ŠKODA stawia na młodych kierowców

Po zwycięstwie w tegorocznych mistrzostwach WRC 2 we wszystkich trzech kategoriach, zespół ŠKODA Motorsport przystąpi w przyszłym roku do walki ze szczególnie młodym zespołem.

Fabryczne egzemplarze modelu FABIA R5 poprowadzą mający po 21 lat Ole Christian Veiby i Juuso Nordgren oraz siedemnastoletni Kalle Rovanperä. Skład zespołu uzupełni także urzędujący mistrz WRC 2 Pontus Tidemand (27 l.) i doświadczony, pięciokrotny Rajdowy Mistrz Czech Jan Kopecký.

„Po zapewnieniu sobie z dużym wyprzedzeniem tytułów mistrzowskich we wszystkich trzech kategoriach WRC 2, pozostałe rundy sezonu od RallyRACC Catalunya – Rallye de España do Wales Rally GB wykorzystaliśmy do poszukiwań nowych talentów i sprawdzania ich w warunkach Rajdowych Mistrzostw Świata. Teraz przygotowujemy się do wyzwań przyszłorocznego sezonu z najmłodszym składem w naszej historii. W naszym zespole zadebiutowali już 21-letni obecnie Ole Christian Veiby i Juuso Nordgren. Naszym najnowszym nabytkiem jest 17-letni Kalle Rovanperä. W wybranych rundach sezonu wykorzystamy także cenne doświadczenie Pontusa Tidemanda, który w tym roku zwyciężył z nami w WRC 2 oraz naszego niezawodnego Jana Kopecký’ego, który jest z nami już od tylu lat” – powiedział dyrektor zespołu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

W minionym sezonie norweski duet Ole Christian Veiby i Stig Rune Skjaermoen zostali delegowani przez ŠKODĘ do występu we wspieranym fabrycznie zespole MRF ŠKODA w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (FIA APRC). Młoda załoga spełniła pokładane w niej nadzieje, wygrywając dwie rundy mistrzostw i kończąc sezon na pozycji wicemistrzów. W międzyczasie zaprezentowali także fenomenalną formę w WRC 2, gdzie rywalizowali prywatnie zgłoszoną ŠKODĄ FABIA R5. W Rajdzie Polski zdołali nią pokonać nawet fabrycznie przygotowany egzemplarz tego modelu, którym jechał przyszły mistrz serii Pontus Tidemand. W późniejszej części sezonu zajęli drugie miejsce w WRC 2 we Włoszech i trzecie w klasie RC2 w Rajdzie Hiszpanii. We wrześniu oficjalnie dołączyli do ŠKODY w WRC 2, jadąc w jej barwach w Rajdzie Walii.

Juuso Nordgren pochodzi z niewielkiej fińskiej miejscowości Karkkila, położonej na północny-zachód od Helsinek. W 2015 roku Nordgren zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Finlandii Juniorów, a rok później tytuł Przyszłej Fińskiej Gwiazdy Rajdów. W bieżącym roku w Rajdzie Finlandii osiągnął cztery oesowe zwycięstwa prywatnie zgłoszoną ŠKODĄ FABIA R5. Nordgren i jego pilot Tapio Suominen po raz pierwszy reprezentowali barwy fabrycznego zespołu ŠKODY w Rajdzie Hiszpanii, który zakończyli na czwartej pozycji w WRC 2. W Rajdzie Walii dali zespołowi piątą lokatę.

Siedemnastoletni Kalle Rovanperä jest najmłodszym zwycięzcą rundy WRC 2 w historii tych mistrzostw. Sztuki tej dokonał w tym roku w Rajdzie Australii. Nastoletni zawodnik ma na swoim koncie już dwa tytuły Rajdowego Mistrza Łotwy (zdobyte w roku bieżącym i poprzednim) i jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących talentów w świecie rajdów. Kalle idzie w ślady swojego ojca Harriego Rovanpery, który także był kierowcą rajdowym i na przestrzeni swojej kariery wywalczył jedno zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jako że Kalle osiągnie pełnoletniość dopiero w październiku 2018 roku, wraz z pilotem Jonne Halttunenem będą zgłoszeni w przyszłym sezonie tylko do wybranych rund WRC 2 w krajach, w którym prawo pozwala startować siedemnastolatkom.

Na tle młodszych zawodników 27-letni Pontus Tidemand jest już bardzo doświadczonym i utytułowanym zawodnikiem. Pasmo jego sukcesów sięga roku 2011, gdy mając zaledwie 20 lat zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Szwecji. Dwa lata później został już Rajdowym Mistrzem J-WRC. W roku 2015 zdobył kontrakt ze ŠKODĄ, który zaowocował zwycięstwem w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku. W bieżącym roku przyszedł czas na największe osiągnięcie: wygrywając wraz ze swoim pilotem Jonasem Aderssonem w pięciu rundach WRC 2, Szwedzi zdobyli tytuły mistrzowskie wśród kierowców i pilotów i przyczynili się do zdobycia tytułu mistrzowskiego także przez ŠKODĘ w kategorii konstruktorów.

35-letni Jan Kopecký w przyszłym sezonie będzie odgrywał dla zespołu ŠKODA Motorsport niezmiennie ważną rolę. Jego zadaniem będzie obrona tytułu Rajdowego Mistrza Czech, który w tym roku zdobył ze swoim pilotem Pavlem Dreslerem już po raz czwarty z rzędu, po raz kolejny za kierownicą ŠKODY FABIA R5. Kopecký będzie wspierał także wysiłki zespołu w osiągnięciu jak najlepszego wyniku w globalnej serii WRC 2.