Japońskie firmy szansą dla MŚP

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” już po raz drugi zorganizowała spotkanie japońskich inwestorów.

Rozmowy poświęcone były m.in. współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami.
Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”

Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”

 

 

– Podczas takich spotkań mamy możliwość omówienia problemów z jakimi spotykają się inwestorzy, a następnie podejmowania działań, które je skutecznie wyeliminują. W ten sposób możemy również bezpośrednio wymienić się informacjami czy spostrzeżeniami. Problemy były bardzo różne, jednak najczęściej dotyczyły dostosowania komunikacji do potrzeb pracowników, którzy pracują na zmiany i w różnych godzinach. I to nam się udało rozwiązać w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

 

 

Na terenie wałbrzyskiej strefy ekonomicznej działa 12 japońskich inwestorów, dzięki którym zatrudnienie w WSSE znalazło prawie 4 000 osób.

Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Wydatki koncernów samochodowych na rozwój są wyższe niż w przemysłach zbrojeniowym, farmaceutycznym i biotechnologicznym, nie dziwi więc, że na terenach „INVEST-PARKU” ulokowały się globalne giganty produkujące wszystkie niemal elementy do produkcji auta od silników i skrzyń biegów, przez opony, po kulki do łożysk i aluminiowe stopy do produkcji metalowych elementów silnika.

Pierwsza firmą, która zainwestowała w WSSE była Toyota Motor Manufacturing Poland, producent silników i skrzyń biegów. Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynoszą 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów i jest największą fabryką podzespołów firmy poza Japonią. Niedawno z taśm produkcyjnych zjechał milionowy egzemplarz silnika.

Natomiast największy na świecie producent opon Bridgestone, który ma 56 fabryk na całym świecie, w specjalnej strefie wytwarza folie do paneli fotowoltaicznych. Marka znana równie dobrze jak Michelin, czy Goodyear, swoją nazwę wzięła z dosłownego tłumaczenia z japońskiego nazwiska założyciela, pana Ishibashi, które w angielskim tłumaczeniu znaczy stone bridge, czyli kamienny most.

Rekordzistą pod względem ekspansywnej działalności jest na terenie strefy NIFCO. Koncern, który jako pierwszy wprowadził tworzywa sztuczne do produkcji zacisków, nitów i pierścieni, otrzymał niedawno piąte zezwolenie na rozszerzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej. To nie jedyna firma, która z powodzeniem inwestuje w kolejne przedsięwzięcia, tylko w ostatnim półroczu zezwolenia na rozszerzenie działalności uzyskały u również Daicel Safety Systems i AKS Precision Ball Polska.

(JuAn)

Powiązane artykuły