Oddaj krew, uratuj życie – okazja już w sobotę w Magnolia Park

Blisko 200 dawców oddało niemal 90 litrów krwi i pomogło około 594 chorym – to rezultat czterech tegorocznych zbiórek krwi w Magnolia Park. Najbliższa okazja by pomóc już w tę sobotę (2 września). Początek o godz. 12.00.

Okres wakacji to mniejsza liczba krwiodawców, ponieważ spory odsetek osób oddających krew stanowią uczniowie i studenci, którzy wyjechali z Wrocławia. Tymczasem potrzeby szpitali nie maleją.

– W tej chwili mamy niedobory grup krwi ARhD-, BRhD- i ORhD-. Grupa ORhD- charakteryzuje się uniwersalnością, dlatego w sytuacji zagrożenia życia możemy podać ją każdemu pacjentowi, nawet nie znając jego grupy krwi – mówi Monika Kopeć z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu. – Oczywiście każda donacja ma znaczenie, dlatego zapraszamy wszystkich dawców – dodaje.

Najbliższa możliwość oddania krwi już w najbliższą sobotę (2 września) w Magnolia Park. Galeria handlowa, wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu regularnie organizuje zbiórki krwi, która trafia do pacjentów kilkudziesięciu klinik i szpitali. Tylko od kwietnia, podczas czterech zbiórek w Magnolia Park, udało się zebrać 89 litrów krwi. Jedna donacja (450 ml) może pomóc trzem pacjentom. Oznacza to, że 198 dawców pomogło około 594 chorym.

– Zawsze chętnie wspieramy inicjatywy, które pomagają innym. Dlatego podjęliśmy stałą współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że w sobotę uda nam się zarejestrować dużą liczbę dawców, tak jak miało to miejsce w poprzednich edycjach naszej akcji – mówi Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.

Dawcy będą mogli się rejestrować w godz. 12.00-16.00 w czerwonym autobusie RCKiK we Wrocławiu, który będzie czekał przed głównym wejściem od strony ulicy Legnickiej. Uczestnik po wstępnym badaniu i zebraniu wywiadu medycznego zostanie zakwalifikowany do oddawania krwi. Trzeba być osobą pełnoletnią, zabrać ze sobą dowód tożsamości, spożyć lekki posiłek oraz wypić większą niż zwykle ilość napojów (herbata, woda, soki). Każdemu dawcy przysługuje dzień wolny od pracy (w dniu pobrania krwi do godz. 24.00). O tym jak dokładnie przygotować się do oddawania krwi, jakie trzeba spełniać kryteria i jak postępować po donacji można przeczytać na stronie: www.rckik.wroclaw.pl.

Oddaj krew, uratuj życie – Mobilny punkt poboru krwi w Magnolia Park

  • 2 września,
  • godz. 12.00-16.00
  • Magnolia Park, wejście od strony ul. Legnickiej

(MKO)

Powiązane artykuły