Konto walutowe – wygodne płatności za granicą

Jedną ze zdobyczy transformacji ustrojowej oraz wejścia do Unii Europejskiej, którą Polacy cenią najbardziej, jest możliwość swobodnego podróżowania po krajach Europy i reszty globu. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest posiadanie konta walutowego, które pozwala na bezgotówkowe płatności, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Wyjazdy na zagraniczne wakacje jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się nieodłącznie z wizytą w kantorze wymiany walut, gdzie złotówki zamieniane były na dolary, funty, marki niemiecki, liry i franki francuskie, a po 2002 roku na euro – wspólną walutę UE. Dziś także spotkać można osoby, które przed rozpoczęciem letnich wojaży udają się do stacjonarnego kantoru, aby opuścić go z obcą gotówką lub, jak mawiano w okresie PRL, z dewizami lub twardą walutą. Z jednej strony to tradycjonaliści, którzy po prostu przywykli do takiego mechanizmu. Z drugiej znajdziemy pewnie osoby łatwiej zarządzające budżetem podczas pobytu za granicą, jeśli rozporządzają gotówką. Za granicą można płacić korzystając z karty do polskiego konta, ale to kosztuje. Za płatności kartą poza Polską banki pobierają prowizję oraz opłatę za przewalutowanie.

Za wypłatę z bankomatu zagranicą banki pobierają najczęściej prowizję.

Rozwój bankowości sprawił, że przed wyjazdem z Polski nie jest już konieczne wymienianie złotych na obcą walutę. Właściciele rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą płacić polską kartą (także zbliżeniowo) wydawaną do konta, w trakcie zagranicznych wojaży. Warto poszukać też konta, które będzie oferowało wypłaty z bankomatów zagranicą bez prowizji. Przykładem takiej oferty jest rachunek dbNET w Deutsche Bank Polska.

Jest to bez wątpienia bardzo wygodne, bo pozwala spełnić wszystkie potrzeby, które mogą pojawić się w trakcie pobytu na egzotycznych wakacjach, bez konieczności sprawdzania topniejącej zawartości portfela. Korzystanie z krajowego konta za granicą niesie jednak ze sobą pewne koszty, które mogą być obciążające dla domowych finansów. Po pierwsze, płatności takie objęte są przewalutowaniem. Co ważne, kurs, po którym bank dokonuje przeliczenia wydanej kwoty z waluty obcej na złote, jest wyższy od kursu rynkowego. Spread, czyli różnica między kursem rynkowym, a stosowanym przez bank, zwykle oscyluje w granicach 6-8 procent. Oznacza to, że w przypadku zakupu kartą wydaną do polskiego konta, jej użytkownik zapłaci więcej, aniżeli byłoby to w przypadku, gdyby osobiście udał się wcześniej do kantoru i wymienił złotówki np. na euro. Do tego trzeba także doliczyć prowizję za przewalutowanie, którą bank pobiera od każdej takiej operacji. Jej wysokość zależna jest od wydanej kwoty. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zakupów dokonywanych w zagranicznych sklepach internetowych, przy wykorzystaniu polskiej karty płatniczej. Dodatkowych opłat można uniknąć dzięki założeniu konta walutowego.

Po co zakładać konto walutowe?

  • Konto walutowe pozwala na realizację transakcji finansowych w obcych walutach bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat;
  • Umożliwia również dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Konto walutowe stanowi najczęściej produkt dodatkowy do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, ale może też zostać założone jako odrębne konto. O ile otwarcie większości ROR-ów możliwe jest online lub podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem banku, o tyle w przypadku konta walutowego zazwyczaj konieczne jest odwiedzenie placówki osobiście, chociaż zaczyna się to powoli zmieniać. Rachunek walutowy dotyczy najczęściej najpopularniejszych walut obcych, czyli dolarów amerykańskich, euro, franków szwajcarskich i funtów szterlingów. Część banków umożliwia swoim klientom założenie konta walutowego obsługującego inne dewizy. Przykładowo, w Deutsche Bank Polska (dostępnym pod https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/konta/konto-walutowe.html), są to jeny, korony czeskie, szwedzkie, duńskie i norweskie, forinty, dolary australijskie i kanadyjskie oraz rosyjskie ruble.

Posiadanie konta walutowego pozwala na dokonywanie transakcji bez konieczności ponoszenia opłat związanych z przewalutowaniem i prowizjami. Dlatego też ten produkt finansowy polecany jest nie tylko osobom spędzającym wakacje poza Polską, ale też pracującym tymczasowo za granicą, jak też spłacającym kredyty hipoteczne denominowane w obcych walutach. W tym przypadku bowiem mogą oni skorzystać z ofert coraz popularniejszych kantorów internetowych, w których kurs kupna jest o wiele korzystniejszy (niekiedy nawet o kilkanaście groszy) w porównaniu do tradycyjnych kantorów stacjonarnych oraz spreadu bankowego, i samodzielnie kupować dewizy w celu spłaty rat zaciągniętego zobowiązania.

Z konta walutowego korzystać z powodzeniem mogą też osoby często korzystające z zagranicznych serwisów e-commerce, co również dla nich będzie oznaczać dużą oszczędność na przewalutowaniu i prowizjach. Z kont walutowych korzystają również przedsiębiorstwa prowadzące interesy z kontrahentami zagranicznymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?

Do kont walutowych można dokupić dodatkowe oszczędnościowe produkty finansowe; Przy wyborze karty trzeba zwracać uwagę na koszty jego otwarcia, opłaty za wydanie i korzystanie z karty oraz koszty przelewów krajowych i zagranicznych, także przez Internet.

Posiadanie konta walutowego, otwiera przed jego właścicielem możliwość skorzystania z jednego z produktów dodatkowych. Jednym z nich jest lokata terminowa w walucie obcej, która umożliwia osiągnięcie zysku ze zdeponowanej na niej kwocie. Trzeba bowiem pamiętać, że konta walutowe, podobnie jak większość złotowych ROR-ów, nie jest oprocentowana.

Podobnie, jak w przypadku rachunku osobistego, do konta walutowego również wydawana jest karta płatnicza, pozwalająca na transakcje bezgotówkowe oraz zakupy w zagranicznych serwisach sprzedażowych online.

Wydanie karty do konta nie jest najczęściej objęte żadnymi kosztami, podobnie zresztą jak bezpłatne jest otwarcie takiego rachunku. Banki zazwyczaj nie pobierają także miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku, chociaż możliwa jest sytuacja, w której klient będzie zobowiązany do spełnienia wymogu posiadania na koncie minimalnej kwoty określonej w umowie.

Wypłaty z zagranicznych bankomatów są darmowe lub objęte opłatami, które jednak są niższe, niż koszt przewalutowania, w przypadku operacji dokonywanej w przypadku „plastiku”, wydanego do polskiego konta. Oczywiście bank pobierze opłatę za przewalutowanie, jeżeli przy użyciu karty do rachunku w euro z bankomatu zostanie wypłacona gotówka w innej walucie. Przy wyborze konta walutowego należy brać pod uwagę koszty przelewów krajowych i zagranicznych, gdyż te bywają niekiedy dość wysokie i mogą sięgać nawet 30 zł. Dokonując takiego przelewu, można wybrać jedną z trzech opcji kosztowych:

  • SHA – wszelkie koszty operacji dzielone są między zleceniodawcę i beneficjenta przelewu;
  • OUR – koszty przelewu w całości pokrywa zlecający;
  • BEN –beneficjent przelewu bierze na siebie wszystkie związane z tym koszty.

Warto też zwrócić uwagę na opłatę przy przelewie SEPA, czyli szybkiej metodzie przesyłania środków w euro, między rachunkami bankowymi w krajach UE, Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. W większości polskich banków oferujących konta walutowe przelew SEPA kosztuje od 5 do 10 zł.

(Kris)

Powiązane artykuły