Współpraca firm lokalnych szansą na rozwój? Wywiad z Rafałem Woźnym

O korzyściach współpracy firm lokalnych opowie Rafał Woźny, ekspert w dziedzinie kredytów hipotecznych i konsumenckich. Prezes Zarządu w Firmie Konsultacje Kredytowe Hossa Sp. z o. o., współwłaściciel Firmy M3 Nieruchomości Sp. z o. o., Organizator grupy Współpraca firm lokalnych  Wałbrzych – Świdnica – Świebodzice, propagator „Etyki w biznesie”, fascynat Karkonoskich wędrówek.

Jak powstał pomysł stworzenia grupy współpracy firm lokalnych Wałbrzych-Świdnica-Świebodzice?

Byłem na kilku spotkaniach tego typu, ale zwróciłem uwagę na fakt, że prowadzący opowiadają o wielkich biznesach dużych firm, współpracach firm z rożnych województw, przyjeżdżali na takie spotkania przedsiębiorcy z Krakowa, Katowic. Po spotkaniu pomyślałem sobie, że nic nie daje mi kontakt z osobami z miast oddalonych od Wałbrzycha o 50 czy więcej kilometrów. Mnie jako prowadzącego firmę o profilu obrotu nieruchomościami i pośrednictwa kredytowego interesuje współpraca w okolicach Wałbrzycha i Świdnicy. Takich przedsiębiorców jak ja pewnie jest więcej, którzy oferują usługi lub produkty dla lokalnych mieszkańców. Wydawało mi się, że jest to pomysł, który wpasuje się w trend który zyskuje coraz większą popularność, lokalnej wręcz sąsiedzkiej współpracy, która w niewiarygodny sposób walczy z wielkimi korporacjami, sieciowymi biznesami. Walczy i najczęściej wygrywa jakością usług, gdyż firmy, te małe, lokalne powstały z pasji. Właściciele wykonując usługi, realizują własne pasje, a to gwarantuje jakość.

Czy współpraca firm odbywa się na zasadach klubu biznesu? Jak można zostać członkiem i czy członkostwo jest odpłatne?

Tak. Użyłbym nawet sformułowania, że cały czas tworzy się model klubu. Na każdym naszym spotkaniu rozmawiamy we własnym gronie i na forum facebookowym o kształcie naszej inicjatywy. Chcemy by nasze grono było tworzone z firm jakościowych, które wytwarzają usługi i produkty godne polecenia. Do klubu przyjmujemy przedsiębiorców którzy reprezentują przeróżne branże. Tak by była różnorodność. Ograniczamy się tez, by żadna branża nie miała zbyt dużej reprezentacji, ponieważ to powoduje wewnętrzna konkurencje, czego nie chcemy. Nie pobieramy opłat. Jedyna odpłatność jest za śniadanie, które konsumujemy podczas naszych spotkań. Chęć członkostwa można zgłosić na Facebooku na naszej grupie Współpraca firm lokalnych Wałbrzych –  Świdnica – Świebodzice.

Organizują Państwo cykliczne śniadania biznesowe. Kto może uczestniczyć w tych spotkaniach?

Ustaliliśmy że na nasze comiesięczne spotkania może przyjść każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność w naszej okolicy. Koszt śniadania jest ustalany każdorazowo. Uczestnicy spotkania, mają możliwość reprezentowania własnej firmy, biorą udział w wymianie kontaktów i rozmowach kuluarowych, będących stałą atrakcja naszych spotkań. Omawiamy współpracę miedzy firmami i polecamy sobie wzajemnie klientów czy kontrahentów. Informacja o terminie spotkania jest ogłaszana na Facebooku, na naszej grupie.

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy chcący zasilić szeregi grupy współpracy firm lokalnych Wałbrzych-Świdnica-Świebodzice?

Możliwości są nieograniczone. Przede wszystkim zdobywamy nowe kontakty. To ile ktoś jest w stanie uzyskać z kontaktów jest zróżnicowane od wielu czynników. Plusem jest współpraca pomiędzy członkami naszego klubu. Kolejna rzecz to wiedza dla przedsiębiorców. Dzięki kontaktom osób w grupie dowiadujemy się szybko o dofinansowaniach dla firm, grantach i innych produktach dedykowanych dla przedsiębiorstw. Jesteśmy atrakcyjną baza kontaktów dla instytucji pośredniczących. Dodatkowo nasza społeczność to kopalnia wiedzy biznesowej i doświadczenia. Każdemu takie kluby kojarzą się z wymianą wizytówek,  polecaniu sobie klientów. Z kolei grupa poszerza horyzonty myślowe. Wspierając się, mamy możliwość przedyskutować pomysły na rozwój.

Jakie efekty waszych działań widać po stworzeniu grupy?

Grupa powstała w wakacje. Promocja jej to wyłącznie media społecznościowe i marketing szeptany. Spotkania skupiają regularnie około 20 – 30 osób. Efekty jakie są widoczne to coraz większe zainteresowanie inicjatywą w naszej okolicy, to spotkania z klientami poleconymi przez członków grupy. To też współpraca o której wspomniałem wcześniej, czyli widoczna na ulotkach czy na FB, np. współpraca firm kosmetycznych o rożnej specyfice. Pokazuje to, że konkurencja może być twórcza i zarabiać razem, wspólnie. Wiem też o współpracy profesjonalnych fotografów z firmami szkoleniowymi. To jest taki efekt typu premium, gdy firmy o podobnym profilu mając do siebie sympatie, siadają i myślą jak zrobić coś razem. Zaskakuje różnorodność, oryginalność firm, które znalazły sobie miejsce na rynku. Jestem przekonany, że każda z firm, która otworzy się na członków grupy zyska w dalszej perspektywie, ponieważ grupa naciska na wartości etyki w biznesie i jakość usług. Trzymając się tych zasad nasze firmy mają możliwość zdobycia stabilizacji. Jestem o tym bardzo mocno przekonany.

Dziękuję za rozmowę

Paulina Purgał

 

Grupa FB – Współpraca firm lokalnych Wałbrzych –  Świdnica – Świebodzice

Powiązane artykuły