Wrocław – miasto najlepsze do życia

Nie tylko wrocławianie uznają stolicę Dolnego Śląska za idealne miejsce do życia. Wrocław pełen kultury i sztuki, jak również różnorodnych możliwości przyciąga zarówno polskich, jak i zagranicznych gości. To miejsce międzynarodowych festiwali, kongresów, wydarzeń wzbogacających karty historii Polski.

Wrocław to stare-nowe miasto – kulturalne, piękne, pełne uczelni i studentów, którzy napędzają je do zmian, dodają temu miejscu świeżości i awangardy. Uznane za jedno ze stu najlepszych do życia miast na świecie, według corocznego rankingu firmy doradczej Mercer.

Firma Mercer co roku przeprowadza badania, które mają na celu sprawdzenie satysfakcji z życia mieszkańców miast. W badaniu bierze udział aż 450 metropolii z całego globu, które sprawdzane są pod kątem aż 39 czynników, przegrupowanych w dziesięciu kategoriach: otoczenie, warunki społeczno-polityczno-kulturowe, dostęp i poziom edukacji, opieka medyczna, transport, oferta konsumencka i warunki do rekreacji, a także oferta mieszkaniowa i środowisko naturalne tych metropolii. W 2016 roku po raz pierwszy firma Mercer uwzględniła w kategoriach badania czynnik osobistego bezpieczeństwa mieszkańców. Pozycja ta jest bardzo ważna, szczególnie dla międzynarodowych korporacji, które otwierają swoje filie i delegują za granicę pracowników. W tej kategorii najlepiej prezentuje się Luksemburg.

Wszystko po to, aby sprawdzić, gdzie na świecie żyje się ludziom najlepiej. Tegorocznym zwycięzcą jest Wiedeń, ale wśród stu wyróżnionych znajdują się dwa miasta Polski – Warszawa na 79 i Wrocław na 99 miejscu.

– Wrocław rzeczywiście od lat intensywnie się rozwija, zarówno pod kątem infrastruktury i nowych technologii, jak i kulturalno-rozrywkowej tkanki miasta. Coraz więcej inwestorów polskich i zagranicznych realizuje swoje projekty właśnie tu, w stolicy Dolnego Śląska. Nowoczesna architektura wielorodzinna, która coraz śmielej pojawia się w centrach miast, rozbudowana infrastruktura komercyjna, rozwijają się tu prężnie od dwudziestu lat. Nowe technologie w połączeniu z osiągnięciami w budownictwie i wzornictwie kompleksów użytkowych pozwalają tworzyć nowoczesne miasto, przy jednoczesnym poszanowaniu historycznej zabudowy tego miejsca – komentuje Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.

W bieżącym roku Wrocław zdobył zasłużone miano Europejskiej Stolicy Kultury, a w ostatni weekend mieszkańcy miasta mogli podziwiać artystyczne przedstawienia związane z zamknięciem programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, który był wyjątkowym czasem podsumowań całorocznych działań. Cały 2016 rok pełen był szalonych wydarzeń i gości z całego świata, a także ciekawych i poruszających kulturalno-rozrywkowych wydarzeń, które dopełniały ofertę kulturalno-rozrywkową miasta. We Wrocławiu od kilku już lat odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy Nowe Horyzonty, który łączy wszystkie wartościowe, alternatywne światowe produkcje filmowe.

Wrocław staje się też idealnym miejscem dla międzynarodowych firm. Miasto wyrasta na prężnie rozwijające się centrum biznesowe Europy. Niejednokrotnie w mediach i wśród liderów branży technologicznej usłyszeć można stwierdzenie, że stolica Dolnego Śląska staje się Doliną Krzemową Europy. W związku z zachodzącymi zmianami polepszają się warunki bytowe miasta. Niskie bezrobocie, bogata oferta rekreacyjna oraz liczne uczelnie powodują, że mieszkańcy mogą realizować swoje zawodowe pasje i rozwijać prywatne interesy. Przyczynia się to ogólnie do polepszenia się warunków ekonomicznych metropolii i całego kraju.

Co roku różne instytucje i firmy przeprowadzają badania, na podstawie których powstają rankingi w odniesieniu do najatrakcyjniejszych do życia miast na całym świecie. W tym roku podobne badanie, jednak uwzględniające jedynie nasz kraj, wykonało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na zlecenie ministerstwa eksperci Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), działającego przy ONZ, przygotowali mapę społecznego rozwoju miast pod kątem jakości i dostępności edukacji i usług z sektora medycznego, zamożności mieszkańców. Na podstawie tych wytycznych powstał ranking prezentujący miasta Polski, które to stwarzają swoim mieszkańcom najlepsze warunki do życia. Kolejny ranking i następne zwycięstwo – Wrocław zajął w nim zaszczytne drugie miejsce.

Wrocław staje się prawdziwym miastem spotkań, nie tylko w teorii, lecz także w praktyce – to miejsce międzynarodowych wydarzeń wysokiej rangi, czego potwierdzeniem może być ostatnia gala Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się w Narodowym Forum Muzyki.

(MKO)

Powiązane artykuły