Wałbrzych pierwszy w Europie!

W Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu po raz pierwszy w Europie wykonano zabieg rekonstrukcji piersi z prepectoralnym umieszczeniem implantu. Nowatorską w chirurgii rekonstrukcyjnej operację wykonał 22 marca doktor Paweł Pyka. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek po usunięciu piersi przy chorobie nowotworowej.

– W klasycznych metodach implant silikonowy umieszcza się pod odcięty wcześniej mięsień piersiowy większy. Może to jednak powodować problemy w funkcjonowaniu ręki. W metodzie prepectoralnej implant umieszcza się na mięśniu bez odcinania go. Dzięki temu unikamy problemów z funkcjonowaniem kończyny górnej po operowanej stronie – tłumaczy dr Paweł Pyka. -Problemem było to, czym pokryć silikonową protezę ponieważ nie można jej zostawić pod skórą. Powoduje to bardzo nieprzyjemne komplikacje – wyjaśnia.

Z pomocą lekarzom przyszły nowe technologie dzięki którym powstały tzw. macierze bezkomórkowe czyli materiał pochodzenia zwierzęcego, ale bez obcych komórek (np świńska skóra), którym można pokryć implant, aby ochronić skórę pacjentki.

– Tyle tylko, że taka macierz jest bardzo droga i niestety może powodować powikłania pooperacyjne. Dlatego stworzono siatki syntetyczne, które mogą zastąpić materiał biologiczny. I właśnie jedna z takich siatek została użyta w Wałbrzychu do wykonania rekonstrukcji piersi techniką prepectoralną – mówi dr Paweł Pyka.

Zaletami tej siatki są brak powikłań charakterystycznych dla materiałów biologicznych, czas podtrzymywania implantu pół roku, całkowita resorpcja (zniknięcie z organizmu) po tym okresie i cena – kilkakrotnie niższa od materiałów biologicznych.

Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek po usunięciu piersi przy chorobie nowotworowej. Kwalifikacja odbywa się w sposób indywidualny w zależności od stanu tkanek.

Powiązane artykuły