Zielone światło dla inwestycji na Kopie

Kolej linowa będzie przebudowana!

Prezydium Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego 26 września podjęło uchwałę w sprawie wydania pozytywnej opinii dla dokumentacji technicznej opracowanej na potrzeby inwestycji pn. „Przebudowa i budowa kolei linowej na Kopę wraz z rozbudową infrastruktury technicznej”.

Planowane przedsięwzięcie polega na przebudowie istniejącej kolei linowej na Kopę wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą. W ramach projektowanej inwestycji planuje się modernizację istniejącego 1-osobowego wyciągu krzesełkowego „Zbyszek” na nowy z krzesełkami 4-osobowymi automatycznie wprzęganymi do liny nośnej. Likwidację istniejącego wyciągu orczykowego „Liczyrzepa” Przebudowę budynków górnej i dolnej stacji wyciągu krzesełkowego.

Budynek stacji górnej będzie nawiązywał architektonicznie do obserwatorium na Śnieżce i powstanie w miejscu istniejącego obiektu. Planowane są cztery kondygnacje, w tym dwie w połowie zagłębione w ziemi. W ramach inwestycji planowane będzie połączenie nartostrad „Jan”, „Liczykrupa” i „Euro” zlokalizowanych w dolnym rejonie Kopy. Ważne będzie też dośnieżenie nartostrad „Jan”, i „Złotówka” (wyciąg „Grosik”) do granic ochrony ścisłej Karkonoskiego Parku Narodowego – system zaśnieżania będzie zasilany z istniejącego ujęcia na rzece Łomnicy.

Inwestycja zakłada budowę kolejki torowej z wagonami cztero- lub ośmioosobowymi, poruszającymi się po szynach umieszczonych ok. 1 m nad gruntem, łączącej istniejący parking i dolną stację wyciągu „Zbyszek”. Oraz budowę odcinka dojazdowego łączącego nartostradę „Liczykrupę” z „Euro” o długości ok. 60 m i szerokości ok. 15 m.

Kopa to szczyt w Karkonoszach. Jest niewielką wyniosłością na Równi pod Śnieżką. Jest kulminacyjnym punktem Kompleksu Narciarskiego Kopa i znajduje się tu początek tras narciarskich. Na Kopę można wjechać na jednym z 260 krzesełek wyciągu krzesełkowego (posiadającego 25 podpór) z Karpacza Górnego (zajmuje to 15 minut). Jest to najłatwiejszy sposób dostania się na Śnieżkę, która znajduje się w odległości 2,5 km (wędrówka zajmuje około 50 minut).

Od 1995 wyciąg nosi imię Zbigniewa Pawłowskiego. 14 kwietnia tego roku jego operator złożył wniosek o wszczęcie postępowania na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę 4-osobowej wyprzęganej kolei linowej wraz z rozbudową infrastruktury towarzyszącej. Procedury trwają. Jest szansa, że już w następnym roku turyści będą wjeżdżać na Kopę korzystając z wygód. (Pa)

KOPA 1

Powiązane artykuły