Stoisz w miejscu…? Career Turn!

Jola dowiedziała się o projekcie na targach pracy, gdy pod koniec urlopu macierzyńskiego postanowiła rozejrzeć się w możliwościach. Patrycja – bo po powrocie z dziesięcioletniej emigracji w USA szukała zawodowego miejsca dla siebie na mapie Polski. Takich historii jest więcej, a wszystkie łączy Career Turn, bezpłatny projekt, który zmienia życie. Po sukcesie w Krakowie poszukiwani są kandydaci do programu we Wrocławiu.

Z laboratorium do korporacji

Jola Dłużewska. Naukowiec. W trakcie doktoratu z biotechnologii. Mama dwójki dzieci, w tym półtorarocznej córki. To właśnie jej urodzenie i przemyślenia z okresu urlopu macierzyńskiego spowodowały, że zaczęła myśleć o zmianie swojego życia zawodowego.

– Praca w nauce daje wielką satysfakcję – mówi. – Niestety, nie finansową. I to był główny powód, dla którego postanowiłam spróbować swoich sił gdzie indziej. Drogę do zwrotu w karierze otworzył jej projekt Career Turn realizowany od kilku lat przez krakowską Fundację Stella Virium i UBS. – Pomyślałam: „dlaczego nie spróbować?” – opowiada Jola Dłużewska. – Oczywiście, że miałam obawy, a właściwie jedną – czy nadaję się do „office job”. Ale lubię wyzwania, lubię zmiany i wiem, że nigdy nie jest za późno na to, by zmienić coś w swoim życiu.

Nowe życie w ojczyźnie

Patrycja Bałabuch. Animatorka kultury po Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 10 lat mieszkała z rodziną w USA. Pracowała m.in. w muzeum i w przedszkolu. Drugie dziecko i powrót do Polski był momentem zwrotnym w jej karierze.

– Lubię się szkolić, więc ciągle brałam udział w różnych kursach i szkoleniach, na żywo czy on-line – mówi Patrycja Bałabuch. – Ale potrzebowałam trampoliny, która pomogłaby mi się rozwinąć, wskoczyć na nową ścieżkę kariery.

Tą trampoliną okazał się projekt Career Turn. Patrycja trafiła do niego po dwóch latach od powrotu do kraju, gdy jej rodzina już ułożyła sobie życie od nowa.

– Dla mnie to było też trochę osobiste doświadczenie – opowiada Patrycja Bałabuch. – Gdy wyjeżdżałam z USA, mówili mi, że Polacy mi nie pomogą, nie podzielą się wiedzą. Ten program, w którym ludzie z własnej inicjatywy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, całkowicie temu zaprzeczył.

Nie tylko korporacja

Anna Dobosz. Księgowa rozstała się z firmą po 19 latach pracy. Bliska depresji, szukała wsparcia coacha zawodowego. Tak trafiła do Fundacji Stella Virium. I tak trafiła do projektu Career Turn. Obawy?

– No jasne! Przecież niczego innego wcześniej w życiu nie robiłam, nigdzie indziej nie pracowałam, no i ten angielski!… Ale byłam zmotywowana przez prezeskę fundacji Małgosię Łukawską, która pomagała mi wyjść z tego psychicznego dołka – opowiada Anna Dobosz i dodaje: – Pomyślałam: „coś przecież muszę zrobić”. I zrobiłam. Ten projekt całkowicie odmienił moje życie.

Ania szybko znalazła pracę. Choć nie pracuje w korporacji, do czego Career Turn przygotowuje uczestników, odnalazła swoje miejsce na Ziemi w małej firmie, wśród osób w podobnym wieku i z szansą na awans.

Nowe życie… na obczyźnie

Tarik Bolat. 24-letni Turek, absolwent fizjoterapii na Uniwersytecie im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Student, który swojego szczęścia w trakcie nauki szukał nie tylko w Polsce, ale też w Brazylii i rodzimej Turcji. Bezskutecznie.

– Poszedłem na targi pracy, bo nie bardzo czułem się gotowy do pracy, to znaczy nie wiedziałem, co chciałbym w życiu robić – opowiada Tarik Bolat. – Był to najgorszy dzień w moim życiu, a krótka, sympatyczna i pozytywna rozmowa z Klaudią od razu poprawiła mi nastrój.

Na udział w projekcie zdecydował się od razu.

– Nie byłem pewien, czy mi to pomoże, czy będzie marnowaniem czasu – wspomina Tarik Bolat z uśmiechem. – Ale pomogło, i to jak! Przede wszystkim poznałem bardzo fajnych ludzi, z którymi do tej pory mam kontakt i z którymi się nawzajem wspieramy. W trakcie Career Turn uczyliśmy się empatii i wzajemnego rozumienia. To było dla mnie najważniejsze. Po projekcie już wiedziałem, co mi najbardziej pasuje i gdzie mogę szukać pracy.

Zwrot w karierze

Celem projektu Career Turn jest przygotowanie do podjecia zatrudnienia na stanowisku pracownika biurowego w dużych i stabilnych firmach. Skierowany jest do osob, które znalazły się w trudnym położeniu na rynku pracy i szukają szansy na zmianę swojego życia zawodowego. Inicjatywa realizowana jest od 2014 roku dzięki współpracy Fundacji Stella Virium i firmy UBS.

– Bardzo zależy nam na tym, aby uczestnicy kończyli udział w projekcie z pełną świadomością swoich możliwości, potencjału, jaki w nich drzemie i pewnością siebie – opowiada Małgorzata Łukawska, prezes fundacji. – Zgodnie z nazwą naszej fundacji – „stella virium” znaczy „gwiazda możliwości” – pokazujemy, że rozwój jest wpisany w nasze życie, a w każdym drzemie znacznie więcej możliwości niż sobie sam uświadamia.

– Cieszymy się, że po sukcesach Career Turn w Krakowie możemy w tym roku uruchomić edycję wrocławską – dodaje Agata Bajek, koordynator wrocławskiej edycji projektu. – Dla nas to ciekawe wyzwanie i okazja, by sprawdzić swoje umiejętności trenerskie, a dla uczestników – szansa na pozytywną zmianę życia zawodowego.

Patrycja jest w trakcie poszukiwania pracy. Tarik dostał posadę w Capgemini krótko po zakończeniu projektu. Jola też miała szczęście, bo została polecona przez Tarika i znalazła pracę w tej samej korporacji. To tu miała swoją pierwszą po projekcie rozmowę rekrutacyjną. I jak się okazuje, ostatnią. W połowie marca zaczęła pracę. Dołącz do tych, którzy odwrócili bieg swojej kariery zawodowej. Na dobre.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych, które należą do jednej z poniższych grup:

  • osoby do 25 roku życia bez wyższego wykształcenia,
  • osoby powyżej 45 roku życia,
  • osoby z niepełnosprawnością,
  • kobiety po przerwie związanej z wychowaniem dzieci,
  • nauczyciele zwolnieni ze stosunku pracy w ostatnim roku.

Jak zgłosić swój udział w projekcie?

Wejdź na stronę:

Napisz na adres:

  • klaudia.kossowska@stellavirium.org

Zadzwoń pod nr tel.:

  • (12) 294 04 62/63
  •  509 20 60 33

Fot. użyczone | Career Turn to projekt edukacyjny – każdego uczestnika czeka 100 godzin bezpłatnych szkoleń i doradztwa w zakresie m.in. kultury korporacyjnej, obsługi klienta, prawa pracy czy organizacji pracy

(BaPu)

Powiązane artykuły