Szkodliwe fale niebieskie – jak chronić przed nimi oczy?

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputera. Badania dowodzą, że 75% społeczeństwa korzysta z monitorów LED 153 minuty dziennie i ta tendencja rośnie. Monitory te emitują fale niebieskie, czerwone i żółte. Niebieskie najbardziej nas porażają.

Jak się przed nimi ochronić? Podpowiadają optycy Joanna i Robert Deka z salonu Optyka Deka (Rynek, Dzierżoniów).

75% społeczeństwa korzysta z monitorów LED 153 minuty dziennie i ta tendencja rośnie. Jak bezpiecznie korzystać np. z ipadów, by nie porażały nas emitowane przez niego radzi Joanna Deka z salonu Optyka Deka (Rynek, Dzierżoniów)

Nowoczesne ekrany LED komputerów, ipadów, tabletów i oświetlenie ledowe bardziej nam szkodzą niż tradycyjne?


Niestety, tak jest. Fale niebieskie, emitowane przez monitory ledowe są 15-krotnie bardziej szkodliwe dla siatkówki oka od pozostałych.

Jak się ochronić przed tymi szkodliwymi falami?


Na rynku pojawiły się nowe powłoki antyrefleksyjne Blue control, które odcinają te fale niebieskie i nie docierają one do oka. Uzyskujemy dzięki nim też ostrzejsze widzenie.

Czym różni się ta powłoka od dotychczasowej antyrefleksyjnej?


Standardowa powłoka nie blokuje promieni niebieskich, po prostu skupia światło i sprawia, że jest mniej jarzące. Nową powłokę Blue control możemy położyć tylko na szkłach indeksowanych (pocienianych), a nie na zwykłych mineralnych. Nie jest ona tania, ale dużo trwalsza od tradycyjnej, bardziej odporna na zarysowania, łączy w sobie estetykę i idealny komfort widzenia. Stosuje się ją na szkła posiadające filtr UV 400, co oznacza że takie szkło ochroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Światła ledowe sprzyjają także powstawaniu zespołu suchego oka, czyli sytuacji że jest zmęczone, opuchnięte, czujemy piasek pod powiekami. Czy ta powłoka to wyeliminuje?

Z pewnością dzięki powłoce blue control zmniejszy się ryzyko wystąpienia tych objawów. Jak wiemy, zespół suchego oka wywołuje wiele czynników, m.in. klimatyzacja, ogrzewanie itp.

Okuliści osobom pracującym przed komputerem przepisują szkła z antyrefleksem. Czy takie okulary nas chronią przed pogorszeniem wzroku?

Powłoka antyrefleksyjna poprawia nam komfort pracy przed komputerem. Chodzi o to, aby zredukować uciążliwe dla oka refleksy świetlne. Bez względu na to, czy ktoś ma wadę wzroku czy nie, do pracy przy komputerze powinien używać okularów, nawet bez korekcji, ale z antyrefleksem. Nie ma pewności, czy to ochroni nas przed pogorszeniem wzroku, jednak fakt, że NFZ refunduje powłoki antyrefkesyjne pozwala przypuszczać, że ma to znaczenie zdrowotne. Warto dodać, że osoby pracujące przed komputerem powyżej czterech godzin dziennie powinny mieć okulary refundowane przez pracodawcę.

(ANAG)

Powiązane artykuły