Ministerstwo zachęca: „Sprawdź paragon”

Po raz kolejny resort finansów startuje z kampanią paragonową skierowaną do konsumentów. Tym razem urząd zachęca do sprawdzenia poprawności dowodów sprzedaży.

To już kolejna akcja po „Weź paragon”, która ma zwiększyć świadomość społeczną i promować uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców na Dolnym Śląsku.

Pierwsza tego typu akcja miała miejsce w 2002 roku. Od tamtego czasu co roku Ministerstwo Finansów przypomina o kolejnych edycjach kampanii „Weż paragon”. Do tych działań dochodzi nowa akcja „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. Tym razem resort zachęca do sprawdzania paragonów, które otrzymujemy w sklepie.

Jak sprawdzić poprawność paragonu? Sprzedawca korzystający z kasy fiskalnej ma obowiązek poświadczać każdą transakcję paragonem fiskalnym. Zgodnie z prawem klient otrzymuje taki papierek w chwili nabycia towaru lub usługi. Na paragonie powinien się znaleźć napis umieszczony centralnie informujący o rodzaju dokumentu, NIP podatnika, nazwa firmy i jej adres, nazwa towaru lub usługi, cena, numer unikatowy kasy rejestrującej oraz logo fiskalne.

Bardzo często w okresie letnim konsumenci zamiast paragonu otrzymują jedynie potwierdzenie płatności kartą lub tzw. rachunki kelnerskie. Nie są to jednak paragony fiskalne. Mamy wtedy do czynienia ze złamaniem przepisów. Dlaczego warto sprawdzać paragon? Ponieważ umożliwia łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu otrzymanego towaru, a także jest dowodem, że przedsiębiorca odprowadza podatki.

Żeby zachęcić konsumentów do sprawdzania paragonów Ministerstwo organizuje 1 października pierwszą edycję loterii paragonowej. W akcji koordynowanej przez Ministerstwo Finansów wyróżniani będą konsumenci, którzy przywiązują wagę do odbierania dowodów sprzedaży. Nagrodami w loterii mają być samochody, notebooki i tablety.

(KrzKr)

Powiązane artykuły