Alergie – problem emocjonalny

Jak im zapobiegać, co robić a czego należy unikać?

Emocje takie jak rozpacz, stres czy depresja obniżają znacznie poziom naszej energii jak podaje znany ameryański autor Gary Zukav.Od dawna mówi się na całym świecie o negatywnych wpływach, jakie problemy emocjonalne mogą wywrzeć na stan skóry. W czasie gdy prawie 50% ludzi w Europie cierpi z powodu różnych form alergii, należy poważnie przyjrzeć się temu problemowi. Wiele przypadków alergii jest wynikiem częstego stosowania produktów kosmetycznych zawierających szkodliwe składniki. Należy jednak podkreślić, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi alergii są również problemy emocjonalne (w tym stres). Ta sytuacja stworzyła prawdziwe wyzwanie dla kosmetologów. Umieszczenie słów „emocje” i „alergie” w tym samym zdaniu nie występuje regularnie. Mówiąc najprościej alergia jest reakcją organizmu na coś, czego organizm nie akceptuje. Zadaniem lekarzy i dermatologów jest leczenie objawów alergii, określanie przyczyn powstania alergii, odkrywanie co jest alergenem (jaki składnik) i kiedy organizm jest narażony na konkretny alergen, a także badanie czy reakcja alergiczna nie jest implantowana w pamięci komórek, ponieważ większość reakcji alergicznych jest dziedziczona przez pokolenia.

Wiele osób jest uczulonych na jakiś składnik do tego stopnia, że rezultaty alergii są katastrofalne, ale nie zmniejszają efektu działania czynników alergennych w życiu codziennym. Objawy takie jak kaszel, katar, bóle głowy, pogorszenie stanu skóry lub problemy trawienne mogą mieć niekorzystny wpływ na całokształt samopoczucia. Oczywiście warunki fizyczne muszą być uregulowane, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na wzmożony stres, mniejsze ilości snu i inne czynniki, które zostały zmienione w trybie życia i mogą mieć wpływ na obecny stan skóry. Jest to niezbędne do dokładnego określenia kosmetyków, które będą używane zarówno podczas zabiegów w salonie kosmetycznym jak i podczas codziennej, domowej pielęgnacji skóry.

mgr Agnieszka Kühl, coach,międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Ekspert w dziedzinie składników stosowanych w kosmetykach

mgr Agnieszka Kühl, coach,międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Ekspert w dziedzinie składników stosowanych w kosmetykach

Typową reakcją na stres w połączeniu z alergennymi substancjami (na przykład ze składnikami kosmetyków) jest zapalenie skóry (czerwona wysypka). Może to być bardzo szybko wyleczone za pomocą hydrokortyzonu, ale może być to również sprawa przewlekła, jeżeli na przykład dana osoba ma problemy emocjonalne (na przykład jest w trakcie rozwodu, zmiany pracy czy zmiany miejsca zamieszkania). W pewnym sensie skóra nas chroni i reprezentuje naszą indywidualność, a więc każdy produkt, którego używamy powinien zostać wybrany zgodnie z właściwościami skóry. Wszelkie reakcje alergiczne lub objawy nietolerancji różnych składników powinny być analizowane przez odpowiednio wykwalifikowane osoby (lekarzy lub kosmetologów), podczas kontroli lub długofalowych działań, przy uwzględnieniu charakteru i lokalizacji reakcji emocjonalnych oraz środowiska i okoliczności panujących w danym momencie. Jeżeli te kwestie zostaną omówione z ekspertami w dziedzinie kosmetologii, efektem będzie przejście w kierunku bardziej zrównoważonych form ochrony skóry, co z kolei da nadzieję na zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie ponownego wystąpienia reakcji alergicznych.

Powiązane artykuły