Nasz sukces, to sukcesy przedsiębiorców

25 maja 1992 roku, ustanowiona została Fundacja Regionu Wałbrzyskiego, której głównym celem było wspieranie kluczowych dla subregionu wałbrzyskiego i jego mieszkańców przedsięwzięć o charakterze gospodarczo – społecznym, w trudnym procesie restrukturyzacji. Z czasem fundacja przekształciła się w prężnie działającą instytucję finansową o nazwie Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Znacznie poszerzyła swój zasięg, obecnie realizuje unijne i rządowe programy pożyczkowe na terenie Polski Zachodniej. Prowadzi również działalność szkoleniową, doradczą i informacyjną na rzecz przedsiębiorców i osób zamierzających założyć własną działalność gospodarczą. – Dzięki przeprowadzonym przez nas projektom ponad 256 mln zł zasiliło już blisko trzy tysiące polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwiając im poprawę płynności finansowej, umocnienie pozycji rynkowej oraz zwiększenie obrotów – podkreśla Robert Jagła, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Jak podsumowałby Pan 25 lat działalności FRW?

Najlepiej jednym zdaniem – ćwierć miliarda w ćwierć wieku. Ale wiem, że oczekuje Pani bardziej rozbudowanej odpowiedzi. Uważam, że ten jubileusz to ogromny sukces dla wszystkich, którzy tworzyli i rozwijali Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Stworzyliśmy prężnie działającą instytucję otoczenia biznesu, która, co najważniejsze, zdobyła zaufanie przedsiębiorców. Gala Finałowa „Gwiazd Biznesu”, to świetna okazja do tego, by wszystkim tym osobom podziękować. FRW został stworzony w latach 90-tych po to, by wspierać subregion wałbrzyski w trudnym procesie restrukturyzacji i na ten cel początkowo pożyczał środki. Obecnie nasza instytucja rozwija przedsiębiorstwa na terenie pięciu województw i realizuje w jednym czasie sześć atrakcyjnych programów pożyczkowych. Wśród nich są takie, które pomagają założyć pierwszą działalność gospodarczą, jak również te, które zasilają istniejące już przedsiębiorstwa kwotami nawet do 1 mln zł.

Faktycznie dużo się dzieje. Zdecydowanie najwięcej projektów wciąż jednak realizujecie w województwie dolnośląskim. Co proponujecie przedsiębiorcom z Dolnego Śląska?

To na Dolnym Śląsku mamy główną siedzibę i z oczywistych powodów ten obszar jest nam najbliższy. W chwili obecnej realizujemy tu trzy projekty pożyczkowe. Pierwszy, to cieszący się ogromną popularnością Program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. W ramach tego rządowego projektu można pozyskać do 84 tys. zł oprocentowane na 0,44%. Młodzi ludzie chętnie i świadomie korzystają z tego wsparcia. Drugim programem są pożyczki post JEREMIE dla istniejących już firm. Tu można wnioskować o 100 tys. zł na wydatki bieżące lub o 250 tys. zł na produkcję. To często szybki zastrzyk środków wykorzystywany przez przedsiębiorców na cele obrotowe. Zupełnie nowy w naszej ofercie jest program dla Podmiotów Ekonomii Społecznej. Od 2017 roku udzielamy pożyczek na założenie oraz rozwój tych podmiotów. To ważny projekt, ponieważ PES w Polsce wymagają istotnego wsparcia finansowego, które pozwoli im na prowadzenie działalności w sposób ciągły oraz umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy. Podmioty te ze względu na istotę swojej działalności, mają ograniczone możliwości na uzyskanie finansowania komercyjnego. W tych podmiotach tkwi jednak olbrzymi potencjał! Ale to nie koniec. Wzięliśmy już udział w kolejnych konkursach i mamy nadzieję, że niebawem rozpoczniemy realizację następnych projektów.

Funkcję Prezesa Zarządu FRW pełni Pan od 2013 roku. Jak zmieniał się Fundusz na przestrzeni tych czterech lat?

To były bardzo dynamiczne lata dla fundacji. Przede wszystkim wyszła ona poza granice Dolnego Śląska i poszerzyła zasięg o cztery województwa, co wiązało się z zatrudnieniem kolejnych pracowników i tworzeniem nowych biur. Istotnym działaniem było dla nas również w 2014 roku powołanie do życia spółki FRW Media Group, która jako instytucja otoczenia biznesu prowadzi działania szkoleniowe i doradcze. Jest także wydawcą portalu gospodarczego naszbiznes24.pl oraz organizatorem licznych eventów dla przedsiębiorców i mieszkańców naszego regionu. W tych czterech latach narodził się też Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy „Gwiazdy Biznesu”. Organizacja tego wielkiego przedsięwzięcia przynosi nam ogromną satysfakcję. Cieszymy się, że plebiscyt został przyjęty z takim entuzjazmem, jego cel jest bowiem bardzo szczytny. To wydarzenie ma nie tylko nagradzać najlepsze firmy, ale również inspirować do działania kolejne. To bez wątpienia dobre lata dla FRW i dolnośląskiej gospodarki. To lata, w których przedsiębiorstwa zostały mocno zasilone funduszami unijnymi, a nasza instytucja zaangażowała się w wiele nowych projektów, by zaspokoić potrzeby przedsiębiorców.

Można powiedzieć, że kroki jakie stawia FRW są milowe. Wasze hasło brzmi „Nasz kapitał, Twój sukces!”, a jaki jest Wasz sukces?

Za duzi jesteśmy na raczkowanie. Doświadczenie zobowiązuje nas do podejmowania odważnych i rozwojowych kroków. Nasz sukces to sukcesy przedsiębiorców. Czujemy się za nie współodpowiedzialni. Staramy się towarzyszyć przedsiębiorcy w rozwoju jego firmy i zawsze traktować go indywidualnie. Bardzo trafnie potrafimy ocenić rentowność przedsięwzięcia i dzielimy się swoimi uwagami. Podpowiadamy, jeśli coś można zrobić lepiej i szkolimy, kiedy jest taka możliwość. Wiemy, jakie bolączki dotykają przedsiębiorców. Pomagamy im nie tylko na etapie tworzenia firmy, ale również w trakcie jej funkcjonowania. Prowadzimy szkolenia i organizujemy konferencje, podczas których przekazujemy wiedzę na tematy godne uwagi. Mówimy nie tylko o możliwościach finansowania działalności, ale także o inwestycjach w nowe technologie, rozwiązaniach prawnych, czy działaniach marketingowych. Staramy się zapewniać wsparcie, zarówno w postaci kapitału, jak i merytoryczne. Wciąż będę jednak utrzymywał, że największym sukcesem FRW jest zaufanie, jakim darzą nas przedsiębiorcy. To ogromne wyróżnienie, na które pracuje się latami i którego podtrzymanie wymaga z naszej strony zaangażowania i świadczenia usług na najwyższym poziomie. Za to z kolei dziękuję naszym pracownikom.

Jakiej krótkiej rady udzieliłby Pan osobie, która chce założyć własny biznes?

Żeby potrafiła pytać o radę innych. Żeby pamiętała, że firmę tworzą ludzie i to od nich zależy sukces przedsięwzięcia. Żeby nie bała się porażek, bo są nieuniknione, gdyż biznes zawsze wiąże się z ryzykiem.

Życzę kolejnego ćwierć wieku pełnego sukcesów dla FRW i dla przedsiębiorców. Dziękuję za rozmowę.

Agata Szafran

Powiązane artykuły