Polscy regionaliści spotkali się na Dolnym Śląsku

Tegoroczne spotkanie miłośników „małych ojczyzn” odbyło się pod hasłem „Kresowość jako składnik tożsamości Dolnoślązaków”. Jednym z pomysłodawców imprezy był Tadeusz Samborski, członek zarząd województwa dolnośląskiego oraz prezes Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.

Do Dolnego Śląska przyjechało wiele sław związanych z tematem regionalizmu, m.in. prof. dr hab. Stefan Bednarek, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, czy prof. dr hab. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. W zaplanowanych spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, muzealnicy, społecznicy, dziennikarze oraz samorządowcy, których łączy idea tzw. „małych ojczyzn”.

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Regionaliści działają na rzecz lokalnych społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracujący z samorządami w rozwoju i promocji swoich miejscowości i regionów.

Ruch regionalistyczny jest bardzo silny na Dolnym Śląsku. W naszym województwie od wielu lat działają grupy, które podtrzymują lokalne tradycje, organizują wydarzenia kulturalne i tym samym budują lokalną wspólnotę i jej tożsamość. A ponieważ kresowość jest nieodłącznym elementem tożsamości wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ten właśnie wątek stał się przewodnim tematem tegorocznego spotkania regionalistów.

W programie Zjazdu Regionalistów znalazły się wykłady, prezentacje i dyskusje, ale także koncerty (m.in. w Filharmonii Sudeckiej), spektakl „Ballada o Wołyniu” teatru „Nie Teraz” z Tarnowa oraz uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Uczestnicy złożyli również kwiaty pod pomnikami poświęconymi Polakom zamordowanym na Kresach Wschodnich. Regionaliści z całej Polski mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska – Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, opactwo w Krzeszowie, Zamek Piastowski w Legnicy.

(MKO)

Powiązane artykuły