyści zarówno dla klienta, jak i architekta.

Zaoferuj nową usługę

Rola architekta w procesie projektowania domów i mieszkań wykracza daleko poza wybór odpowiedniego stylu. Dzisiejszy klient oczekuje, że otrzyma cały pakiet propozycji – od możliwego rozkładu pomieszczeń, po najnowsze rozwiązania podnoszące funkcjonalność przestrzeni.

– To efekt opanowującej nasze codzienne życie technologii. Polacy na co dzień mają dostęp do technologicznych nowinek, łatwiej też o wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań – mówi Mikołaj Pertek, Country Manager FIBARO.

Tej wiedzy, często specjalistycznej, oczekują też od architekta i liczą, że ten zaproponuje „coś więcej”. Zauważają to producenci sprzętu – i coraz częściej oferują profesjonalne szkolenia, a nawet wsparcie w przygotowaniu najlepszych rozwiązań pod dany projekt.

Stań po stronie technologii

Dynamicznie rozwijający się rynek smart home sprawia, że regularnie przybywa urządzeń, które mogą ze sobą współpracować. To już nie tylko kamerki monitoringu czy moduły do sterowania oświetleniem. To także możliwość włączenia do jednego systemu sterowania roletami, a także klimatyzacją i ogrzewaniem, czy kontrolowania stanu otwarcia drzwi i okien z dowolnego miejsca na świecie. Architekt zyskuje szansę na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni i zaoferowanie rozwiązania maksymalizujących funkcjonalność wnętrza poprzez automatyzację wielu procesów. Te mogą tworzyć tzw. sceny stworzone we współpracy z opiekunami produktu, których pomoc często oferując producenci smart home. To całe sekwencje działań wykonywanych przez funkcjonujące jako jeden organizm urządzenia. Możliwości są na tyle nieograniczone, że zaskoczeni mogą być nawet architekci o dużych pokładach kreatywności. Smart home zapewnia bowiem nie tylko wysoką funkcjonalność, ale też niepowtarzalny klimat i komfort – dzięki możliwości sterowania nie tylko oświetleniem, ale i temperaturą, multimediami czy sprzętem audio.

– Automatycznie przygasające, pozwalające się wyciszyć oświetlenie, gdy zbliża się czas na położenie spać, opadające rolety, gdy zachodzące słońce zagląda w ekran, ekspres do kawy i radio uruchamiające się wraz z włączeniem się budzika. Niezwykle pomocne okazują się być tworzone z myślą o nich szkolenia i pokazy, pozwalające lepiej uchwycić ideę smart home – mówi Mikołaj Pertek z FIBARO.

Uatrakcyjnij ofertę

Uwzględnienie w projekcie automatyki domowej pozwala znacznie urozmaicić ofertę. Wielką zaletą systemu smart home jest działanie w bezprzewodowej technologii Z-Wave.

– Taki system nie wymaga układania nowych kabli i kucia ścian, a to oznacza możliwość instalacji zarówno w nowo projektowanych domach i mieszkaniach, jak i tych istniejących, których właściciele zdecydowali się na pewien lifting – mówi Mikołaj Pertek.

Jeśli dodać do tego modułowość systemu (możliwość rozszerzania go o dowolne urządzenia w każdym momencie), architekt zyskuje okazję do idealnego dopasowania proponowanych rozwiązań do danego klienta. Oferując np. wersję minimum z dodatkowymi opcjami, jak i system wykorzystujący wszystkie dostępne rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów.

Podnieś standard projektów

Rozwiązania smart home to z jednej strony możliwość zaproponowania projektu pozwalającego na oszczędności (nawet 30% w przypadku energii elektrycznej i 20% energii cieplnej), a także swego rodzaju inwestycji. Jak pokazują dane z wyznaczającego przyszłe trendy rynku amerykańskiego, aż 80% badanych chętniej kupiłoby nieruchomość z systemem smart home. Skąd ta tendencja? Duże znaczenie ma wyraźne podniesienie poziomu komfortu i bezpieczeństwa mieszkania, o czym domownik lub potencjalny najemca może przekonać się od pierwszego zetknięcia z systemem.

– Mamy więc do czynienia z dwoma typami inwestorów. Pierwszymi są osoby, do których wyobraźni trafiają przede wszystkim realne, finansowe korzyści wynikające z obniżenia kosztu eksploatacji. Drugi typ to inwestorzy patrzący dalekosiężnie – podnoszący wartość domu i mieszkania urządzanego pod wynajem lub dalszą sprzedaż – mówi Mikołaj Pertek z FIBARO.

Uwzględnienie systemu smart home w projekcie w wyraźny sposób wpływa więc nie tylko na wygodę użytkownika, ale także na jej prestiż. A za to wielu klientów jest w stanie zapłacić więcej.

(MKO)

Powiązane artykuły