Rajd Świdnicki w nowej formule

Znane są już mapy i harmonogram tegorocznego Rajdu Świdnickiego-Krause. Impreza organizowana w Górach Sowich w dniach 21-22 kwietnia tradycyjnie rozpocznie sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Automobilklub Sudecki spodziewa się, że w rywalizacji weźmie udział cała czołówka krajowego czempionatu, w sumie ok. stu załóg.

Siedem rund liczy tegoroczna edycja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Pięć z nich to popularne wśród zawodników i kibiców uznane rajdy o asfaltowej nawierzchni, ale sezon zakończą we wrześniu dwie rundy szutrowe. Rajdy Rzeszowski i Polski to imprezy międzynarodowe zgłoszone do kalendarza FIA, a długość ich odcinków specjalnych wyniesie od 170 do 230 kilometrów. Pozostałe rundy RSMP będą zgodnie z sugestiami zawodników krótsze, a rywalizacja będzie przebiegała na trasach oesów liczących od 100 do 120 kilometrów.

W tej skróconej formule odbędzie się też 46. Rajd Świdnicki-Krause, który rozpocznie tegoroczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Na trasach zawodów pojawią się również załogi z Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ceremonię startu zaplanowano na sobotę, 21 kwietnia o godzinie 17:30 na świdnickim rynku. Tego samego dnia o 19:03 zmagania rozpocznie superoes ulicami Świdnicy (6,65 km).

Niedziela, 22 kwietnia to dwa dwukrotnie pokonywane oesy i jeden trzykrotnie. Dwie pierwsze pętle stworzą próby Witoszów-Złoty Las (5,40 km), Walim-Zagórze (12,85 km) oraz Jawornik-Kamionki (23,50 km). Blisko trzynastokilometrowy odcinek zakończy zmagania i stanowi Power Stage. Ceremonię mety zaplanowano na 16:20. Cały rajd liczy 278,5 km, z czego 103 km to odcinki specjalne.

Lista zgłoszeń zostanie zamknięta 7 kwietnia. Ale już teraz wiadomo, że uczestnictwo w zawodach potwierdza cała krajowa czołówka. Na starcie mają stanąć m.in. Grzegorz Grzyb, Zbigniew Gabryś, Tomasz Kasperczyk, Wojciech Chuchała. Na trasy powraca też Sebastian Frycz i udział potwierdza fabryczny zespół Skody za sterami z Miko Marczykiem. W krajowej czołówce nie zabraknie kierowcy ze Strzegomia Pawła Krysiaka, Mistrza Polski 2017 w klasie 4F.

– W tym roku pozostaję w Fordzie Fiesta, ale z kitem R200. Samochód zostanie ulepszony i podniesiemy jego moc. Prace nad autem dobiegają końca i w ten weekend pokonam nim pierwsze kilometry testowe – zdradza Paweł Krysiak, którego na trasie 1. rundy RSMP zobaczymy w barwach wielu lokalnych firm, w tym m.in. Krause, Tech Plast, Forpol – Auto Serwis Świdnica, Nifco Polska, Tech-Mol, Dźwigi Golak, Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kalendarz RSMP 2018

  • 20-22 kwietnia Rajd Świdnicki – Krause
  • 18-20 maja Rajd Dolnośląski
  • 8-10 czerwca Rajd Nadwiślański
  • 29 czerwca – 1 lipca Rajd Śląska
  • 9-11 sierpnia Rajd Rzeszowski
  • 7-9 września Rajd Elektrenai (Litwa)

(MKO)

Powiązane artykuły