Nowa atrakcja Doliny Baryczy

Gmina Żmigród wzbogaciła się o kolejne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów Doliny Baryczy. Niegdyś opuszczone tereny nad rzeką Sąsiecznicą, dziś wyposażone zostały w ścieżki piesze i rowerowe, platformy wypoczynkowe, plażę, pomosty oraz dwa atrakcyjne place zabaw dla zwierząt. Ale to nie wszystko. Główną atrakcją terenu są naturalne skupiska bioróżnorodności.

Dzięki projektowi dr inż. arch. Anny Bocheńskiej-Skałeckiej i dr inż. Ewy Walterz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Ogrody Bioróżnorodności staną się edukacyjno-przyrodniczym azylem na mapie miasta.Zgodnie z zamierzeniem autorek projektu zagospodarowania, wzorem włoskiego parku w Casalmoro, czy francuskiej Norges-la-Ville, teren nad rzeką spełniać ma wielorakie funkcje. Ma przede wszystkim odtworzyć siedliska roślin i zwierząt oraz wzmocnić bioróżnorodność gatunków żyjących nad rzeką, a dzięki suto zagospodarowanemu przyrodniczo terenowi, zwiększyć komfort i świadomość ekologiczną korzystających z rzecznych uroków.

Żmigrodzkie Ogrody Bioróżnorodności posiadają szereg „ścieżek zdrowia”, umożliwiających jazdę na rowerze, bieganie czy uprawianie nordic walking. Aleje przecinają drewniane kładki, wyniesione miejscami ponad teren tak, by umożliwiały spacer nad bogatymi w roślinność terenami podmokłymi. Ogrody bioróżnorodności to także plaża z siedziskami, ogrody wodne, 3-metrowy taras widokowy z pomostem, platformy dla wędkarzy, taras widokowy naziemny z miejscem wypoczynkowym, PIT-STOP dla rowerów, czy chociażby plac zabaw dla czworonożnych towarzyszy spacerów.

By nadać przestrzeni oryginalności, teren wzbogacają rzeźby przestrzenne: smoczy ogon i rama z widokiem na panoramę miasta.

Projektantki Ogrodów Bioróżnorodności, tworząc azyl rekreacyjno-edukacyjny, dostosowały go do wytycznych przepisów europejskich oraz wzięły pod uwagę aspekty: ekonomiczny i ekologiczny, co oznacza  zniwelowanie skutków zmian klimatycznych i zapobieganie powodziom.

Realizacja inwestycji trwała ponad 2 lata i kosztowała ponad 3 mln 300 tys. zł, z czego 2 720 729,30 zł pochodziło z dotacji uzyskanej przez Urząd Miejski w Żmigrodzie od Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Skąd się wziął pomysł na Ogrody Bioróżnorodności?

W marcu 2015 r. Gmina Żmigród we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu ogłosiła konkurs dla studentów z Instytutu Architektury Krajobrazu  na najlepsze zagospodarowanie nabrzeży i terenów, okalających rzekę Sąsiecznica w Żmigrodzie, którego laureatem został zespół w składzie: Karolina Gadawska i Magdalena Janus. Ówczesne studentki Uniwersytety Przyrodniczego wykorzystały charakter i naturalne możliwości terenu. Bioróżnorodność to zmienność między żyjącymi organizmami ze wszystkich źródeł, w tym ekosystemów lądowych i morskich oraz innych ekosystemów wodnych i kompleksów ekologicznych, których częścią są te organizmy.

Gmina Żmigród zleciła Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu opracowanie pełnej dokumentacji projektowej, która realizowana była przez dr inż. arch. Annę Bocheńską-Skałecką i dr. inż. Ewę Walter, a całkowity efekt prac  można podziwiać od 7 września 2018r.

Jako ciekawostkę należy dodać, iż właśnie w Ogrodach Bioróżnorodności stanęła rzeźba: Smok- Przyrodnik, pierwsza z Żmigrodzkiego Szlaku Smoków.

AnKm

Powiązane artykuły