Wicepremier Morawiecki zapowiada powstanie ustawy proinwestycyjnej

Wprowadzenie dodatkowych narzędzi wspierania inwestycji w badania i rozwój, stworzenie systemu wsparcia dla start-upów, zwiększenie efektywności procedur zamówień publicznych, poprawę jakości i przejrzystości procesu stanowienia prawa – proponuje Konfederacja Lewiatan dla zwiększenia inwestycji i ich efektywności. Rekomendacje biznesu „Białą Księgę inwestycji” pracodawcy przekazali wicepremierowi, ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu.

– Naszym priorytetem powinno być wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw, rozwijanie dobrego systemu dla start‘upów i polityka przyciągania talentów. Jak wypracujemy innowacyjne produkty i usługi, wtedy ze zdobywaniem zagranicznych rynków nie będziemy mieli problemu. Potrzebujemy też spójnej strategii promocji gospodarczej – powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, otwierając konferencję „Jak zwiększyć inwestycje i ich efektywność? Polska 2015-2025″, która odbyła się 25 stycznia w warszawskim hotelu Sheraton, a jej organizatorem była Konfederacja Lewiatan.

Uczestniczący w konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, że mamy zbyt niski poziom inwestycji w stosunku do PKB. To się musi zmienić, to nasze zobowiązanie – dodał. Zapowiedział, że za kilka miesięcy będzie gotowa ambitna ustawa proinwestycyjna. Podkreślił, że priorytetem jego działalności będzie pomaganie przedsiębiorcom.

O polityce inwestycyjnej w swoich branżach mówili przedsiębiorcy. Zadawali też pytania wicepremierowi. Głos zabrali Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu SA, Andrzej Abramczuk, doradca zarządu Grupy Cyfrowy Polsat, Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalny Grupy Adamed, Marek Dec, prezes zarządu PGNiG Termika, Marek Kulczycki, prezes zarządu FM Bank PBP i Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

W „Białej Księdze inwestycji” znalazło się 11 rekomendacji, których realizacja jest konieczna, aby zwiększyć inwestycje w Polsce. Dla dalszego rozwoju Polski – zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym – kluczowe jest ograniczenie ryzyk i likwidacja barier inwestycyjnych, zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania i tworzenia w ten sposób nowych miejsc pracy. Dobrobyt i poprawa jakości życia są możliwe tylko pod warunkiem wzrostu inwestycji i unowocześnienia polskiej gospodarki. Przewagi konkurencyjne wynikające z niskich kosztów pracy odchodzą w przeszłość, a dalsze utrwalanie konkurencyjności międzynarodowej opartej na niskich kosztach pracy spowoduje, że wzrost gospodarczy i dalsze poprawianie jakości życia Polaków staną się niemożliwe. Polska będzie dryfować.

(Kris)

Powiązane artykuły