Uroczystość podpisania aktu jubileuszowego 25-lecia współpracy z Biberach

Na początku września w Świdnicy goszczono przedstawicieli miast i regionów partnerskich – Biberach z Niemiec, Dystryktu Tendring z Wielkiej Brytanii, Iwano-Frankowska z Ukrainy, Polic nad Metuji i Trutnova z Czech, Kazincbarciki z Węgier oraz Rejonu Święciańskiego z Litwy. Wizyta ta była częścią obchodów 25-lecia podpisania umowy partnerskiej z miastem Biberach. Była to pierwsza umowa, która zapoczątkowała współpracę Świdnicy z zagranicznymi partnerami.

W piątek, 9 września w Muzeum Dawnego Kupiectwa, odbyła się uroczystość podpisania aktu jubileuszowego, potwierdzającego owocne i bogate w sukcesy 25 lat istnienia współpracy partnerskiej. Podpisali go w imieniu Świdnicy – prezydent Beata Moskal-Słaniewska i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Rafał Fasuga, w imieniu Biberach – dr Jörg Riedlbauer, pełnomocnik burmistrza Biberach, dyrektor Wydziału Kultury oraz Marlene Goeth – pełnomocnik Rady Miasta i Gminy Biberach, zastępca burmistrza w Radzie.

Dokument ten stanowi odnowienie przyrzeczenia honorowania postanowień umowy partnerskiej, to również deklaracja udzielenia wsparcia i pomocy organizacjom młodzieżowym, sportowym, gospodarczym, kulturalnym, oświatowym i społecznym aktywnie realizującym ideę partnerstwa miast. Oba miasta ponownie potwierdziły kultywowanie przyjaźni w duchu wolności i solidarności.

W uroczystości uczestniczył także Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. kontaktów międzynarodowych – Krzysztof Bramorski, przypominając w swoim wystąpieniu milowe kroki w historii, które doprowadziły do współpracy polsko-niemieckiej.

Prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska przypomniała m.in. początki nawiązania współpracy z niemieckim partnerem:

– Rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Świdnicą a Biberach jest bardzo znamiennym świętem, szczególnie w obecnej sytuacji w Europie. My – lokalni działacze, samorządowcy, przedstawiciele środowiska gospodarczego, oświatowego, czy też świata kultury chcemy w ten sposób podkreślić, że to, co rozpoczęło się poprzez podpisanie tej umowy, wciąż trwa. Wypada podkreślić, że w roku 1990, kiedy Świdnica podpisała pierwszą umowę, sygnowaną rok później, był to czas kiedy dokonały się ogromne zmiany w sferze politycznej i społecznej naszego kontynentu. Zaczęliśmy budować jedność europejską, likwidując podział pomiędzy wschodem a zachodem. Osobą, która zainicjowała tę współpracę, która wyciągnęła wówczas do Świdnicy rękę, był ówczesny nadburmistrz Biberach Claus Wilhelm Hoffmann. Była to osoba, której idea partnerstwa była szczególnie bliska i dzięki niemu Świdnica też weszła do kręgu miast, które szukały swoich partnerów poza granicami. Wśród osób, które podpisywały pierwsze umowy byli prezydenci Adam Markiewicz i Jacek Drobny.

Od tego momentu zaczęły się relacje na różnych płaszczyznach, przede wszystkim te, o które nam najbardziej chodziło – ludzkie przyjaźnie, które trwają do dziś. Nie bez znaczenia jest rola Towarzystwa Partnerstwa Miast i tu chciałabym podkreślić rolę byłej już pani prezes – Iwony Rosiak, która to towarzystwo wspaniale rozwijała. Dziś pałeczkę po niej przejęła Aleksandra Rokicka wspierana m. in. przez Kazimierza Deptułę. Myślę, że w takim momencie dla Europy, w momencie kiedy z niepokojem patrzymy na zachód Europy targany różnymi konfliktami, kiedy patrzymy co dzieje się we Francji, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, a z drugiej strony kiedy nasz zaniepokojony wzrok kieruje się na wschód, warte jest podkreślenia, że na niwie lokalnej wciąż chcemy współpracować i budować jedną, silną, zjednoczoną Europę. Takie gesty, jak to dzisiejsze podpisanie porozumienia, a zarazem deklaracji o dalszej współpracy, mają w tym momencie symboliczny charakter

Bardzo się też cieszę, że Świdnica znalazła swoich partnerów we wszystkich częściach Europy i mam nadzieję, że to nie koniec naszych partnerskich relacji, że do grona tych znamienitych partnerów dołączą inne miasta, ale przede wszystkim mam nadzieję, że w tych kontaktach uczestniczyć będą obywatele wszystkich miast i regionów zaangażowanych w partnerstwo.

Dr Jörg Riedlbauer – Pełnomocnik Burmistrza Biberach w swoim słowie powitalnym powiedział:

– Partnerstwa miast są dziś przynajmniej tak samo ważne, jak wcześniej w momencie ich zawiązania. Miast w Niemczech dotyczy to w sposób szczególny. Tak właśnie w latach 60-tych Biberach rozpoczęło wdrażanie wytycznych nowej powojennej polityki niemieckiej, w świadomości odpowiedzialności za przerażające wydarzenia obu wojen światowych pierwszej połowy XX wieku oraz w duchu wpajania, szczególnie młodej generacji, poczucia świadomej tożsamości, wspólnego europejskiego obszaru kulturowego.

Od roku 1967 trwa już partnerstwo z Valence, jako pierwsze z łącznie pięciu partnerstw miast, które to Biberach zawarło w międzyczasie we Francji, Włoszech, Anglii, Polsce i Gruzji, do tego dochodzą też przyjazne stosunki z wyspą Guernsey na kanale La Manche.

Gdy dziś, w ten wrześniowy dzień, na uroczystość z okazji trwającego już 25 lat partnerstwa pomiędzy miastami Świdnica i Biberach nad Riß, zebrały się zaprzyjaźnione miasta partnerskie z Polski, Litwy, Czech, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Niemiec, to w tym momencie nasuwa mi się refleksja dotyczące września 1939 roku, kiedy to narodowo-socjalistyczne Niemcy swoim łamiącym prawo międzynarodowe najazdem na Polskę dały początek II wojnie światowej i posiały wielkie nieszczęście pośród obywateli reprezentowanych tu krajów.

Jednak jednocześnie ziszcza się podczas naszego spotkania duch tego pojednania, które również z pomocą idei partnerstwa miast otrzymały na powrót powojenne już demokratycznym Niemcy. Tak też Niemcy i Polska, dziś – 25 lat po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – mogą przyjąć ogólnie pozytywny jego bilans. Takie wzajemne oddziaływanie, które łączy osoby z różnych przecież krajów, to dający stabilność moralny kręgosłup w czasie nękanym na wielu obszarach siłami odśrodkowymi w którym cenne osiągnięcia polityczne generacji naszych ojców i dziadków z ostatnich 25 do 50 lat poddawane są negacji i mogą być w sposób lekkomyślny zniweczone.

Proszę pozwolić mi w tym kontekście na przypomnienie pamiętnej godziny w niemieckim Bundestagu, kiedy to w roku 1995 obchodzono 50-lecie zakończenia II wojny światowej i przemawiał do naszych posłów polski minister spraw zagranicznych, Władysław Bartoszewski. On, jako osoba jeszcze przecież osobiście pokrzywdzona, ofiara wypełnionego pogardą dla człowieczeństwa i zgrozą Auschwitz, ocenił pozytywnie rozwój Niemiec – od byłej hitlerowskiej dyktatury do państwa prawa, który to rozwój był dla niego jednocześnie fundamentem dla Europy. Europa, jak dowodził jest czymś więcej niż jedynie pojęciem geograficznym. Jest to raczej symbol wartości fundamentalnych oraz kolektywnie, wspólnotowo rozumianych praw człowieka.

Z tego też powodu więzy przyjaźni łączącej narody są tak ważne jak właśnie te, które zawiązaliśmy przed ćwierćwieczem pomiędzy Świdnicą, a Biberach i dziś podpisując deklarację o dalszej współpracy wzmacniamy je jeszcze bardziej. W sposób szczególny ważny jest tu obszar kultury. Pragnę również jednoznacznie włączyć, jako drugą stronę tego samego medalu, do tego sport. Oba obszary łączą ludzi ponad granicami krajów i w dłuższej perspektywie prowadzą do zrozumienia, tolerancji i wzajemnego szacunku. Miasto Biberach, którego burmistrzem jest Norbert Zeidler pragnie poprzez moją osobę – dyrektora Wydziału Kultury odpowiedzialnego za partnerstwa miast, przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia i przekazać, że będzie w dalszym ciągu zapewniał miastom partnerom należną im polityczną i samorządową rangę. W przemówieniach reprezentujących interesy państw uwypukla się zawsze zaprzysiężoną jedność europejską, ale powinna być ona przede wszystkim żywa w społeczeństwach obywatelskich naszych miast i gmin!

Goście, oprócz zwiedzania miasta uczestniczyli także w szeregu wydarzeń organizowanych podczas spotkania, czyli w Targach Zdrowej Żywności i Festiwalu Piwa, w wystawach z okazji „Dni Fotografii”, czy też w pokazie rekonstrukcyjnym na Fleszy Nowomłyńskiej. Odwiedzili także zespół pałacowy w Krzyżowej i Zamek Książ.

(MKO)

Powiązane artykuły