Transformacja ROD – rekreacja dla młodych

Z roku na rok ogródki rekreacyjne zyskują na popularności. Coraz częściej działka ma służyć jako miejsce spotkań i integracji. Celem funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) jest zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych.

O transformacji ogródków działkowych na Dolnym Śląsku opowie Marzena Gąsior Prezes Zarządu Rod Aster w Świdnicy

Kiedy powstały Rodzinne Ogrody Działkowe Aster? Czy profil demograficzny działkowiczów w ostatnich latach się zmienia? Czy w ogrodach działkowych można spotkać młodych ludzi?

Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) Aster w Świdnicy powstały w 1976 r. W ostatnich latach profil demograficzny działkowców zmienił znacznie. Coraz więcej młodych ludzi zasięga informacji na temat wolnych działek. Widzą możliwość miłego i bezpiecznego spędzania czasu z dziećmi.

 Czy w Ogrodach Działkowych organizowane są imprezy integracyjne?

Co roku na terenie ogrodu ROD „ASTER” jest organizowany Dzień Działkowca, na który chętnie przychodzą działkowcy z rodzinami.

W tym roku mija 120 lat powstania Ogrodów działkowych w Polsce. Jak będą wyglądały obchody jubileuszu 120-lecia?

Obchody 120-lecia powstania ogrodów działkowych w Polsce zostaną zorganizowane 2.09.2017 r. wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy i Okręgowym Zarządem ROD na terenie stadionu OSiR w Świdnicy. W wydarzeniu będą uczestniczyli działkowcy z Okręgu Sudeckiego. Podczas obchodów jednym z punktów będzie nagrodzenie odznaczeniami, dyplomami zasłużonych działkowców. Odbędzie się również piknik i wiele innych atrakcji.

W jaki sposób potrzeby wypoczynkowe i rekreacyjne seniorów są realizowane poprzez ich członkostwo w ROD?

Z myślą o seniorach w ROD Aster organizowane są konkursy rękodzieła, planujemy również stworzenie biblioteczki. Dla dzieci przygotowujemy warsztaty przyrodnicze, które odbędą się w dniu działkowca.

Jakie warunki trzeba spełnić aby zostać działkowcem. Jakie są koszty „zakupu” oraz użytkowania działki?

Zarząd ROD nie sprzedaje działek. Aby zostać członkiem/działkowcem , należy zwrócić się do Zarządu ogrodu. Jeśli ROD posiada wolne działki, wystarczy uiścić wpisowe w wysokości 150 zł, a następnie wnosić coroczne opłaty za użytkowanie działki w zależności od jej wielkości oraz ilości zużytej wody i energii.

Jakiej wielkości są standardowe działki ROD? Czy prawo do działki jest dziedziczne?

Średnia wielkość działki wynosi 300 m2. Prawo do działki po zmarłym działkowcu ma w pierwszej kolejności najbliższa rodzina.

Gdzie można uzyskać informacje na temat ogłoszeń o sprzedaży działek?

Informację na temat wolnych działek można uzyskać u gospodarza ogrodu. Odpowiednia notatka widnieje także na tablicy ogłoszeń.

https://www.facebook.com/groups/1927249697558879/

(BaPu)

Powiązane artykuły