Paulan czerpie energię z natury

Paulan – świdnicka firma instalująca alternatywne źródła energii to lider w dziedzinie innowacji ekologicznych.

Kiedy zaczynali 16 lat temu, realizowali jedną instalację solarną rocznie. – W tej chwili są one tak popularne, że nawet trudno nazywać je innowacyjnymi, choć przecież takie są.

To samo było z pompami ciepła, które w tej chwili są jednymi z najpopularniejszych źródeł ciepła do ogrzewania domów – mówi Andrzej Kwiatkowski, właściciel i prezes firmy Paulan, która naprawdę potrafi czerpać energię z natury.

– W listopadzie 2013 roku wykonywaliśmy węzeł cieplny term w Cieplicach, którego głównym źródłem są wody geotermalne, następnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, a na koniec pompy ciepła i kolektory – opowiada Andrzej Kwiatkowski. – Mamy również na swoim koncie zaopatrzenie w sto procent własnej energii cieplnej zakładu Metal w Piechowicach. Jej źródła to pompy powietrze-woda dla których dolnym źródłem jest powietrze z rekuperatora oraz pompy ciepła glikol-woda dla których dolnym źródłem jest woda wodociągowa oraz odwierty pionowe.

– Jesteśmy nastawieni na duży rozwój fotowoltaiki i mimo że rząd nie nadąża za oczekiwaniami, a ostatni projekt tak zwanego czteropaka się rozpadł, mimo że brak jasnych przepisów dotyczących źródeł finansowania, to jednak rozmawiając z właścicielami firm słyszę jednoznacznie, że chcą podążać w kierunku źródeł odnawialnych – mówi Andrzej Kwiatkowski. – Przeszkodą są jednak fundusze, ale są i tacy, którzy są tak zdeterminowani, że inwestują własne pieniądze w takie właśnie źródła energii.

Skoro o pieniądzach mowa, czy tzw. OZE tanieją z biegiem lat, podobnie jak choćby komputery?

– Nie drożeją – mówi Andrzej Kwiatkowski – czyli realnie tanieją. Są to oczywiście wciąż jedne z droższych instalacji grzewczych, ale w eksploatacji zwracają się bardzo szybko. Oczywiście, każde takie źródło musi być odpowiednio dobrane, ale zwrot nadwyżki następuje w ciągu trzech-czterech lat – dodaje.

Firma Paulan jest uznanym w środowisku partnerem i wzorcem. Dlatego stale współpracuje m.in. z Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie oraz z działającą w Zespole Szkół Zawodowych w Bielawie Szkołą Słoneczną, gdzie młodzież zdobywa wiedzę o wykorzystaniu nie tylko energii słonecznej, ale też innych źródeł energii, takich jak choćby pompy ciepła, biomasa. Naukę mogą tam pobierać także uczniowie innych szkół, jak również pracownicy i pracodawcy firm specjalizujących się w tym zakresie.

Prowadzona przez Andrzeja Kwiatkowskiego firma zaangażowała się również w stworzony przy Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych Politechniki Wrocławskiej Projekt CEPRIN, który ma na celu stworzenie sieci powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami sektora energetyki, ośrodkami badawczymi prowadzącymi prace z zakresu systemów energetycznych, dużymi odbiorcami energii, odbiorcami indywidualnymi i samorządami lokalnymi (gminy, powiaty), wytwórcami energii, zarówno dużymi, jak i lokalnymi.

Z kolei w 2008 roku wspólnie z  dr Kazimierzem Herlenderem z Politechniki Wrocławskiej oraz firmami Gedeon i  Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe Sp. z o.o. firma Paulan założyła Dolnośląski Klaster Energii Odnawialnej, którego cele to: dążenie do poprawy stanu środowiska naturalnego Dolnego Śląska, integracja przedsiębiorstw, ośrodków naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych, jednostek samorządu terytorialnego i instytucji czy organizacji wspierających rozwój energii odnawialnej i propagujących ideę poszanowania energii z terenu Dolnego Śląska. W chwili obecnej w Klastrze współpracuje ponad 40 podmiotów.

(AO)

Fot. użyczone

 

Powiązane artykuły