Szwajcarski Bank Narodowy zakłada możliwość interwencji na rynku walutowym

Osłabienie szwajcarskiej waluty w dość spokojnym otoczeniu rynkowym i przy braku istotnych danych makroekonomicznych, zadało pytanie czy był to efekt interwencji walutowej Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Kurs franka w ostatnich tygodniach był dość stabilny (po 24 czerwca), dlatego wyraźne osłabienie franka może wskazywać na możliwą ingerencje ze strony SNB.

Deprecjacje szwajcarskiej waluty wobec euro i dolara. Kurs pary walutowej CHF/PLN spadł poniżej poziomu 4 zł, który nie był widziany od dnia 24 czerwca, w którym to poznaliśmy wyniki referendum z Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii europejskiej.

Wykres 1. Zmiany notowań pary walutowej CHFPLN w obecnym tygodniu

Wykres_1

Frank może dalej tanieć

Prezes SNB Thomas Jordan ostatnio przemawiał w chińskim Chengdu, gdzie poruszył między innymi temat polityki pieniężnej banku centralnego. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że na rynku występują zagrożenia związane z sytuacją Wielkiej Brytanii (niepewność związana z Brexitem), oraz w eurolandzie. Jednak szef banku centralnego Szwajcarii dał do zrozumienia, że jeśli zajdzie potrzeba to może obniżyć stopy procentowe jeszcze mocniej oraz dokonywać interwencji na rynku walutowym.

Z tych wypowiedzi można przypuszczać, że frank szwajcarski w najbliższym czasie może się osłabiać ze względu na możliwość obniżenia stóp procentowych.

Przypomnijmy, że stopy procentowe w Szwajcarii od około 1,5 roku znajdują się na rekordowo niskim poziomie -0,75%. Według ekonomistów SNB jest w stanie obniżyć stopy procentowe nawet do poziomu -1,25%.

Wykres 2. Zmiany stopy procentowej w Szwajcarii w ostatnich latach

switzerland-interest-rate

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły