Pierwsza na Śląsku – RIPOK w Raciborzu działa już od roku

RIPOK to inwestycja, która umożliwia mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych. Całość, warta 14 mln zł, zrealizowana została w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestorem jest rodzinna firma EMPOL z Tylmanowej, której rolą było zaprojektowanie, budowa, finansowanie, a obecnie eksploatacja instalacji. Gmina Racibórz wniosła do przedsięwzięcia działkę, na której powstał obiekt oraz zagwarantowała partnerowi strumień odpadów (20 tys. ton rocznie).

Przy budowie RIPOK zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, spełniające surowe normy środowiskowe. Inwestycja przyniosła także ok. 50 miejsc pracy dla mieszkańców Raciborza i okolic. Co więcej, po 20 latach obiekt przejdzie na własność Gminy Racibórz. Oznacza to, że do tego czasu koszty utrzymania i eksploatacji całej infrastruktury (budynków, pojazdów) oraz miejsc pracy spoczywać będą na inwestorze, a nie na Gminie.

– Nasza firma została wyłoniona w drodze przetargu, w którym wystartowało jeszcze 5 innych podmiotów, w tym międzynarodowe koncerny. Największym wyzwaniem w realizacji obiektu były kwestie formalno-prawne związane z formułą PPP. Rynek odpadów jest niezwykle trudny z punktu widzenia przepisów prawa, jak również bardzo dużej konkurencji ze strony potężnych korporacji zachodnich. Sama realizacja przedsięwzięcia pod kątem technologicznym i budowlanym przebiegała niezwykle płynnie, a ramy czasowe zostały dochowane zgodnie z zawartymi umowami i porozumieniami z Miastem Racibórz – podkreśla Jerzy Piotrowski, Dyrektor Generalny firmy EMPOL. Uroczyste uruchomienie instalacji nastąpiło 20 maja 2016 r.

Gospodarka odpadami komunalnymi to jedna z najtrudniejszych sfer dla lokalnych samorządów. Taka inwestycja to połączenie kwestii związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, ochroną środowiska, prawa, rozwiązań technologicznych z administracją publiczną i aspektami biznesowymi. Przy realizacji RIPOK Gmina Racibórz, jako jedyna na Górnym Śląsku i jedna z niewielu w Polsce zdecydowała się na partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Zakończyło się to sukcesem, choć poprzedzone było koniecznością sprostania wielu wymogom formalno-prawnych.

Wszelkie procedury zostały dochowane.

– Realizacja tego przedsięwzięcia daje naszej firmie ogromną satysfakcję. Instalacja gwarantuje mieszkańcom Raciborza dochowanie wysokich standardów ochrony środowiska. Co ważne, wpisuje się w europejskie trendy ekologiczne przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii w materii zagospodarowania odpadów komunalnych – wyjaśnia J. Piotrowski.

W ramach inwestycji powstały m.in. hala sortowni odpadów; moduł do stabilizacji tlenowej odpadów- reaktory zamknięte, biofiltr do czyszczenia powietrza procesowego z modułu do stabilizacji tlenowej odpadów, plac dojrzewania oraz techniczno-technologiczny.

– Długo zastanawialiśmy się, czy samodzielnie nie zbudować regionalnej stacji przetwarzania odpadów komunalnych. Jednak finansowo przerosło to możliwości Gminy. Trudno byłoby pozyskać fundusze na budowę, a jeszcze trudniej utrzymać zakład i pracowników. Co prawda, jesteśmy właścicielami śmieci, ale produkujemy ich za mało, aby budować własną instalację. Dlatego propozycja EMPOLU wypadła najkorzystniej i zdecydowaliśmy się na współpracę – przyznaje Mirosław Lenk, prezydent Raciborza, miasta, które do ekologii przykłada dużą wagę.

Warto przypomnieć, że Racibórz jest pierwszym miastem w Polsce, a nawet w Europie, które w 2001 r. wdrożyło System Zarządzania Środowiskowego wg normy PN-EN ISO 14001.

Celem funkcjonowania instalacji jest nie tylko profesjonalna, przyjazna dla środowiska likwidacja odpadów, ale także wzrost poziomu recyklingu surowców wtórnych.

(MKO)

Powiązane artykuły