Kalkomnia sprzedana

Wałbrzyskie Zakłady Graficzne Kalkomania postawione w stan upadłości likwidacyjnej sprzedane za ponad dwa miliony złotych.

Syndyk sprzedał fabrykę w całości – z maszynami, wzorami i technologiami produkcji kalki oraz kontraktami – w pierwszym przetargu. Nabywca to branżowa firma, która zaopatrywała się w Wałbrzychu w kalkę zdobniczą. Inwestor i dokładna kwota transakcji nie są znane.

Nowym inwestorem jest firma, która od ponad dwudziestu lat prowadzi podobną działalność poza regionem Dolnego Śląska. Jej nazwa oraz kwota transakcji nie są jeszcze jawne. Wiadomo jednak, że nowy właściciel kupił fabrykę za ponad dwa miliony złotych, bo takie były wymagania przetargowe.

Firma będzie nadal realizowała w Wałbrzychu produkcję. Prawdopodobnie po wznowieniu produkcji w zakładach wzrośnie zatrudnienie. Przed likwidacją pracowało tam czterdzieści osób. Do 26 września ma zostać podpisana umowa sprzedaży, a majątek przekazany nowemu właścicielowi.

Fabryka na wałbrzyskim Starym Zdroju istniała od 120 lat. Produkowała kalkę m. in. do porcelany z Jaworzyny Śląskiej, Włocławka, czy z Ćmielowa. Wałbrzyskie Zakłady Graficzne Kalkomania Sp. z o.o. – były największym w Polsce zakładem produkującym kalkomanię przemysłową, przeznaczona do dekorowania porcelany, porcelitu, szkła oraz wyrobów emalierskich. Druk odbywał się w technice offsetowej lub sitodrukowej, na nowoczesnych cylindrycznych liniach drukarskich, przy użyciu najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Firma posiadała około 2000 wzorów katalogowych, a wszystkie nowe dekoracje opracowywane były na bazie własnych projektów plastycznych lub powierzonych przez klienta.

kalkomania-historiaZakład został otwarty 27 stycznia 1896 roku i mieścił się na Starym Zdroju w budynku pod nazwą „Mansfelder Hausse” . W krótkim czasie okazało się, że potrzeby przemysłu ceramicznego są tak duże, że należy rozbudować zakład i powiększyć produkcję. W roku 1897 współwłaścicielem zakładu został kupiec Alfred Mannich ze Starego Zdroju. On to doprowadził do kupna placu pod budowę nowego zakładu.

 

 

kalkomania historia2Po II wojnie światowej zakłady kalki ceramicznej przeszły szereg zmian organizacyjnych, w wyniku których w 1953 roku powstały zakłady pod nazwą Wałbrzyskie Zakłady Graficzne „Kalkomania”. Zakłady kalki ceramicznej w początkowym okresie podlegały Zjednoczeniu Przemysłu Ceramicznego w Warszawie, a następnie w Kielcach. Z dniem 1 stycznia 1973 roku Wałbrzyskie Zakłady Graficzne „Kalkomania” weszły w skład nowoutworzonego przedsiębiorstwa typu kombinatu przemysłowego pod nazwą Zjednoczone Zakłady Ceramiki Stołowej „Cerpol” w Wałbrzychu.

 

(JuAn)