Są miliony na wsparcie dla pracowników

W sobotę, 27 stycznia obchodzimy Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, dlatego z tej okazji rozmawiamy z Ewą Grzebieniak- Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jakie projekty obecnie realizują Państwo dla osób bezrobotnych?

Tych działań jest dużo i dysponujemy również sporymi funduszami na ten cel. W 2018 roku na Dolnym Śląsku będzie to kwota ponad 534 mln zł. Pieniądze mają pomóc bezrobotnym, którym trudno jest znaleźć pracę z powodu nie tylko kwestii braku przygotowania do zawodu, ale również dużych problemów rodzinnych, chorób itp. Wyzwaniem jest zaktywizowanie tych osób i sprawienie, by były atrakcyjne dla pracodawców. Dlatego np. wspieramy uruchamianie żłobków i klubów malucha, aby młodzi rodzice mogli wrócić do pracy. Pomagamy rodzinom, które zmagają się z chorobami bliskich, niepełnosprawnościami, czy uzależnieniami. Zmienia się rynek pracy, a wraz z nim zmieniają się nasze zadania. Dlatego w 2018 r. szansę na skorzystanie z unijnej pomocy mają mieć również emi- granci, a także imigranci. Fundusze będą dostępne dla osób ubogich pracujących oraz odchodzących z pracy w rolnictwie.

Czy osoby, które mają zatrudnienie, ale chcą się przekwalifikować lub zwiększyć kompetencje, mogą liczyć na wsparcie Urzędów Pracy?

Właśnie do tego celu powołany został Krajowy Fundusz Szkoleniowy. To 6,39 mln zł dla Dolnego Śląska, w tym 1,29 mln zł dla podregionu wałbrzyskiego. Kwota przeznaczona będzie między innymi na kursy, szkolenia, czy też studia podyplomowe. Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu będzie miał do dyspozycji 325 tys. zł, a PUP w Świdnicy 291 tys. zł. Już dziś zachęcam pracodawców, aby kontaktowali się z PUP.

Jakie są prognozy dotyczące bezrobocia na najbliższe lata w powiecie wałbrzyskim i świdnickim?

Bezrobocie w całym województwie spada i ta tendencja powinna się utrzymywać. Obecnie mamy rekordowo niską stopę bezrobocia – 5,6 proc. dla Dolnego Śląska. Dla Wałbrzycha 7,2 proc, powiatu wałbrzyskiego 13,4 proc., a dla powiatu świdnickiego 6,4 proc. Przekładając to na liczby, to w województwie nadal pracy nie ma 68,8 tysiąca osób. A więc wciąż sporo. Aktualnie najwięcej zarejestrowanych osób bezrobotnych jest w podregionie wałbrzyskim 19,6 tys. osób. Co ważne i szczególnie mnie cieszy jako wałbrzyszankę, to największy spadek bezrobocia od stycznia do grudnia 2017 r. odnotowaliśmy również w naszym podregionie.

Jak Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia świętują pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy?

27 stycznia, to faktycznie nasze święto. Rokrocznie kieruję do moich współpracowników list i dziękuję im za wsparcie, skuteczną pracę i poświęcony czas, nierzadko również prywatny. Bo trzeba pamiętać, że za tymi wszystkimi statystykami i milionami, którymi dysponujemy kryją się konkretni ludzie i pomoc, która otrzymują.

Gdzie szukać informacji o realizowanych przez Państwa projektach?

Zachęcamy do kontaktu z naszym punktem informacyjnym – tel. 71 39 74 110 lub 111, gdzie dyżurują nasi doradcy, a także zapraszamy na stronę www.dwup.pl.

Rozmowa zaczerpnięta z Tygodnika 30 minut

Powiązane artykuły