Premiera trzech pierwszych piw i dwóch marek!

 

Browar Stu Mostów został oficjalnie otwarty.

Po 10 latach od zamknięcia browaru Piastowskiego Wrocław znów ma browar. Oparty o klasyczną technologię produkcji przez branżowców uznany został za najnowocześniejszy i najładniejszy browar rzemieślniczy w Polsce.

W otwarciu udział wzięli pracownicy dawnych wrocławskich browarów, w tym pierwszego w Polsce mini-browaru restauracyjnego Spiż. Twórcy wszystkich wrocławskich Festiwali i piwnych eventów, szefowie znanych w całej Polsce multitapów. Członkowie Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, pasjonaci dobrej kuchni i kreatywni goście z Bawarii, Czech, Śląska i Wielkopolski. M.in. przedstawiciele poznańskiego Starego Browaru, który jest najlepszym na świecie przykładem twórczego połączenia starego z nowym, historii z designem, rewitalizacji przestrzeni, która staje się pretekstem do spotkania ze sztuką.

 

W Browarze Stu Mostów połączenie tradycji z nowoczesnością widać na każdym kroku. Zachowano industrialny charakter przedwojennego budynku. Powstał browar z otwartym pubem, unikalny w tej klasie browarów. Tradycyjną acz bardzo innowacyjną technologię dostarczyła bawarska firma BrauKon, z której rozwiązań korzystają najbardziej renomowane browary rzemieślnicze na całym świcie. Można degustować i oglądać jak się robi piwo rzemieślnicze.

– Edukujemy, oprowadzamy grupy. Dla gości pracuje zespół piwowarów, barmanów i kucharzy. Wszystko kręci się wokół edukacji. Wszyscy jesteśmy pasjonatami. Chcemy by każdego dnia jak najwięcej ludzi zrozumiało, czym różni się produkcja rzemieślnicza od koncernowej – mówią Arletta i Grzegorz Ziemian, inicjatorzy powstania Browaru Stu Mostów.

 

– Premierowe piwa to połączenie dwóch podejść do nowoczesnego piwowarstwa – odkrycie na nowo tradycji i podążanie za piwną rewolucją. Wybraliśmy 6 różnych stylów, znacznie się od siebie różniących, by już na początku pokazać jak bogaty może być świat piwa warzonego we Wrocławiu – mówią Grzegorz Ickiewicz i Mateusz Gulej, Piwowarzy Browaru Stu Mostów.

W dniu otwarcia zaprezentowano 3 z 6 planowanych na grudzień premier

  •  WRCLW Roggenbier/żytnie to esencjonalne, gęste piwo górnej fermentacji w nieortodoksyjnej odsłonie. Wyraźna słodowa treściwość jest tu przełamana przyjemną, stonowaną goryczką z chmieli niemieckich. Bukietu dopełniają pochodzące od drożdży nuty goździkowe.
  •  SALAMANDER AIPA to nasza interpretacja stylu American IPA, hołd dla chmielu zza wielkiej wody. Piwo treściwe, o solidnej podbudowie słodowej z dużą porcją goryczki. Urzeka tropikalnym aromatem chmieli i bukietem zapachów dodanych przez drożdże górnej fermentacji.
  •  SALAMANDER Wheat Porter to nietuzinkowa wariacja na temat brytyjskiego portera. Bazujące na słodzie pszenicznym piwo górnej fermentacji, zaskoczy złożonym aromatem słodowym. Aksamitna gładkość w smaku, zapach czekolady i świeżo pieczonych ciastek oraz stonowana goryczka to jego znaki rozpoznawcze.

Marka WRCLW ma wzmocnić dolnośląską tożsamość i świadomość smaku. W nazwie to tylko spółgłoski, w produkcie tylko te składniki, z których przez wieki robiono piwo. To będzie zawsze klasyka w nowych aranżacjach. SALAMANEDR to marka stworzona by delektować się życiem. Symbol dzielenia się, dobrej rozmowy, towarzystwa ciekawych ludzi. Esencja piwnej rewolucji.

 

Browar znajduje się na ulicy Jana Długosza 2. Pub czynny jest codziennie w godzinach 16:00-24:00.

 

(JuAn)

Powiązane artykuły