Legniczanie pierwsi na liście

Fot\ Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Legnickie wodociągi w krajowej czołówce

Fot\ Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i KanalizacjiLegnickie wodociągi w krajowej czołówce

Są pierwsi do dofinansowania. Jeśli się uda, dostaną pół miliona złotych.

 

Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (LPWiK) znalazło się na pierwszym miejscu listy rankingowej potencjalnych beneficjentów unijnego wsparcia finansowego dla realizowanych inwestycji. Na listę składają się aż 103 pozycje inwestycji z całej Polski.

– LPWiK złożyło aplikację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dokumentacji projektowej w związku z przedsięwzięciem pn. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Legnica, etap II – informuje rzecznik legnickiego magistratu Zygmunt Mułek. – Wartość tego zadania wynosi blisko 500 tys. zł, natomiast kwota dofinansowania, na jakie firma może liczyć, to prawie 344 tys. zł.

Za te pieniądze powstanie dokumentacja dla trzech inwestycji: modernizacji części mechanicznej oczyszczalni ścieków, budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie byłej jednostki wojskowej przy al. Rzeczypospolitej i sieci wodno-kanalizacyjnej w rejonie ulic Żniwnej i Żytniej. Środki finansowe mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostaje czekać na pozytywne decyzje instytucji zarządzającej.

Historia legnickich wodociągów sięga XIV wieku, o czym świadczą liczne odkrycia archeologiczne. Najstarsze ślady urządzeń wodociągowych (studni i rur) archeolodzy znajdowali na Rynku i w alei Najświętszej Marii Panny. Wiadomo też, że przed wiekami w grodzie Legnica doskonale funkcjonował system co najmniej kilku wodociągowych studni połączonych ze sobą tzw. rząpią. Koncepcję systemu zabezpieczenia Legnicy w wodę pitną z rzeki Kaczawy opracowano dopiero w II poł. XIX wieku, w roku 1866.

 

Budowie pierwszych miejskich wodociągów nie towarzyszyła budowa systemów kanalizacyjnych. Porządkowanie gospodarki ściekowej Legnicy zostało rozpoczęte pod koniec XIX wieku. Rozwiązanie problemu ścieków stało się wyjątkowo pilne, szczególnie ze względu na epidemie chorób zakaźnych. Dopiero w 1894 roku założono przedsiębiorstwo, zajmujące się sferą wodociągowo – kanalizacyjną w Legnicy.

Aktualnie LPWiK S.A. zasięgiem swego działania obejmuje nie tylko ponad stutysięczną Legnicę, ale i ościenne gminy. Firma eksploatuje i konserwuje ogółem 311 km sieci wodociągowej i 265

Powiązane artykuły