TK: zakaz „opłat półkowych” zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny w wyroku (sygn. akt SK 20/12) orzekł, że zakaz pobierania innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży, jest zgodny z Konstytucją.

Skargę konstytucyjną złożyła spółka, która pobierała opłaty za marketing produktów w sklepach.

Opłaty były naliczane procentowo od wartości nabytego wcześniej od kontrahenta towaru. Sąd okręgowy rozpoznając sprawę uznał, że wskazane opłaty marketingowe stanowią w rzeczywistości opłaty za przyjęcie towaru, co stanowi naruszenie art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zdaniem spółki, art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ narusza zasadę swobody umów wynikającą z zasady wolności działalności gospodarczej.

Rozpoznając sprawę Trybunał Konstytucji orzekł, że skarżony przepis jest rozwiązaniem niezbędnym dla ochrony konkurencyjności praw osób trzecich oraz ochrony społecznej gospodarki rynkowej. Według TK, skarżona regulacja nie stanowi nadmiernego ograniczenia wolności działalności gospodarczej, ponieważ nie wyklucza możliwości zobowiązania się do dodatkowych świadczeń pieniężnych przez strony umowy sprzedaży, dostawy, komisu lub innych umów nazwanych. Trybunał podkreślił, że nie sposób uznać, że ustawowe uprawnienie do wystąpienia z powództwem przez jedną ze stron, jeśli druga strona, nadużywając swej pozycji rynkowej, uzależnia kontraktowanie od nieuczciwych opłat, stanowi nadmierne ograniczenie wolności działalności gospodarczej, której beneficjentami są wszakże obie strony umowy.

Independent Tax Advisers

Powiązane artykuły