Dolnośląski atlas w Zamku Królewskim

  • Miejsce wydarzenia:
  • Data wydarzenia: 2014/08/03
  • Zobacz inne eventy w mieście:

To właśnie on opracował pierwszy Atlas Śląska

W Zamku Królewskim podziwiać można wystawę poświęconą geografii Dolnego Śląska. A dokładniej Mapie Śląska, którą w XVI wieku opracował Martin Helwig. Wystawa pochyla się też nad kartografią śląską powstająca do XIX wieku na bazie dokonań Helwiga. Na ekspozycji w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim pokazane są różne wydania słynnej mapy Śląska z 1561 roku, zarówno opracowane we Wrocławiu jak i w innych europejskich miastach. Wystawa czynna jest od 11.07 do 24.08. Wstęp płatny: 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy).

Twórca pierwszej mapy Śląska Martin Helwig (1516-1574) pochodził z Nysy. Studiował w Wittenberdze, a później na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie przyjechał do Wrocławia. W 1552 zaczął pracować w słynnym Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Na zlecenie wrocławskiego rajcy miejskiego i mecenasa Nicolausa Rehdigera sporządził w 1561 pierwszą nowoczesną, jak na tamte czasy, mapę Śląska „Tabula geographica sive mappa Silesiae”. Mimo, że opracowana został na potrzeby szkoły i oparta na własnych pomiarach Helwiga, które prowadził wraz z uczniami, mapa jest dość dokładna. W pierwszym wydaniu mapy znajduje się obszerna dedykacją dla Nicolausa Rehdigera. Mapa została wykonana techniką drzeworytniczą w Nysie przez H. Krona. Jest znanych jej 14 wydań. Aż do XVIII wiek stanowiła podstawowe źródło informacji kartograficznej o Śląsku i była wzorem dla kolejnych wydawnictw, stąd też często nazywana jest „matką wszystkich map Śląska”.

Mapa wykonana została w skali ok. 1:540.000 i zorientowana na południe. Przedstawia tereny od Krakowa do Bischofswerda i od Poznania do Ołomuńca. Znajduje się na niej przeszło 370 lokalizacji. Jeden z dwóch egzemplarzy jej pierwszego wydania, który zaginął w 1945 roku, znajdował się w Bibliotece Miejskiej we Wrocławiu. Drugi do dziś przechowywany jest w Krajowej Bibliotece w Karlsruhe. Mapa Helwiga była znana także poza granicami Śląska. Przez ponad dwieście lat europejscy kartografowie wykorzystywali ją jako podkład dla swoich opracowań, co miało ogromny wpływ na jej popularność. Na ekspozycji w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim pokazane zostaną różne wydania tej słynnej mapy, zarówno opracowane we Wrocławiu jak i w innych europejskich miastach. (Pa)