Krakowski StartUp w finale Międzynarodowego konkursu!

Zaczynali w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Krakowie, poprzez swój biznes chcieli zmieniać świat. Dzięki pasji i pomyśle, znaleźli się w elitarnym gronie 40 najbardziej przedsiębiorczych studentów i ich StartUpowych projektów w ramach konkursu Global Student Entrepreneur Awards (GSEA).

Z Krakowa do Bangkoku

Dziś na Polskim rynku są pionierami w innowacyjnej metodzie mycia samochodów bez użycia wody. Zaczynali skromnie, bez wiedzy, doświadczenia, środków ale z pasją i zapałem do pracy. Byli finalistami konkursu Kraków Business Starter organizowanym przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Krakowie (AIP Kraków), tam zdobyli pierwsze środki.

– Wiedzę, doświadczenie i kontakty zdobyliśmy dzięki AIP Kraków. Gdyby nie ten pierwszy etap kto wie, w którym miejscu byli byśmy. Czujemy się wyróżnieni faktem, że mogliśmy reprezentować Polskę w tak prestiżowym konkursie. Udział w nim otwiera przed nami nowe perspektywy. Dzięki GSEA Global finals pozyskaliśmy bardzo cenne kontakty które dadzą nam możliwość rozwoju w innych krajach. Poznałem niesamowitych ludzi z którymi na pewno zostanę w kontakcie i chętnie podejmiemy wspólnie różne globalne inicjatywy – mówi Dawid Chmielarz

Do konkursu zgłosili się spontanicznie, przeszli wstępne rozmowy z komisją konkursową i zakwalifikowali się do kolejnego etapu. W półfinale, który miał miejsce w Berlinie konkurowali z Andriy Tkachiv i jego StartUpem CallPage. Ostatecznie zwyciężył Dawid Chmielarz z Ness i to on pojechał reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie Global Student Entrepreneur Awards (GSEA) w Bangkoku, Tajlandia.

– Poziom był bardzo wyrównany i nawet sędziowie nie byli w stanie jednoznacznie wskazać zwycięzców konkursu. Tak czy siak do Polski wracam zainspirowany i zmotywowany – podkreśla jeden z twórców StartUpu

Konkurs, który zmienia świat

Główną misją konkursu jest promowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi, edukacja z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz umożliwienie wymiany doświadczenia i nawiązania nowych kontaktów biznesowych w społeczności międzynarodowej. Globalne finały w przeciągu ostatnich trzech lat odbywały się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.

– Co ciekawe, konkurs stawia na młodych studentów, przedsiębiorców, ludzi z wizją, którzy chcą zmieniać świat na lepsze. W konkursie jury nie patrzy tylko i wyłącznie na biznes pod kątem zarabiania dużych pieniędzy. Przede wszystkim w konkursie liczy się to czy jesteś osobą z otwarta głową, która chce zmieniać świat, patrzą również na to jakim jesteś człowiekiem – dodaje Dawid

W poprzednich edycjach MISBEHAVE MISBHV z Polski został wyróżniony nagrodą Lessons from the Edge Award!

Czas na rozwój – myśl globalnie działaj lokalnie

Ness to projekt realizowany przez trzech studentów Ivana Kosarovych, Mateusza Patrzałka i Dawida Chmielarza. Ich pomysł polega na wykorzystaniu technologii australijskich naukowców. Metoda ta pozwala na wymycie samochodu przy wykorzystaniu zaledwie około 0,5 litra wody. Podczas mycia samochodu cząsteczki brudu są zbierane i pochłaniane w tzw. nanopowłowki, który ścieramy za pomocą szmatki z mikrofibry. Swój startup na początku założyli w AIP Kraków, dzięki czemu umożliwiło im to przetestowanie pomysłu na preferencyjnych warunkach bez płacenia ZUS’u. W ramach preinkubacji dostali wsparcie księgowych, prawników, trenerów i mentorów. Od 3 miesięcy działają już na swoim i wspólnie w założyli sp. z o.o. StartUp. Aktualnie posiadają punkt stacjonarny w Krakowskim Business Parku oraz na Parkingu Wawel Ascan.

Już niedługo wystartują z aplikacją mobilną, która będzie połączona z google maps i pozwoli zamówić usługę w każdym miejscu i o każdej porze. W najbliższym czasie planują też ekspansję na inne miasta, w związku z tym cały czas szukają partnerów do współpracy. Stopniowo wprowadzają też dodatkowe usługi, takie jak np. Hydrofobowa warstwa ochronna, która jest aplikowana na zewnętrzną stronę szyby samochodu i jak sama nazwa wskazuje odpycha wodę a efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.

(MKO)

Powiązane artykuły