Poezja wnikliwa, bez kokieterii. Spotkaj się z Aleksandrą Perzyńską

Życie jej nie umyka, a do publiczności nie uśmiecha się bez potrzeby. Aleksandrę Perzyńską fascynują przypadek i prawdziwe historie. Do Wrocławia przyjeżdża w ramach projektu „Ranne Szychty”, polegającego na wymianie artystów między stolicą Dolnego Śląska a Gdańskiem. Spotkanie odbędzie się 30 czerwca w księgarni „Tajne Komplety”. Wstęp wolny.

Artystka wnikliwie obserwuje świat oraz ludzi i stąd czerpie inspiracje. Najbardziej fascynuje ją przypadek, ale też trudne międzyludzkie relacje i emocje. Interesuje ją m.in. miejsce kobiety we współczesnym świecie, sięga też po tematy związane ze zwyczajnym życiem dzielnic czy ulic oraz mijającym czasem. Tworzy poezję, zajmuje się również sztukami wizualnymi.

– To taki rodzaj wrażliwości, który wydobywa na światło dzienne sam farsz zdarzeń. Na spotkanie warto przyjść dlatego, że Aleksandra Perzyńska ma oczy szeroko otwarte na codzienność, która nam zwykle umyka. Tworzy poezję nie kokietując czytelników. Potrafi ich poruszyć, dostrzegając treść, autentyczne emocje, przeżycia i zdarzenia, tam, gdzie inni widzą tylko zwykłą formę – mówi Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej, kuratorka 8. edycji festiwalu Grassomania, w ramach którego odbywa się cykl „Ranne Szychty”.

Spotkanie Aleksandry Perzyńskiej z wrocławską publicznością odbędzie się w księgarni „Tajne Komplety” 30 czerwca o godz. 18.00.

Spotkanie z Aleksandrą Perzyńską w ramach cyklu „Ranne szychty”| Grassomania 8:

  • Księgarnia „Tajne Komplety”, przejście Garncarskie 2
  • 30 czerwca – godz. 18.00
  • Wstęp wolny

Aleksandra Perzyńska to poetka, artystka wizualna i edukatorka urodzona w Gdańsku. Wydała trzy tomy wierszy: „Anima” (1997), „Ja, Bukowska” (2011) oraz „Samsara” (2013). W 2015 roku ukazało się również jej opowiadanie „Sekrety” w antologii polsko-niemieckiej pt. „Dzieciństwo w Polsce. Dzieciństwo w Niemczech”. Stypendystka Urzędu Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

„Ranne Szychty” to program rezydencyjny, w którym uczestniczą artyści z Gdańska i Wrocławia. Pracując w duetach literacko-wizualnych zastanowią się nad wielowarstwowością tych miast/nie-miast, przedefiniowaniem ich tożsamości i podejmą próbę „dokopania się” do niewidocznych dla oka lub zagubionych w pamięci pokładów drzemiących w obydwu z nich. W ramach serii pobytów rezydencyjnych oraz spotkań autorskich odbywających się w Gdańsku i Wrocławiu, skonfrontujemy wizje literatów i artystów tak, aby rezultatem każdego takiego spotkania był utwór integrujący słowo z obrazem, rzeczy z ideami, świat bytów ze światem ich cieni. Końcowym efektem tych twórczych spotkań będzie eksperymentalna publikacja artystyczna kompilująca powstałe w ramach „Rannych Szycht” utwory.

„Ranne Szychty” są częścią 8. edycji festiwalu Grassomania – projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującego swój program wokół twórczości noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców. Projekt jest realizowany we współpracy Gdańskiej Galerii Miejskiej z galerią Dizajn BWA Wrocław, oraz Księgarnią Tajne Komplety i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza.

Więcej informacji: http://bit.ly/ranne_szychty

(MKO)

Powiązane artykuły