Style zdrowia Polek i Polaków

Kim jest Rodzinny Ambasador Zdrowia? Dlaczego co trzeci Polak w sprawach zdrowotnych zwraca się do mamy, żony lub partnerki, a tylko co 7 Polka do bliskiego jej mężczyzny?

Najnowszy raport „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków” nie tylko pokazuje jak bardzo różnimy się w podejściu do zdrowia, lecz także jakie role w zakresie dbania o zdrowie całej rodziny pełnią kobiety i mężczyźni.

USP_LOGO_style zdrowiaPip raportPo wprowadzeniu w 2013 r. nowej definicji – tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako strategie dbania o własne samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO (fizyczny, psychiczny i społeczny), najnowsze badanie USP Zdrowie stanowi kolejny krok w poznaniu i rozumieniu podejścia Polaków do zdrowia. Opublikowany właśnie raport nie tylko uwzględnia różnice w postawach zdrowotnych kobiet i mężczyzn, lecz także wyłania specyficzną rolę społeczną – tzw. Rodzinnego Ambasadora Zdrowia. Niezależnie od województwa, funkcję tę przyjmują najczęściej kobiety – dla 74% Polek i Polaków to właśnie one są osobą, do której zwracają się w razie choroby lub po porady zdrowotne.

Kim jest Rodzinny Ambasador Zdrowia?

Jak wskazują wyniki badania, Rodzinny Ambasador Zdrowia to osoba częściej i głębiej interesująca się zagadnieniami związanymi ze zdrowiem, do której w razie choroby lub po porady zdrowotne zwraca się jej najbliższe otoczenie.

– Przedstawione w raporcie USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków dane dotyczące Rodzinnego Ambasadora Zdrowia są bardzo interesujące. W codziennej praktyce często spotykamy się z osobami, które wykazują duże zainteresowanie problemami zdrowia i zdrowego stylu życia. Takie osoby rzeczywiście częściej i w bardziej pozytywny sposób współpracują z zespołem lekarskim. Jak wskazują wyniki badania, spośród Rodzinnych Ambasadorów Zdrowia aż 91% kobiet i 89% mężczyzn przestrzega zaleceń lekarza, a 59% kobiet i 43% mężczyzn regularnie wykonuje badania – komentuje dr n. med. Piotr Gryglas.

Style Zdrowia Polek i Polaków w województwie dolnośląskim

Jak wskazują wyniki raportu, regularne wykonywanie badań deklaruje stosunkowo niewielu mieszkańców woj. dolnośląskiego (47%) – jest to jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi województwami (woj. łódzkie – 58%, woj. pomorskie – 57%). Jednocześnie aż 59% respondentów z Dolnego Śląska twierdzi, że odwiedza dentystę przynajmniej raz do roku (niezależnie czy posiada problem stomatologiczny czy nie). Wyniki badania „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków” pozwoliły także ponownie sprawdzić jakie style zdrowia reprezentują mieszkańcy Dolnego Śląska. Okazuje się, że przeważają wśród nich Poprawni Optymiści (29%) – najczęściej występujący styl zdrowia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, reprezentuje go co czwarty Polak i co czwarta Polka.

Z kolei najmniej popularnym stylem zdrowia są Towarzyscy Hedoniści (4% mieszkańców woj. dolnośląskiego), których charakterystyczną cechą jest zorientowanie na pozyskanie akceptacji ze strony grupy i otoczenia.

Jak wskazują dane z raportu USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków, to bliscy dają nam motywację do dbania o siebie, a w zadowoleniu z życia ogromną rolę odgrywają relacje z otoczeniem. Satysfakcja w tej sferze życia pomaga nam dbać o swoje zdrowie, a także troszczyć się o bliskich.

– Rodzinni Ambasadorzy Zdrowia wydają się najlepiej rozumieć, iż profilaktyka jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie (w zdecydowanej większości regularnie wykonują badania, stosują się do zaleceń lekarzy i aktywnie poszukują informacji o zdrowiu), dlatego sami są godnymi zaufania doradcami. Ich wsparcie może być dla nas nie tylko źródłem wiedzy, lecz także energii, którą możemy poświęcić zdrowiu swojemu i swoich bliskich – mówi psycholog, Maria Rotkiel.

Już teraz na stroniewww.stylezdrowia.pl każdy może sprawdzić swój indywidualny Styl Zdrowia oraz skorzystać z wielu przydatnych dla zdrowia porad.

Powiązane artykuły