Tajemnice egipskich grobowców w Muzeum Archeologicznym

Dziś, 8 października w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu została otwarta wystawa Tajemnice egipskich grobowców. W ramach ekspozycji można zobaczyć wyjątkowe eksponaty oraz wykonane nowoczesną techniką trójwymiarowe obrazy, prezentujące wyniki prac prowadzonych za granicą przez wrocławskich archeologów.

Badacze działają w Egipcie już od trzech lat. W ramach Projektu Asasif prowadzą prace w Tebach Zachodnich, na terenie jednej z największych nekropolii starożytnego świata. Stosują przy tym nie tylko tradycyjne narzędzia, ale również najnowsze technologie dokumentacyjne. Dzięki metodzie fotoskanowania są na przykład w stanie uzyskać wirtualne, trójwymiarowe obrazy grobowców oraz znajdujących się w nich zabytków.

Podczas wystawy można zobaczyć unikatowe eksponaty-modele, opracowane na podstawie wspomnianej dokumentacji, a następnie wykonane techniką druku trójwymiarowego. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć im się z bliska – a nawet dotknąć. Główną atrakcją jest pełnowymiarowa rekonstrukcja dekorowanej komory grobowej, badanej w Egipcie przez wrocławskich archeologów. Każdy chętny może wejść do jej wnętrza i zobaczyć pięknie malowane przedstawienia darów, jakie składano zmarłym.

W Muzeum Archeologicznym nie brakujeoczywiście „prawdziwych” zabytków, w tym najpiękniejszych, najbardziej efektownych eksponatów z Muzeum Narodowego w Warszawie. Są wsród nich zmumifikowane szczątki człowieka i sokoła. Po raz pierwszy prezentowane są okazy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawa kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych. W trakcie otwartej do 10 stycznia 2017 roku wystawy odbędzie się również cykl wykładów na temat dziejów starożytnego Egiptu oraz ekspozycje fotografii Macieja Jawornickiego, wieloletniego członka misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie.

Organizatorami wrocławskiej wystawy są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, oddział we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski oraz Muzeum Miejskie Wrocławia.

Sponsorami wystawy są m.in. Plotboxx Werbtechnik, Parejo!, SMOK Grupa Projektowa oraz CB Studio.

Patronat nad wystawą objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego i National Geographic Polska.

Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej wystawie. Fot. użyczone. Dekorowana komora grobowa Chetiego (fot. M. Jawornicki)

(BaPu)

Powiązane artykuły