KGHM współwłaścicielem elektrowni jądrowej!

KGHM Polska Miedź, ENEA, TAURON Polska Energia wspólnie odkupią od PGE Polskiej Grupy Energetycznej po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1, odpowiedzialnej za przygotowanie i wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW.

O tym, że elektrownia powstanie, zdecydowano ostatecznie w styczniu tego roku. Choć o sprawie mówi się już od lat i wskazywane są nawet miejsca jej lokacji.

Podpisana 3 września umowa zakłada proporcjonalne finansowanie działań związanych z realizacją inwestycji w ciągu trzech lat.

Łączne koszty mają wynieść ok. 1 mld zł. W tym czasie planowany jest w szczególności wybór partnera strategicznego, dostawcy technologii, wykonawcy elektrowni jądrowej w formule „pod klucz” (tzw. EPC – engineering, procurement, construction), dostawcy paliwa jądrowego oraz pozyskanie finansowania projektu. W tym celu przeprowadzone zostanie postępowanie zintegrowane, które połączy w jednym przetargu kluczowe elementy projektu jądrowego.

Obecnie prowadzone są przygotowania w głównych obszarach, które umożliwią uruchomienie takiego postępowania na początku przyszłego roku. Uzgadniane są, m.in. kwestie trybu jego prowadzenia oraz finalizowane jest podpisanie umowy z inżynierem kontraktu, który będzie wspierał spółkę w postępowaniu oraz w całym cyklu inwestycyjnym.

– Dla KGHM udział w projekcie to szansa wejścia w jeden z najatrakcyjniejszych sektorów, nie skorelowanych z koniunkturą na rynku metali oraz możliwość zabezpieczenia stabilności dostaw i cen energii elektrycznej na potrzeby działalności operacyjnej – mówi Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu państwa. – Dla spółek energetycznych to sposób na pozyskanie alternatywnego, bezemisyjnego źródła energii elektrycznej i dywersyfikację portfela wytwórczego. Przede wszystkim chodzi jednak o możliwość zapewnienia w przyszłości bezpiecznych dostaw energii elektrycznej dla polskich firm i gospodarstw domowych.

Dla KGHM inwestycja to olbrzymia szansa na przyszłość.

– Nasz udział w tym projekcie jest szansą na długoterminowe zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej dla działalności podstawowej KGHM po przewidywalnej cenie i tym samym uniezależnienie się od zakupów rynkowych. Ponadto, projekt ten stanowi zabezpieczenie przed restrykcyjnymi celami polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Co więcej, mamy świadomość, że uruchomienie elektrowni atomowej może być szansą na rozwój polskiej gospodarki – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.

KGHM Polska Miedź SA to światowy lider w produkcji miedzi i srebra z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży wydobywczej i przetwórczej rud miedzi. Po przejęciu kanadyjskiej spółki – dziś KGHM International – polski koncern posiada produkcyjne aktywa górnicze na trzech kontynentach.

Jest współwłaścicielem światowej klasy rozwojowego projektu górniczego Sierra Gorda, Chile, jednego z największych co do wielkości zasobów, złóż rud miedzi na świecie. Katody produkowane w KGHM są zarejestrowane na Giełdach w Londynie i Szanghaju, a srebro rafinowane posiada certyfikaty giełd w Londynie, Dubaju i Nowym Jorku. W swojej ofercie posiada także złoto, ołów oraz ren. KGHM wdraża najwyższej jakości standardy ochrony środowiska, etyki biznesu i społecznej odpowiedzialności. Jest dominującą jednostką w Grupie Kapitałowej KGHM, która składa się z kilkudziesięciu spółek o różnorodnych domenach działalności.

(Pa)

Powiązane artykuły